Operacje zaćmy w Centrum Medycznym CMP Piaseczno, Warszawa

Post image

Zaćma jest chorobą polegającą na mętnieniu soczewek oczu. Najczęściej pojawia się z wiekiem, u Pacjentów powyżej 60 rż., choć pierwsze zmiany w soczewce lekarz dostrzega często już wcześniej, nawet około 45 rż. Wiąże się to ze zmianą trybu życia i zachodzącymi zmianami cywilizacyjnymi. Zaćma może się też wiązać z niektórymi chorobami ogólnym (np. cukrzyca) lub przyjmowanymi lekami (np. sterydy), może pojawić się wtedy w każdym wieku Pacjenta. Do objawów zaćmy zaliczamy:

  • zamglony, niewyraźny obraz,
  • poświaty wokół źródeł światła,
  • dwojenie obrazu,
  • pogorszenie widzenia zmierzchowego,
  • obniżenie poczucia kontrastu,zaburzone widzenie barw,
  • pogorszenie widzenia w silnym, jasnym świetle.

Opiekun Pacjenta Zaćmowego

    • Operacja zaćmy to zabieg krótki, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pobyt w szpitalu nie jest konieczny, ale jego bezpieczeństwo uzależnione jest od prawidłowego przygotowania zgodnego z wytycznymi Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgów Zaćmy oraz Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Centrum Medyczne CMP spełnia wszystkie te standardy, dlatego w celu ułatwienia przejścia procesu przygotowującego do operacji stworzyliśmy stanowisko Opiekuna Pacjenta Zaćmowego. Opiekun odpowie na wszystkie Państwa pytania, wyznaczy terminy koniecznych wizyt na etapie przygotowania do zabiegu (pozytywny ich wynik jest warunkiem bezpiecznego wykonania zabiegu), samej operacji i kontroli po niej oraz przypomni o terminach;), a także pomoże przejść przez okres zabiegu, obniżając związany z organizacją stres do minimum.

Opiekun Pacjenta Zaćmowego
Agnieszka Karolewska
690 160 736

Zaćma co to znaczy

    Zaćma jest chorobą oczu polegającą na mętnieniu soczewek obu oczu. Obraz staje się niewyraźny, zamglony, mogą pojawiać się poświaty wokół źródeł światła, u niektórych Pacjentów obraz zaczyna się dwoić. Obecne, nowoczesne techniki operacyjne pozwalają na operację zaćmy już w jej początkowym okresie, o ile jej obecność zakłóca normalne funkcjonowanie Pacjenta. Nie czekamy więc, aż zaćma dojrzeje, a Pacjent straci wzrok, ale pomagamy wrócić do pełnej ostrości widzenia we wczesnym etapie choroby. Długie oczekiwanie na zabieg operacyjny nie tylko pogarsza komfort życia Pacjenta, nierzadko uzależniając go od pomocy rodziny w codziennych czynnościach, ale prowadzi także do znaczniejszego „urazu operacyjnego”, a tym samym trudniejszego gojenia się rany, większego ryzyka powikłań i dłuższego okresu rehabilitacji po operacji.

Przygotowanie do operacji

    Jeśli posiada już Pan/Pani skierowanie na operację zaćmy od lekarza okulisty, zapiszemy Państwa na badanie USG, kwalifikację okulistyczną z naliczeniem soczewki i na badanie anestezjologiczne. Pozytywny wynik tych badań jest warunkiem bezpiecznego zabiegu.

kwalifikacja okulistyczna

    W trakcie kwalifikacji okulistycznej lekarz jeszcze raz obejrzy oczy, upewni się, czy nie ma schorzeń towarzyszących zaćmie, które mogłyby zakłócić bezpieczny przebieg operacji czy proces gojenia się rany pooperacyjnej. Lekarz przekaże także skierowania na badania dodatkowe – okulistyczne, jeśli wynik badania pacjenta wskaże na konieczność wykonania takich oraz na podstawowe badania krwi – konieczne do wykonania przed wizytą kwalifikacyjną u anestezjologa. Wykona też badania mające na celu ustalenie mocy soczewki – implantu, który będzie wszczepiony. Jednocześnie ustalona zostaje refrakcja – czyli zdolność oka do widzenia po zabiegu, ewentualnie podjęta decyzja co do okularów, które będą konieczne po zabiegu. Operacja zaćmy pozwala Pacjentowi powrócić do widzenia jakie miał w młodości, pod warunkiem, że żadne inne schorzenie nie spowodowało trwałego uszkodzenia wzroku.

wybór soczewki

    Soczewkę, którą chirurg wszczepi na miejsce zmętniałej w oku, wybiera się raz na całe życie, jej jakość i właściwości mają znaczenie dla dobrej jakości późniejszego widzenia, zdolności prowadzenia pojazdu (zwłaszcza w trudniejszych warunkach atmosferycznych, czy o zmierzchu), czy wystąpienia tzw zaćmy wtórnej. Na rynku istnieje duży wybór soczewek różnych producentów. Niestety NFZ finansuje jedynie najtańsze sferyczne soczewki, często nawet bez filtru światła niebieskiego. Nie korygują one astygmatyzmu rogówki, co wiąże się z koniecznością korekcji okularowej po operacji przy każdej odległości patrzenia (dal i bliż). W Polsce nie ma pozwolenia na dopłacenie do ponadstandardowej soczewki. Natomiast soczewki wszczepiane w CMP Piaseczno pozwalają na korekcję właściwie każdej wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm), tym samym znacząco poprawiają widzenie. Możliwe jest też wszczepienie soczewki wieloogniskowej, która da dobre widzenie zarówno dali jak i bliskich przedmiotów. Wszczepiamy wszystkie rodzaje soczewek renomowanej firmy ALCON (AcrySof Natural, AcrySof Natural IQ, AcrySof Toric, AcrySof IQ ReSTOR, AcrySof IQ ReSTOR Toric, oraz najnowsze Panoptix i Panoptix toric). W swojej ofercie CMP pomija jedynie te soczewki których parametry są niższe od wymienionych wyżej soczewek, a które najczęściej dostępne są bezpłatnie w ramach NFZ. Wszystkie oferowane przez nas soczewki mają wbudowany filtr światła niebieskiego, który chroni siatkówkę przed toksycznym działaniem tej długości światła i zmniejsza ryzyko wystąpienia czy postępowania zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem |(AMD). Dzięki temu zminimalizowaliśmy odsetek Pacjentów wymagających późniejszego zabiegu laserowego z powodu zaćmy wtórnej, oraz ryzyko zwyrodnienia siatkówki. O wyborze soczewki decyduje Pacjent z lekarzem na etapie kwalifikacji do zabiegu. Mają tu znaczenie nie tylko możliwości i chęci finansowe Pacjenta oraz jego oczekiwania po zabiegu, ale też względy zdrowotne. Zauważamy, że rośnie w tym temacie świadomość społeczeństwa i coraz więcej Pacjentów wybiera lepsze soczewki PREMIUM. Możliwość wszczepiania soczewek wieloogniskowych i tym samym korekcji wady wzroku wprowadziło nowe wskazanie do operacji – tak zwaną korekcyjną wymianę soczewki. Pacjenci z wysoką nadwzrocznością lub krótkowzrocznością, czy też uciążliwym astygmatyzmem mają możliwość zabiegu już przy pierwszych objawach zmętnienia soczewki, widzianych przez lekarza, nawet przy pełnej ostrości wzroku w swoich okularach, a nawet, jeśli soczewka jest zupełnie przezierna. Poprawa komfortu widzenia ma ogromny wpływ na rozwój kariery zawodowej czy realizacji pasji i zainteresowań. Dlatego na całym świecie rośnie odsetek tej grupy Pacjentów także wśród osób młodszych około 40 rż. Oczywiście tego typu zabiegi wykonujemy także w CMP Piaseczno.

konsultacja anestezjologiczna

  • Konsultacja anestezjologiczna jest ważnym elementem przygotowania do zabiegu. Zabieg trwa ok. 1h w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej wykonywany jest u osób powyżej 60 rż., u których współistnieją schorzenia ogólne kariologiczne, pulmonologiczne i inne. Lekarz anestezjolog oceni stan Państwa zdrowia i określi rodzaj niezbędnego znieczulenia. Ustali także zakres przyjmowanych leków. Na kwalifikację anestezjologa należy przynieść wyniki zleconych przez okulistę badań, metrykę szczepień przeciwko WZW B (jeśli były wykonywane), wykaz przyjmowanych leków internistycznych z dawkowaniem., wyniki konsultacji stomatologicznej (wykluczenie ognisk zapalnych), wynik konsultacji internistycznej, a jeśli Pacjent znajduje się pod opieką poradni specjalistycznych (kardiologicznej, endokrynologicznej, diabetologicznej, dermatologicznej, onkologicznej, laryngologicznej czy innej), także zaświadczenie z poradni o braku p/wskazań do zabiegu. UWAGA! Badania ważne są 3 miesiące

kontrola pooperacyjna

  • Pierwsza kontrola odbywa się już w pierwszym dniu po zabiegu. Lekarz oceni proces gojenia się oka. W razie potrzeby zmodyfikuje leczenie kroplowe. Druga kontrola odbędzie się tydzień po operacji. Obie te kontrole są dla Państwa bezpłatne. Kolejne wizyty okulistyczne odbywają się 3-4 tygodnie po operacji i 6-8 tygodni po operacji. Na ostatniej wizycie lekarz pomoże w doborze okularów, jeśli są potrzebne. Częstotliwość dalszych wizyt ustala z Pacjentem indywidualnie specjalista. Chociaż ostrość wzroku poprawia się często już bezpośrednio po zabiegu, to okres stabilizacji i rekonwalescencji trwa do 6 tygodni.W tym czasie Pacjent powinien unikać wysiłku, ćwiczeń, rehabilitacji, nie powinien planować podróży (zwłaszcza samolotem), obowiązuje zakaz picia alkoholu.

Dogodne formy rozliczenia

    Dla Państwa wygody umożliwiamy płatność gotówką, kartą płatniczą, a także w systemie ratalnym, który pozwala na rozłożenie płatności operacji, ew. także badań przygotowujących do operacji na wygodne raty.