Poradnia Medycyny Podróży w Centrum Medycznym CMP

Post image

Polacy podróżują coraz więcej i coraz częściej wybierają egzotyczne kierunki. Należy jednak pamiętać, że wyprawa do dalekiego kraju może wiązać się z podwyższonym ryzykiem zachorowań na groźne choroby. Tym właśnie zajmuje się medycyna podróży – to specjalizacja zajmująca się informowaniem pacjentów i zapobieganiem groźnym chorobom poprzez odpowiednią profilaktykę.

Medycyna podróży – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Wybierając się w podróż, nie warto zapominać o zdrowiu. Większość z nas dba o odpowiednie ubezpieczenie, jednak nie każdy wie, że wybierając się poza granice Polski, jest narażony na groźne choroby, przed którymi warto się zaszczepić lub zabezpieczyć w inny sposób. O tym, czy medycyna podróży będzie miała zastosowanie w przypadku konkretnych wakacji, można dowiedzieć się w biurze podróży lub w Internecie. Dobrze jednak wiedzieć, że sytuacja zdrowotna na świecie stale się zmienia – miejsca, które do niedawna były bezpieczne, dziś mogą być obarczone większym ryzykiem. Medycyna podróży pozwoli jednak odpowiedzieć na wszystkie te wątpliwości, dlatego przed dalszą wycieczką warto umówić się na konsultacje.

Medycyna podróży – co daje konsultacja?

Lekarz, którego specjalizacją jest medycyna podróży, podczas wizyty może odpowiedzieć na wszelkie pytania i zalecić stosowne środki ostrożności związane z kierunkiem wyjazdu w połączeniu ze stanem zdrowia pacjentów i aktualną sytuacją zdrowotną na świecie. Warto stosować się do rad udzielonych przez specjalistę, by w spokoju oddać się urokom poznawania nowych miejsc i nie stresować się kwestiami zdrowotnymi. Medycyna podróży polega przede wszystkim na zapobieganiu, dlatego głównym jej narzędziem są szczepienia. Te dla konkretnych krajów i regionów świata dzielą się na obowiązkowe i zalecane. Aby zdążyć z wykonaniem ewentualnych szczepień, do specjalisty należy zgłosić się przynajmniej 6 tygodni przed podróżą.

Przed czym chroni medycyna podróży?

Medycyna podróży jest kierowana przede wszystkim do osób udających się do Afryki, Azji czy też Ameryki południowej lub Środkowej. Także z wojaży do popularnych krajów takich jak Egipt, Tunezja czy Turcja można przywieźć WZW (żółtaczkę) typu A. W krajach tropikalnych groźna jest także malaria. W tym przypadku nie jest możliwe przyjęcie szczepienia, stosuje się doustną profilaktykę farmakologiczną. W Afryce czy Ameryce Południowej koniecznie trzeba zabezpieczyć się również przed żółtą febrą. Takich zaleceń medycyna podróży przedstawia wiele, dlatego najlepiej udać się na indywidualną konsultację ze specjalistą. Dotyczy to szczególnie osób podróżujących z dziećmi. W tym przypadku warto zgłosić się do poradni jak najwcześniej, ponieważ mogą być konieczne dodatkowe przygotowania. Dobrze skonsultować się również przed wyjazdem lastminute – wykonać szczepienia, uzyskać profesjonalną poradę i uzupełnić apteczkę. Gabinet lekarza medycyny podróży stoi otworem przed wszystkimi odkrywcami świata, pomagając im w bezpiecznym i komfortowym korzystaniu z uroków odwiedzanych miejsc.