Badania Endoskopowe w Centrum Medycznym CMP

Post image

Badania endoskopowe są ważnym elementem diagnostyki w wielu dziedzinach medycyny. Do ich wykonania wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia - kamery endoskopowe wyposażone w źródło światła - które umożliwiają uzyskanie obrazu wnętrza ciała Pacjenta. Badania endoskopowe wykorzystuje się zarówno przy wykrywaniu zmian chorobowych, jak i do pobierania materiału do wykonania histopatologii, a nawet podczas mało inwazyjnych zabiegów.

Kiedy są potrzebne badania endoskopowe?

  Badania endoskopowe są przeprowadzane m.in. podczas diagnozowania schorzeń  zakresu gastroenterologii, proktologii oraz ortopedii. Lekarz specjalista może je zlecić np. w przypadku podejrzenia, że występują nieprawidłowości w pracy organów takich jak:
 • żołądek,
 • jelita,
 • odbyt,
 • tchawica,
 • przełyk,
 • zatoki,
 • oskrzela,
 • pochwa, szyjka macicy czy cewka moczowa
  Badania endoskopowe pozwalają uzyskać dokładny obraz badanego obszaru i umożliwiają dokonanie jego precyzyjnej oceny wizualnej. Lekarz wykonujący badanie kontroluje jego przebieg na monitorze, a całość jest rejestrowana - tak, aby specjalista mógł dokonać szczegółowego opisu.

Jak przebiegają badania endoskopowe

  To, jak przebiegają badania endoskopowe, zależy od obszaru, który jest diagnozowany. Zasadniczo polegają one na wprowadzeniu kamery endoskopowej do wnętrza ciała pacjenta, najczęściej przez naturalne otwory - np. jamę ustną, nos, odbyt lub cewkę moczową. Pacjent na czas badania jest znieczulany - niektóre badania endoskopowe w znieczuleniu miejscowym, a inne w ogólnym. Sposób realizacji tej formy diagnostyki jest ustalany przez lekarza prowadzącego z Pacjentem i uzależniony od specyfiki badania, jak również stanu zdrowia diagnozowanej osoby.

Jakie badania endoskopowe możesz wykonać w CMP?

  Centrum Medyczne CMP dysponuje pracownią endoskopową, a Pacjenci mogą zgłosić się na badania endoskopowe różnego typu. Najważniejsze z nich to:
 • gastroskopia - jej celem jest obrazowanie górnego odcinka układu pokarmowego, tj. przełyku oraz jamy żołądka i dwunastnicy,
 • kolonoskopia - jest badaniem jelita grubego. Jedną z jej odmian jest sigmoidoskopia, która koncentruje się na ostatnich 60-80 cm jelita grubego tj. odbytnicy oraz esicy i części zstępnicy
 • polipektomia - to zabieg pozwalający na usunięcie polipów ze światła przewodu pokarmowego metodą endoskopową.
  Gastroskopia w określonych przypadkach może zostać wykonana bezbolesną metodą przeznosową. Tego typu badania są również w połączeniu z testem na Helicobacter pylori. Badania endoskopowe poradnia realizuje w oparciu o skierowanie od lekarza.

Badania endoskopowe - jak się przygotować?

  Sposób przygotowania do endoskopii jest uzależniony od typu badania, jakie ma zostać przeprowadzone. Dlatego o zaleceniach warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Najczęściej, jeśli ma być wykonana gastroskopia, Pacjent powinien być "na czczo". W przypadku kolonoskopii oraz sigmoidoskopii zalecana jest płynna dieta na 1-3 dni przed badaniem. Termin przeprowadzenia badania endoskopowego można uzgodnić, kontaktując się telefonicznie z Centrum Rezerwacji Wizyt Centrum Medycznego CMP.