Alergolog w Centrum Medycznym CMP Piaseczno, Warszawa

Post image

Alergie, nietolerancje czy nadwrażliwość na pewne składniki lub substancje to znak naszych czasów. Dlatego alergolog jest obecnie jednym z częściej poszukiwanych i odwiedzanych specjalistów. To lekarz, który zajmuje się rozpoznawaniem chorób wywoływanych przez alergeny, czyli substancje znajdujące się w naszym środowisku lub pożywieniu, które wywołują niepożądane reakcje organizmu. Jego zadaniem jest też odpowiednia terapia tego rodzaju schorzeń.

Czym zajmuje się alergolog?

Alergia zwykle kojarzy się z kichaniem, katarem lub ewentualnie wysypką. Nie zawsze przyjmuje jednak taką postać. Pojawiają się one wówczas, gdy organizm uczulonego traktuje dostarczoną mu substancję jako zagrożenie. Wywołuje to reakcje, które mogą być zarówno praktycznie niezauważalne, jak i bardzo groźne – w skrajnych przypadkach mogą one prowadzić nawet do śmierci. Alergolog pomaga rozpoznać, jakie substancje wywołują niepożądane reakcje, tak by było możliwe ich unikanie. W tym celu przeprowadza się specjalistyczne testy uczuleniowe – skórne, z krwi czy prowokacyjne. Następnie opracowuje indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta. Najczęściej obejmuje on wsparcie farmakologiczne (leki antyhistaminowe) przyjmowane stale lub doraźnie w zależności od typu i intensywności uczulenia. W przypadku alergii pokarmowych wystarczające może być jednak jedynie unikanie konkretnych składników. W poważniejszych przypadkach alergolog może zalecić też przeprowadzenie odczulania, czyli procedury „przyzwyczajania” organizmu do alergenu.

Alergolog - kiedy się do niego zgłosić?

Alergolog jest specjalistą, którego można odwiedzić każdy pacjent, który podejrzewa u siebie uczulenie. Warto pamiętać, że alergia może być powodowana zarówno przez substancje dostarczane w pożywieniu czy też substancje wziewne (te, które wdychamy; najpopularniejsze alergeny to roztocza, pyłki czy pleśń), jak i wywoływana kontaktowo (poprzez dotknięcie konkretnej substancji – np. metali takich jak nikiel czy chrom, tworzyw sztucznych, barwników). Ponadto często uczulają nas leki, szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, ketonal, naproksen), antybiotyki oraz leki używane do anestezji. Objawy, którym powinien przyjrzeć się alergolog to m.in. napady kichania, często połączone z wodnistym katarem i łzawieniem oczu, przekrwienie spojówek czy świąd nosa pojawiające się o określonych porach roku, a także mogące wiązać się z kontaktem z pewnymi substancjami symptomy takie jak:
  • świąd skóry,
  • wysypka i bąble,
  • nudności,
  • duszności,
  • biegunki.

Alergolog - nasza oferta

Alergolog w Centrum Medycznym CMP oferuje pełen zakres usług związanych z diagnostyką i leczeniem alergii, a także astmy oskrzelowej, pokrzywki, atopowego zapalenia skóry i innych pokrewnych schorzeń. Przeprowadza konsultacje dla dorosłych i dzieci, a także testy skórne i płatkowe oraz inne badania (spirometria, analiza przeciwciał w krwi). Alergolog oferuje też odczulanie.