Ginekologia w Centrum Medycznym CMP Piaseczno, Warszawa

Post image

Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką i leczeniem schorzeń kobiecego układu płciowego. Ginekologia często kojarzy się głównie z położnictwem i prowadzeniem ciąży, jednak zakres specjalizacji jest znacznie szerszy. Wizyty u tego specjalisty każda kobieta powinna odbywać regularnie - wiele schorzeń ginekologicznych można szybko wykryć i wyleczyć dzięki prostym badaniom. Ginekologia jest powiązana również m.in. z profilaktyką raka szyjki macicy czy raka piersi - dwóch rodzajów nowotworu, które wcześnie wykryte stwarzają duże szanse wyleczenia.

Ginekologia - zakres specjalizacji

    Lekarz ginekolog przeprowadza badania kontrolne i stanowi pomoc w wielu mniej i bardziej poważnych schorzeniach. Ponadto informuje o możliwych metodach zapobiegania ciąży i przepisuje w porozumieniu z pacjentką stosowne środki antykoncepcyjne. Podstawowy zakres specjalizacji, jaką jest ginekologia, obejmuje również:
  • konsultacje (także położnicze i onkologiczne),
  • wykonywanie badań cytologicznych,
  • wykonywanie USG diagnostycznego oraz USG ciąży,
  • wykonywanie innych badań obrazowych - biobsja, kolposkopia,
  • wykonywanie badań laboratoryjnych,
  • prowadzenie ciąży
    Usługi gabinetu ginekologicznego w CMP obejmują również m.in. zabiegi ginekologii plastycznej czy szkołę rodzenia. Ginekolog przyjmuje pacjentki w każdym wieku. Na pierwszą wizytę warto zgłosić się wraz z rozpoczęciem miesiączkowania lub wcześniej, jeśli występują niepokojące symptomy. Nie powinno się zwlekać z nią dłużej niż do ukończenia 20 roku życia. Za dobry czas uznaje się też rozpoczęcie współżycia lub chęć jego podjęcia - ginekolog pomoże wówczas w dobraniu odpowiedniej metody antykoncepcji.

Ginekolog - z jakimi objawami warto się zgłosić?

    Ginekolog jest specjalistą, którego warto odwiedzać raz w roku celem wykonania standardowego badania kontrolnego. Współczesna ginekologia zaleca również regularne przeprowadzanie badania cytologicznego - w przypadku młodych kobiet przynajmniej raz na trzy lata - oraz USG piersi - przynajmniej raz na 2 lata. Ginekologia jest właściwą specjalizacją również w przypadku zaobserwowania u siebie symptomów takich jak:
  • zmiana regularności krwawienia menstruacyjnego (nieregularna miesiączki),
  • obfite, bolesne krwawienie między miesiączkami,
  • ból w podbrzuszu,
  • świąd i pieczenie okolic intymnych,
  • zmiana wydzieliny z pochwy (koloru, konsystencji, zapachu),
  • złe samopoczucie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej,
  • podejrzenie ciąży,
  • trudności w zajściu w ciążę,
  • ból i plamienie podczas współżycia

Ginekologia - jak wygląda badanie i wizyta?

    Ginekologia często wzbudza obawy pacjentek, szczególnie tych młodych, które mają przed sobą pierwszą wizytę. Wszelkie obawy są jednak nieuzasadnione. Jak wygląda wizyta Ginekolog najpierw przeprowadza wywiad zawierający pytania przede wszystkim na temat miesiączkowania, aktywności seksualnej i powodów wizyty. Następnie zaprasza pacjentkę na fotel. Ginekologia zaleca wykonanie standardowego badania przy użyciu wziernika oraz badania dwuręcznego. Na każdej wizycie lekarz powinien przeprowadzić też badanie piersi - palpacyjne lub z użyciem aparatu USG. Badanie USG wykonywane jest również w celu oceny stanu jajników, jajowodów, macicy i endometrium. Ginekolog przeprowadza je dopochwowo lub przez powłoki brzuszne.

Badanie USG 3D/4D

    Badanie USG 3D i 4D umożliwia obserwacje ruchów płodu, pracy serca oraz dostarcza wielu informacji niedostępnych w badaniach tradycyjnych. Obraz 3D jest wielopłaszczyznowy w efekcie daje trójwymiarowe zdjęcie dziecka natomiast obraz 4D umożliwia zobaczenie mimiki oraz ruchów kończyn dziecka. Badanie to pozwala na bliższe budowanie więzi między dzieckiem a rodzicami.

Mobilne KTG

    Czy wiesz, że można a także warto monitorować akcję serca maluszka między wizytami u specjalisty? Jest to ważny element współczesnej profilaktyki. Zdalna Opieka Położnicza jest rozwiązaniem, które służy do bezpiecznego monitorowania czynności akcji serca dziecka a także czynności skurczowej macicy w Twoim domu. Dzięki mobilnemu urządzeniu możesz w dowolnym miejscu i czasie wykonać badanie KTG. W krótkim czasie od wysłania zapisu badania mama otrzymuje za pomocą SMS, informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonego badania. W razie konieczności personel medyczny kontaktuje się telefonicznie z pacjentką, aby udzielić jej pomocnych wskazówek odnośnie działań jakie należy podjąć, włącznie z wezwaniem karetki, jeśli byłoby to niezbędne. Badanie jest odpowiednie dla: