Angiografia fluoresceinowa

 • Angiografia fluoresceinowa ocenia zmiany na dnie oka. Badanie polega na podaniu dożylnie kontrastu – fluoresceiny, przez założony wcześniej wenflon, następnie wykonuje się serię zdjęć dna oka specjalną kamerą, uwidaczniając przepływ kontrastu w oku. Badanie pomaga w postawieniu prawidłowego rozpoznania i podjęciu decyzji o rodzaju dalszego leczenia.
 • Dożylne podanie kontrastu może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych, do których należą: przejściowe nudności i bardzo rzadko wymioty, obrzęk, zaczerwienienie i ból w miejscu podania leku, czasem związane z pęknięciem naczynia; reakcje alergiczne o różnym nasileniu: pokrzywka, uogólniony świąd skóry, zaczerwienienie skóry, obrzęk w miejscu podania, obrzęk twarzy, oczu, języka, trudności w oddychaniu (duszność) i połykaniu, nudności, wymioty, osłabienie, drętwienie rąk i nóg, omdlenie, drgawki, dreszcze, bóle głowy, spadek ciśnienia, ciężar w klatce piersiowej. Niektóre z tych objawów (wybitnie rzadko spotykane po angiografii) mogą zagrażać życiu i wymagać natychmiastowej pomocy medycznej. Z tego powodu wkłucie dożylne (wenflon) pozostawia się jeszcze pół godziny po badaniu, aby móc ewentualnie szybko podać leki dożylne. Pacjent pozostaje na terenie CMP przez 30 minut po badaniu.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepożądane objawy należy zgłosić to natychmiast lekarzowi lub pielęgniarce.

 • Dla szybkiego wydalenia kontrastu z organizmu konieczna jest prawidłowa praca nerek, na badanie należy wziąć ze sobą aktualny wynik badania kreatyniny (badanie ważne do 3 miesięcy). W razie występowania chorób przewlekłych, między innymi związanymi z niewydolnością krążenia, niewydolnością nerek czy uszkodzeniem wątroby konieczna jest pisemna informacja od lekarza rodzinnego czy prowadzącego specjalisty, o braku przeciwwskazań z jego strony do badania z dożylnym podaniem kontrastu.

Po badaniu przez 24-36 godzin utrzymuje się żółto-pomarańczowe zabarwienie moczu i przez około 12 godzin żółte zabarwienie skóry.

Przygotowanie do badania:

 • Na badanie należy wziąć aktualny wynik badania kreatyniny (badanie ważne 3 mc). Kontrast wydalany jest przez nerki (wraz z moczem), dlatego wysoki poziom kreatyniny może być przeciwwskazaniem do badania.
 • W razie występowania chorób przewlekłych wskazana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który ustali obecność ewentualnych innych przeciwwskazań.
 • W dniu badania należy zjeść lekki posiłek i przyjąć regularniezażywane leki. Pacjent z cukrzycą powinien mieć ze sobą odpowiednią przekąskę.

Angiografia fluoresceinowa_PRZYGOTOWANIE

Badanie laboratoryjne moczu

 • Materiał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który jest dostępny w aptece lub gabinecie zabiegowym.
 • Pobrany materiał powinien być dostarczony do gabinetu zabiegowego w ciągu maksymalnie dwóch godzin, o ile nie jest przechowywany w chłodnym miejscu.

Badanie drożności jajowodów- metodą HyCoSy

 • Sprawdzenie drożności jajowodów to jedno z podstawowych badań, które należy wykonać w diagnostyce niepłodności kobiety. Pozwoli ono wykryć potencjalne nieprawidłowości w obrębie narządów płodnych kobiety. Badanie wykonuje się pod kontrolą usg.

Przebieg badania

 • Badanie polega na podaniu pacjentce kontrastu, wprost do jamy macicy za pomocą cewnika. Lekarz na monitorze widzi jak płyn wypełnia macicę, przepływa przez jajowody i wlewa się do jamy brzucha. Jednocześnie wykonuje zdjęcia, na których widać czy jajowody są drożne, czy powstały np. zrosty.

Każda pacjentka przed badaniem powinna wykonać cytologię, biocenozę pochwy (stopień czystości pochwy), posiew z kanału szyjki macicy.

Dobowa zbiórka moczu

 • Zbiórkę rozpoczyna się od drugiego oddania moczu pierwszego dnia, a kończy się na pierwszym oddaniu następnego dnia.
 • Materiał należy przechowywać w temperaturze ok. 4oC.
 • Po zakończeniu zbiórki należy dokładnie zmierzyć objętość moczu, a następnie dokładnie wymieszać i pobrać ok. 30-50 ml moczu i umieścić w jednorazowym, plastykowym pojemniku.
 • Pojemnik należy dokładnie podpisać.
 • Na pojemniku koniecznie należy podać objętość dobowej zbiórki

Dobowa zbiórka moczu_PRZYGOTOWANIE

Gastroskopia

Badanie w godzinach przedpołudniowych

 • 8 godzin przed wykonaniem badaniem nie należy nic jeść.
 • 4 godziny przed badaniem nie należy już nic pić, palić papierosów, żuć gumy.
 • U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych
 • bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie.
 • Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.
 • W dniu badania nie należy przyjmować żadnych leków zobojętniających kwasy żołądkowe.

Badanie w godzinach popołudniowych

 • Można zjeść śniadanie lekkostrawne
 • 6-8 godzin przed wykonaniem badaniem nie należy nic jeść.
 • 4 godziny przed badaniem nie należy już nic pić, palić papierosów, żuć gumy.
 • U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych
 • bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie.
 • Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.
 • W dniu badania nie należy przyjmowac żadnych leków zobojętniających kwasy żołądkowe.

Przebieg badania

 • Przed wprowadzeniem endoskopu, gardło pacjenta zostaje znieczulone. Znieczulenie wykonuje lekarz lub pielęgniarka, powodującym tym samym złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania i ułatwiając skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu. Prawidłowy rytm oddechu sprawia, że badanie jest przyjemniejsze dla pacjenta. Badanie gastroskopii jest wykonywane w pozycji leżącej, na lewym boku, z głową przygiętą do klatki piersiowej. Gastroskop jest wprowadzany przez ustnik. Podczas całego badania nie należy połykać śliny, która spływa swobodnie do śliniaka. Powinno się swobodnie i miarowo oddychać. Z uwagi na to, że w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzana jest niewielka ilość powietrza, pojawić się może uczucie wzdęcia i odbijania. Są to zjawiska normalne w trakcie gastroskopii i ustępują zaraz po jej zakończeniu. Średni czas badania to około kilkunastu minut.

Po badaniu

 • Przez około 2 godziny po badaniu nie należy nic jeść, pić oraz palić czy żuć gumy. W przypadku podania znieczulenia, niestety nie można prowadzić pojazdu lub innych urządzeń mechanicznych. Badany zostanie pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będzie również potrzebna pomoc osoby towarzyszącej, która odwiezie pacjenta do domu.

Badanie w znieczuleniu ogólnym

 • Badaniem w znieczuleniu ogólnym jest wykonywane na prośbę pacjenta. Po podaniu dożylnie środka usypiającego, pacjent zasypia na kilkanaście minut. Podczas tego stanu lekarz przeprowadza badanie.
 • Badanie wykonywane w znieczuleniu ogólnym, wymaga obecności osoby towarzyszącej, która odbierze pacjenta po ok. 2 h od momentu rozpoczęcia badania.
 • Nie można prowadzić pojazdów przez ok. 12 h po znieczuleniu
 • Znieczulenie ogólne do badania należy odwołać najpóźniej 1 dzień przed zabiegiem.

Gastrokopia_PRZYGOTOWANIE

Holter ciśnieniowy

 • Badanie polega na automatycznym, 24 godzinnym pomiarze ciśnienia tętniczego.
 • Pacjent przez całą dobę nosi specjalny mankiet, który co 15 minut napompowuje się i dokonuje pomiaru ciśnienia.
 • Dane z pomiarów są automatycznie zapisywane w niewielkim urządzeniu, które pacjent nosi wraz z mankietem.
 • Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu.

Kolonoskopia

Pięć dni przed planowanym badaniem:

 1. Na 5 dni przed badaniem nie należy spożywać świeżych owoców i warzyw zawierających drobne pestki np. winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

Trzy dni przed planowanym badaniem:

 1. Nie należy spożywać produktów zawierających drobne pestki np. winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.
 2. Zalecana jest dieta półpłynna np. zupy, soki, papki.
 3. Zalecana jest dieta lekkostrawna bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika.

Dzień przed badaniem:

 1. Do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych.
 2. 2. Od godziny 12.00-00 nie należy spożywać już żadnych posiłków.
 3. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Badanie w godzinach przedpołudniowych:

 1. W celu całkowitego oczyszczenia jelita, w przeddzień badania w godzinach popołudniowych 14.00 – 15.00 należyrozpocząć picie roztworu Fortrans (każdą z 4 saszetek należy rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody). Trzeba pić 1 szklankę co 15 minut, W przypadku złej tolerancji leku, dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania. Ostatnia porcja płynu nie później niż 2h przed badaniem.
 2. W przypadku decyzji o znieczuleniu ogólnym, ostatnią porcję płynu należy wypić na 4 h przed planowanym badaniem.

Badanie w godzinach popołudniowych tj. po godz. 12.00:

 1. W celu całkowitego oczyszczenia jelita, w przeddzień badania w godzinach popołudniowych 16.00 – 17.00 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans (każdą z 4 saszetek należy rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody). Trzeba pić 1 szklankę co 15 minut, łącznie 2 litry roztworu na dzień przed badaniem.
 2. Kolejne 2 litry należy wypić rano w dniu badania tak by ostatnia porcja płynu była wypita nie później niż 2h przed badaniem.
 3. W przypadku decyzji o znieczuleniu ogólnym, ostatnią porcję płynu należy wypić na 4 h przed planowanym badaniem.

W dniu badania:

 1. Należy wypić ostatnią dawkę leku Fortnas. W przypadku znieczulenia ogólnego nie później niż 4h przed badaniem.
 2. Badanie odbywa się na czczo. Zalecane jest picie tylko wody niegazowanej, ssanie landrynek.
 3. Jeśli badanie wykonywane będzie w znieczuleniu ogólnym, wówczas można wypić wodę na 4 h przed badaniem. Stale przyjmowane leki można popić 1-2 łykami wody.
 4. Na badanie Pacjent zgłasza się z dokumentem tożsamości, skierowaniem od lekarza oraz aktualnymi badaniami wykonywanymi w celu przygotowania do kolonoskopii.
 5. Po zakończeniu badania zalecana jest dieta lekkostrawna. Jeśli pojawi się dyskomfort w postaci wzdęć, kurczowych bólu brzucha można przyjąć lek Espumisan lub lek NoSpa.

Po badaniu:

 1. Po badaniu pacjent może odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po kilku godzinach.
 2. Pacjent wraca do codziennych aktywności jeszcze tego samego dnia. Niestety nie można prowadzić pojazdu lub innych urządzeń mechanicznych. Jeżeli Pacjentowi podano środki uspokajające, badany zostanie pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będzie również potrzebna pomoc osoby towarzyszącej, która odwiezie pacjenta do domu.

Badanie w znieczuleniu ogólnym:

 1. Badaniem w znieczuleniu ogólnym jest wykonywane na prośbę pacjenta. Po podaniu dożylnie środka usypiającego, pacjent zasypia na kilkanaście minut. Podczas tego stanu lekarz przeprowadza badanie.
 2. Lekarz anestezjolog po zakończeniu badania zaleci dietę lekkostrawną
 3. Badanie wykonywane w znieczuleniu ogólnym, wymaga obecności osoby towarzyszącej, która odbierze pacjenta po ok. 2 h od momentu rozpoczęcia badania.
 4. Nie można prowadzić pojazdów przez ok. 12 h po znieczuleniu.
 5. Znieczulenie ogólne do badania należy odwołać najpóźniej 1 dzień przed zabiegiem.

Pobranie krwi

 • Pacjent do pobrania krwi powinien być na czczo, po przespanej nocy.

Próba wysiłkowa

 • Pacjent powinien mieć ze sobą skierowanie na badanie oraz ostatni wynik EKG.
 • Bezpośrednio przed próbą wysiłkową badany nie powinien palić papierosów, spożywać posiłku, pić mocnej kawy czy herbaty. Pacjent jednak nie powinien przychodzić bez spożycia posiłku z uwagi na możliwość zasłabnięcia.
 • Powinien także mieć ze sobą spis lekarstw, które zażywa, wygodne obuwie sportowe oraz luźne wygodne ubranie (może być dres, leginsy, T-shirt).
 • Mężczyźni powinni mieć ogoloną klatkę piersiową w przypadku dużego zarostu.
 • Pacjent nie powinien wykonywać wcześniej żadnego wysiłku (np. nie powinien przyjeżdżać na rowerze),
 • Najlepiej, żeby pacjent przyszedł z osobą towarzysząca, jeśli oczywiście może.
 • Pacjent przed badaniem podpisuje pisemną zgodę.

RTG jamy brzusznej, kręgosłupa odcinka krzyżowo lędźwiowego, kręgosłupa odcinka krzyżowego, kręgosłupa odcinka lędźwiowego, kości ogonowej, miednicy, stawów biodrowych

 • RTG to technika obrazowania stosowana w medycynie głównie w diagnostyce układu kostnego. Wykorzystuje promienie rentgenowskie i jest jednym z podstawowych badań stosowanych w diagnostyce.

Przygotowanie do RTG jamy brzusznej, kręgosłupa odcinka krzyżowo lędźwiowego, kręgosłupa odcinka krzyżowego, kręgosłupa odcinka lędźwiowego, kości ogonowej, miednicy, stawów biodrowych.

Dzień poprzedzający badanie:

 • Należy unikać spożywania produktów powodujących powstanie nadmiernej ilości gazów, takich jak: napoje gazowane, świeże warzywa i owoce, otręby, kasza, bita śmietana czy świeże pieczywo,
 • po każdym posiłku zażyć 2 kapsułki środka ułatwiającego wydalanie gazów jelitowych,
 • osoby otyłe lub ze skłonnościami do zaparć powinny zastosować środki przeczyszczające – jednak nie później niż 24 godziny przed badaniem,
 • nie należy stosować lewatywy,
 • ostatni posiłek zjeść nie później niż o godzinie 18.00.

Dzień badania:

 • na badanie należy zgłosić się na czczo, nie należy nic jeść ani pić, palić papierosów i zażyć tylko niezbędne leki,
 • rano zażyć 2 kapsułki środka ułatwiającego wydalanie gazów jelitowych,
 • zadbać o wypróżnienie,
 • pacjenci zarejestrowani po godzinie 14.00 mogą najpóźniej o godzinie 8.00 rano zjeść bułkę z masłem i wypić gorzką herbatę

RTG jamy brzusznej_PRZYGOTOWANIE - kopia (2)

RTG kości ogonowej_PRZYGOTOWANIE

RTG kręgosłup krzyżowo-lędźwiowy_PRZYGOTOWANIE

RTG kręgosłup krzyżowy_PRZYGOTOWANIE

RTG kręgosłupa lędźwiowego_PRZYGOTOWANIE

RTG miednicy_PRZYGOTOWANIE

RTG miednicy_PRZYGOTOWANIE

RTG stawów biodrowych_PRZYGOTOWANIE

USG jamy brzusznej

 • Na badanie należy zgłosić się na czczo, bez jedzenia i picia przez 5-6 godzin.
 • W razie potrzeby można pić niewielkie ilości niegazowanych płynów (woda mineralna, słaba gorzka herbata).
 • W miarę możliwości prosimy o przyniesienie na wizytę wyniku poprzedniego badania.

USG jamy brzusznej_PRZYGOTOWANIE

USG naczyniowe metodą dopplera

 • Do przeprowadzenia badania USG metodą Dopplera nie potrzeba przygotowań.
 • W przypadku badania tętnicy nerkowej, aorty, żyły wrotnej, stawów biodrowych należy być 6 godzin na czczo.

USG układu moczowego

Badanie w godzinach przedpołudniowych

Na badanie należy zgłosić się na czczo. Jedna godzinę przed badaniem należy wypić około 1-1,5 litra płynu niegazowanego (woda mineralna, słaba gorzka herbata). Na badanie należy przyjść z pełnym pęcherzem moczowym (powstrzymać się od oddawania moczu).

Badanie w godzinach popołudniowych

Ostatni posiłek lekkostrawny należy spożyć co najmniej 6 godzin przed badaniem. Jedną godzinę przed badaniem należy wypić około 1-1,5 litra płynu niegazowanego (woda mineralna, słaba gorzka herbata). Na badanie należy przyjść z pełnym pęcherzem moczowym (powstrzymać się od oddawania moczu).

USG układ moczowy_PRZYGOTOWANIE

USG piersi

Przebieg badania

 • Po wejściu do gabinetu pacjent przekazuje lekarzowi skierowanie ze wskazaniem która część ciała ma zostać zbadana.
 • Następnie kładzie się na leżance w sposób wskazany przez lekarza. Lekarz pokrywa skórę i głowicę aparatu żelem i przykłada do badanej części ciała.
 • Badanie usg piersi ma na celu wykrycie i określenie wielkości wszelkich zmian w piersi.

Przygotowanie do badania

 • Badanie usg piersi może być wykonane w każdym dniu cyklu miesiączkowego.
 • Przygotowanie opisów poprzednich badań m.in. mamografii o ile były wykonywane

Wskazania do zabiegu

 • Wykryte zmiany w gruczołach piersiowych (o charakterze guza).

USG ginekologiczne - przez powłoki brzuszne

 • Do przeprowadzenia badania nie potrzeba specjalnych przygotowań.
 • Godzinę przed badaniem należy wypić 1,5 litra płynu niegazowanego.
 • Badanie należy wykonać z pełnym pęcherzem moczowym.

USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne_PRZYGOTOWANIE

USG transwaginalne

Wskazania

 • wykrywanie nieprawidłowości w budowie narządów rodnych (np. torbiele jajników, mięśniaki macicy)
 • krwawienia z narządu rodnego
 • kontrola endometrium
 • ocena cyklu (owulacja)
 • monitorowanie leczenia
 • zaburzenia miesiączkowania

Przygotowanie do badania

 • nie wymaga specjalnego przygotowania

Przebieg badania

 • Po wejściu do gabinetu pacjentka przekazuje lekarzowi skierowanie z określeniem celu bądź sposobu wykonania badania (przez powłoki brzuszne lub TV). Następnie pacjentka kładzie się na leżance lub fotelu ginekologicznym.
 • Przy badaniu transwaginalnym lekarz pokrywa głowicę aparatu żelem i wprowadza ją do pochwy. Badanie jest wykonywane przy użyciu prezerwatywy zabezpieczającej.
 • Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po badaniu.

USG mięśni

Przebieg badania

 • Po wejściu do gabinetu pacjent przekazuje lekarzowi skierowanie ze wskazaniem która część ciała ma zostać zbadana. Następnie kładzie się na leżance w sposób wskazany przez lekarza. Lekarz pokrywa skórę i głowicę aparatu żelem i przykłada do badanej części ciała.
 • USG mięśni obejmuje ocenę zmian pourazowych i zapalnych. Pozwala precyzyjnie określić umiejscowienie, wielkość i rodzaj zmian pourazowych. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po badaniu.

Przygotowanie do badania

 • Nie wymaga specjalnego przygotowania.

Wskazania do zabiegu

 • Guzy skóry i tkanki podskórnej,
 • Obrzęk mięśni,
 • Asymetria obwodu kończyny,
 • Urazy,
 • Wyczuwalne powiększenie powierzchownych węzłów chłonnych,
 • Bóle kończyn

USG przezciemiączkowe u dzieci

Przebieg badania

 • Po wejściu do gabinetu pacjent przekazuje lekarzowi skierowanie ze wskazaniem która część ciała ma zostać zbadana. Następnie kładzie się na leżance w sposób wskazany przez lekarza. Lekarz pokrywa skórę i głowicę aparatu żelem i przykłada do badanej części ciała.
 • Badanie ma na celu zdiagnozowanie mózgu przez niezrośnięte ciemiączko. Wykonuje się je w pierwszych tygodniach życia noworodka bez obawy o szkodliwe promieniowanie.

Przygotowanie do badania

 • Nie wymaga specjalnego przygotowania.

Wskazania do zabiegu:

 • Rutynowe badanie wykonywane u każdego wcześniaka, lub u noworodków urodzonych o czasie lecz o małej masie
 • Po trudnym i przedłużonym porodzie
 • U noworodków , u których wykryto nieprawidłowości w badaniach neurologicznych
 • U noworodków z niską punktacja Apgar
 • U noworodków z podejrzeniem wrodzonej wady ośrodkowego układu nerwowego

USG ciąży przez powłoki brzuszne

Wskazania

 • wykrywanie nieprawidłowości w budowie narządów rodnych (np. torbiele jajników, mięśniaki macicy)
 • krwawienia z narządu rodnego
 • kontrola endometrium
 • ocena cyklu (owulacja)
 • monitorowanie leczenia
 • zaburzenia miesiączkowania

Przygotowanie do badania

 • Na jedną godzinę przed badaniem należy wypić 1-1,5 litra płynu niegazowanego (woda mineralna, słaba gorzka herbata).
 • Pacjentka przychodzi na badanie z pełnym pęcherzem (należy powstrzymać się przed oddawaniem moczu).

Przebieg badania

 • Po wejściu do gabinetu pacjentka przekazuje lekarzowi skierowanie z określeniem celu bądź sposobu wykonania badania (przez powłoki brzuszne lub TV). Następnie pacjentka kładzie się na leżance lub fotelu ginekologicznym.
 • Przy badaniu przez powłoki brzuszne lekarz pokrywa skórę pacjentki i głowicę aparatu żelem i przykłada głowicę do badanej części ciała.
 • Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po badaniu.

USG jąder

Wskazaniem do badania są:

 • podejrzenie wodniaka, guza jądra i najądrza, torbieli nasiennych, żylaków powrózka nasiennego, uraz, bolesne jądro lub moszna (skręt, zmiany zapalne), nieprawidłowa sprężystość jądra w badaniu palpacyjnym (guzy).

Przygotowanie do badania:

 • badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Przebieg badania:

 • po wejściu do gabinetu pacjent przekazuje lekarzowi skierowanie, ewentualnie prosi o wykonanie określonego badania. Następnie kładzie się na leżance w sposób wskazany przez lekarza. Lekarz pokrywa skórę pacjenta i głowicę aparatu żelem i przykłada głowicę do badanej części ciała.
 • Usg jąder pozwala na ocenę zawartości worka mosznowego: jąder, najądrzy, ich osłonek i obecności żylaków powrózka nasiennego.
 • Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po badaniu.

USG prostaty przezodbytnicze

Przygotowanie do badania

 • W przeddzień badania należy zastosować lewatywę przeczyszczającą ENEMA (preparat do kupienia w aptece) wg wskazań na opakowaniu.
 • Przed badaniem wymagane jest dokładne wypróżnienie.
 • Ocena narządów w badaniu usg może być utrudniona dużą ilością gazów jelitowych. Stąd sugerujemy aby w dniu poprzedzającym badanie unikać pokarmów wzdymających, ciężkostrawnych, owoców, słodyczy. Można również zastosować Espumisan.

Przebieg badania

 • Po wejściu do gabinetu pacjent przekazuje lekarzowi skierowanie z określeniem sposobu wykonania badania.
 • Przy badaniu przezodbytniczym pacjent kładzie się na leżance na boku z podkurczonymi nogami. Lekarz pokrywa skórę pacjenta i głowicę aparatu żelem a następnie wprowadza głowicę do odbytu. Badanie jest wykonywane przy użyciu prezerwatywy.
 • Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po badaniu.
 • Badanie umożliwia ocenę wielkości, obrysów oraz budowy miąższu prostaty, obecności zmian patologicznych w jej obrębie.

USG przezodbytnicze prostaty_PRZYGOTOWANIE

USG ślinianek

Wskazaniem do zbiegu

 • są niewiadomego pochodzenia powiększenia gruczołów ślinowych, ból ślinianek lub zmiany w ich pobliżu, zmiana konsystencji przy badaniu palpacyjnym

Przygotowanie do badania

 • nie wymaga specjalnego przygotowania.

Przebieg badania

 • po wejściu do gabinetu pacjent przekazuje lekarzowi skierowanie, ewentualnie prosi o wykonanie określonego badania. Następnie kładzie się na leżance w sposób wskazany przez lekarza. Lekarz pokrywa skórę pacjenta i głowicę aparatu żelem i przykłada głowicę do badanej części ciała.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po badaniu.

USG szyi i tarczycy

Wskazaniem do wykonania badania

 • są nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, choroby tarczycy, wole zapalne. Badanie wykonuje się także w celu oceny guzków litych, torbieli, a także w celu monitorowania po zabiegach operacyjnych tarczycy.

Przygotowanie do badania:

 • nie wymaga specjalnego przygotowania

Przebieg badania:

 • po wejściu do gabinetu pacjent przekazuje lekarzowi skierowanie, ewentualnie prosi o wykonanie określonego badania. Następnie kładzie się na leżance w sposób wskazany przez lekarza. Lekarz pokrywa skórę pacjenta i głowicę aparatu żelem i przykłada głowicę do badanej części ciała.
 • Dodatkowo w czasie badania podlegają ocenie inne narządy szyi i związane z nimi ewentualne zmiany.
 • Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po badaniu.

USG tkanki podskórnej

Wskazania

 • Niewiadomego pochodzenia powiększenie gruczołów ślinowych
 • Ból ślinianek lub zmiany w ich pobliżu
 • Zmiana konsystencji przy badaniu palpacyjnymPrzygotowanie do badania
 • Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Przebieg badania

 • Po wejściu do gabinetu pacjent przekazuje lekarzowi skierowanie, ewentualnie prosi o wykonanie określonego badania. Następnie kładzie się na leżance w sposób wskazany przez lekarza. Lekarz pokrywa skórę pacjenta i głowicę aparatu żelem i przykłada głowicę do badanej części ciała.
 • Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po badaniu.

USG węzłów chłonnych

Badanie usg węzłów chłonnych wykonuje się w celu oceny powiększonych lub zmienionych chorobowo węzłów chłonnych.

Przygotowanie do badania:

 • nie wymaga specjalnego przygotowania

Przebieg badania:

 • po wejściu do gabinetu pacjent przekazuje lekarzowi skierowanie ze wskazaniem, które węzły mają zostać zbadane (podżuchwowe, przyuszne, pachowe, szyjne). Następnie kładzie się na leżance w sposób wskazany przez lekarza. Lekarz pokrywa skórę pacjenta i głowicę aparatu żelem i przykłada głowicę do badanej części ciała.
 • Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po badaniu.

Tomografia komputerowa

 • W dniu badania należy mieć ze sobą aktualne skierowanie na badanie w oryginale.
 • Na badanie należy przynieść aktualny wynik badania poziomu kreatyniny tj. wykonane w okresie 3 miesięcy poprzedzających tomografię, a gdy są u Pacjenta zaburzenia czynności nerek (lub podejrzenie o występowaniu) badanie powinno być wykonane w okresie 7 dni poprzedzających tomografię.
 • Lekarz może także zlecić eGFR (np. u pacjentów leczonych metforminą).
 • Lekarz decyduje czy można wykonać badanie z kontrastem lub czy należy odstawić leki.
 • Ostatni posiłek należy spożyć 6 godzin przed badaniem.
 • Nie ma ograniczeń w ilości spożywanych płynów – rekomendowana woda niegazowana.
 • Wskazane jest dostarczenie poprzednich wyniki badań diagnostycznych (opis + płyty).
 • Osoby niepełnoletnie – zgłaszają się z rodzicem lub opiekunem prawnym.
 • W przypadku konieczności podania kontrastu przez lekarza nadzorującego badanie, dodatkowy koszt to 150 – 200 zł (płatność na miejscu).
 • Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania tomografii komputerowej jest ciąża.

Tomografia_PRZYGOTOWANIE

Biopsja

 • Stosowanie leków przeciwzakrzepowych może wiązać się ze zwiększeniem ryzyka krwiaka po biopsji tarczycy w związku z tym należy poinformować lekarza wykonującego biopsję o rodzaju przyjmowanych leków.
 • U osób leczonych doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi: acenokumarol, warfaryna konieczna jest kontrola wskaźnika INR na dzień przed biopsją (dopuszczalne wykonywanie biopsji przy wskaźniku INR <2,5–3); wynik badania należy przedstawić lekarzowi wykonującemu biopsję.
 • U osób leczonych heparyną drobnocząsteczkową dopuszczalne jest wykonywanie biopsji po 8 godzinach od podania ostatniej dawki.
 • Osoby przyjmujące nowe doustne leki przeciwzakrzepowe: dabigatran (Pradaxa), riwaroksaban (Xarelto), apiksaban (Eliquis) powinny przerwać stosowanie leku na dzień przed biopsją.

Biopsja_PRZYGOTOWANIE

Próba wysiłkowa

Na badanie należy przynieść: skierowanie na test wysiłkowy (nie do poradni kardiologicznej), aktualne EKG (wykonane w ciągu ostatniego miesiąca, ale NIE w dniu testu wysiłkowego), sportowe obuwie i strój.

Bezpośrednio przed próbą wysiłkową nie należy:

 • wykonywać wysiłku (np. nie przyjeżdżać na rowerze),
 • palić papierosów,
 • spożywać posiłku (nie należy jednak przychodzić bez spożycia żadnego posiłku z uwagi na możliwość zasłabnięcia).
 • pić mocnej kawy czy herbaty.

Mężczyźni powinni mieć ogoloną klatkę piersiową w przypadku dużego zarostu.

W miarę możliwości prosimy o zgłaszanie się z osobą towarzyszącą.

Próba wysiłkowa_PRZYGOTOWANIE

USG aorty

Na badanie należy zgłosić się na czczo, bez jedzenia i picia przez 5-6 godzin. W razie potrzeby można pić niewielkie ilości niegazowanych płynów (woda mineralna, słaba gorzka herbata).

W miarę możliwości prosimy o przyniesienie na wizytę wyniku poprzedniego badania.

USG aorty_PRZYGOTOWANIE

USG ortopedyczne

W miarę możliwości prosimy o przyniesienie na badanie opis poprzedniego badania, zdjęć RTG, wyniki MR – możliwie wszystkie dokumenty związane z badanym stawem.

USG ortopedyczne_PRZYGOTOWANIE

Tętnic nerkowych

Na badanie należy zgłosić się na czczo, bez jedzenia i picia przez 5-6 godzin. W razie potrzeby można pić niewielkie ilości niegazowanych płynów (woda mineralna, słaba gorzka herbata).

W miarę możliwości prosimy o przyniesienie na wizytę wyniku poprzedniego badania.

USG tętnic nerkowych_PRZYGOTOWANIE

USG żyły wrotnej

Na badanie należy zgłosić się na czczo, bez jedzenia i picia przez 5-6 godzin. W razie potrzeby można pić niewielkie ilości niegazowanych płynów (woda mineralna, słaba gorzka herbata).

W miarę możliwości prosimy o przyniesienie na wizytę wyniku poprzedniego badania.

USG żyły wrotnej_PRZYGOTOWANIE

Rezonans magnetyczny

 • Należy przynieść ze sobą aktualne skierowanie na badanie w oryginale.
 • Należy przynieść aktualny wynik badania poziomu kreatyniny tj. wykonane w okresie 3 miesięcy poprzedzających MRI, a  gdy są u pacjenta zaburzenia czynności nerek (lub podejrzenie o występowaniu) badanie powinno być wykonane w okresie 7 dni poprzedzających MRI , lekarz może także zlecić eGFR.
 • Przed badaniem MRI bez wskazań do dożylnego podania środka kontrastowego nie jest wymagane pozostanie na czczo.
 • Przed badaniem MR ze wskazaniem do dożylnego podania środka kontrastowego wymagane jest pozostanie na czczo, czyli bez przyjmowania posiłków na 2 godzin przed badaniem.
 • Nie ma ograniczeń w ilości spożywanych płynów – rekomendowana woda niegazowana.
 • Wskazane jest dostarczenie poprzednich wyniki badań diagnostycznych (opis + płyty).
 • Osoby niepełnoletnie – zgłaszają się z rodzicem lub opiekunem prawnym.
 • Pacjenci chorujący na astmę powinni posiadać przy sobie leki wziewne.
 • W przypadku badania w sedacji wymagane jest oddzielne przygotowanie.
 • Na badanie należy ubrać w luźną odzież pozbawioną metalowych elementów takich jak: guziki, pasek. Przed wejściem do sali badań należy zdjąć i zostawić wszelkie metalowe przedmioty: spinki, zegarki, okulary, biżuterię, aparat słuchowy, telefony, karty oraz zmyć makijaż (w przypadku badania głowy).
 • Leki przyjmowane na stałe należy przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Przeciwwskazania do badania:

 • Bezwzględne (nie wykonujemy badania): implanty ślimakowe, elementy metaliczne, ciąża < 1 trymestru.
 • Względne (badanie MR może być wykonane pod szczególnymi warunkami, zawsze do decyzji lekarza nadzorującego badanie w oparciu o dokumentację medyczną): stenty, klipsy naczyniowe, stentgrafty, kardiowerter/defibrylator, stymulatory serca, neurostymulatory, pompa insulinowa, stabilizacje ortopedyczne, aparaty ortodontyczne, klaustrofobia, implanty stomatologiczne.

Rezonans_PRZYGOTOWANIE

Holter EKG

Badanie Holter EKG polega na automatycznym zapisywaniu rytmu serca przez 24 godziny Pacjent przez całą dobę jest podłączony do elektrod w obrębie klatki piersiowej Dane są automatycznie zapisywane na niewielkim urządzeniu, które pacjent nosi przy sobie.

Przygotowanie do badania:

 • zaleca się wzięcie prysznica lub kąpieli przed badaniem
 • nie należy stosować balsamów, środków natłuszczających, nawilżających
 • w przypadku obfitego owłosienia na klatce piersiowej, pacjenci przed badaniem powinni ogolić klatkę piersiową
 • w trakcie badania nie wolno przebywać w silnym polu elektomagnetycznym.