Diagnostyka obrazowa w Centrum Medycznym CMP Piaseczno, Warszawa

Post image

Diagnostyka obrazowa to dział wykorzystujący rozmaite technologie, by tworzyć obrazy uwidaczniające zmiany fizjologiczne i patologiczne w ciele. Badania RTG czy USG to jedne z najpopularniejszych form obrazowania, które jednocześnie mają bardzo szerokie zastosowanie. Diagnostyka obrazowa obejmuje narzędzia, które są niezwykle pomocne przy wykrywaniu różnorodnych schorzeń i zmian oraz kontroli postępów leczenia. Badania USG czy RTG mogą być zlecone przez lekarza w wielu przypadkach. Niezależnie jednak od przyczyny, można je wykonać w naszych placówkach.

Badanie USG – kompleksowa diagnostyka obrazowa

Badanie USG to jedna z najpopularniejszych metod obrazowych. Aparat USG (ultrasonograf) wykorzystuje ultradźwięki do tworzenia obrazu tego, co dzieje się wewnątrz organizmu w czasie rzeczywistym. Najczęściej wykonuje się badania USG jamy brzusznej, które pozwala ocenić wygląd narządów wewnętrznych. W ten sposób przeprowadza się też badania USG płodu u ciężarnych. Nowoczesne technologie umożliwiają też przeprowadzenie takich badań jak USG 3D lub nawet 4D, co pozwala na niezwykle wyraźne i rzeczywiste odwzorowanie wyglądu płodu. Badania USG wykorzystuje się też do obrazowania serca, narządów rozrodczych, płuc, naczyń i wielu innych obszarów ciała. Ze względu na to, że badanie USG jest niedrogie i nieinwazyjne, jest to bardzo często wykorzystywana metoda obrazowania.

Badanie RTG – zdjęcia rentgenowskie

Badanie RTG nazywane powszechnie rentgenem wykorzystuje promienie X, które są pochłaniane w różny sposób przez poszczególne tkanki ciała. Dzięki temu aparat RTG pozwala na uzyskanie dwuwymiarowego obrazu (zdjęcia) określonego obszaru. Najczęściej badania RTG wykonuje się, by ocenić stan płuc, sfotografować klatkę piersiową, a także wykonać ocenę urazów – RTG pozwala m.in. w jasny sposób stwierdzić, czy doszło do złamania kości. Poza zdjęciami kończyn wykonuje się też np. badania RTG kręgosłupa. Techniki RTG wykorzystuje się również w stomatologii i ortodoncji. Jego bardziej zaawansowaną formą jest tomografia, która również wykorzystuje promienie RTG, jednak wykonuje zdjęcia warstwowe.

Mając na względzie wygodę naszych Pacjentów zdecydowaliśmy o podjęciu współpracy z platformą MedTransfer, która oferuje innowacyjne rozwiązanie, umożliwiające szybkie i bezpieczne przesyłanie wyników badań obrazowych (RTG).

Diagnostyka obrazowa – kiedy potrzebne są badania RTG, USG i inne?

Diagnostyka obrazowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Badanie RTG wykorzystuje się przede wszystkim do wykrywania urazów układu ruchu czy oceny stanu narządów. Badanie USG jest zaś zalecane w ramach bardzo wielu procedur diagnostycznych. Ogólnie rzecz biorąc, badania RTG czy USG pozwalają wykrywać zmiany zwyrodnieniowe, martwice, torbiele, obrzęki, zaniki, a także wady rozwojowe. Ponadto diagnostyka obrazowa często wykorzystywana jest przy rozpoznawaniu nowotworów.

Badania USG, badania RTG i inne procedury w naszej ofercie

Obecny w placówkach CMP zaawansowany sprzęt oznacza, że u nas można bez problemu wykonać zarówno badanie RTG, jak i badanie USG niemal dowolnego obszaru ciała. Wykonujemy wszystkie badania zlecane przez współpracujących z naszymi przychodniami lekarzy. Badanie USG lub badanie RTG może jednak u nas wykonać każdy – działamy bowiem również na zasadach komercyjnych. Każdemu pacjentowi oferujemy pełną rzetelność i krótki czas oczekiwania na badanie RTG czy USG. Oferujemy też atrakcyjne pakiety medyczne, które zawierają opiekę lekarską oraz badania USG, RTG i badania laboratoryjne. Zapraszamy do kontaktu.