Dermatologia: dermatolog w Centrum Medycznym CMP – Warszawa

Post image

Dermatologia to często niedoceniana, jednak bardzo ważna dziedzina medycyny. Dermatolog zajmuje się przede wszystkim badaniem oraz opisem struktury i funkcji skóry, a także schorzeniami skóry i jej przydatków (włosów, paznokci). Jego ekspertyza bywa również nieoceniona w przypadku rozpoznania i leczenia niektórych chorób drobnoustrojowych, które ujawniają się na skórze (np. nowotworów jak czerniak złośliwy lub rumień guzowaty). Konsultacje dermatologiczne są coraz częściej poszukiwane, m.in. ze względu na wzrost liczby pacjentów z alergiami objawiającymi się wykwitami skórnymi czy też chorobami takimi jak AZS, łuszczyca, trądzik.

Czym zajmuje się dermatolog?

Lekarz dermatolog może zajmować się nieco innymi obszarami medycyny w zależności od specjalizacji. Dwie podstawowe specjalności to:

 • dermatologia kliniczna – nakierowana na rozpoznawanie i leczenie chorób skóry,
 • dermatologia doświadczalna – zajmująca się badaniem skóry, pełnionych przez nią funkcji oraz mechanizmów działania.

Dziedzina ta może być również powiązana z kosmetologią czy medycyną estetyczną, które zajmują się przede wszystkim poprawą kondycji skóry pod kątem jej wyglądu i odmłodzenia.

Kiedy zgłosić się na wizytę do dermatologa?

Najczęstszą przyczyną wizyt u tego specjalisty są zaobserwowane na twarzy lub ciele zmiany skórne. Poradnia dermatologiczna przyjmuje więc pacjentów z różnego rodzaju wysypkami, pokrzywką, wypryskami, znamionami, zmianami w pigmentacji, pieprzykami, rumieniem i wieloma innymi dolegliwościami. W ramach swojej działalności dermatolog diagnozuje i leczy m.in.:

 • trądzik pospolity i różowaty,
 • rumień, pękające naczynka,
 • łuszczycę,
 • grzybice,
 • wszawicę,
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • świerzb,
 • atopowe zapalenie skóry (AZS),
 • egzemę,
 • łupież, wypadanie włosów,
 • wysypki,
 • kurzajki i wiele innych.

Ponadto dermatologia zajmuje się m.in. badaniem znamion i pieprzyków w celu stwierdzenia ich charakteru. Rozpoznaje też wiele chorób przenoszonych drogą płciową.

Jak wygląda wizyta w gabinecie dermatologicznym?

Podczas pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie dermatolog przede wszystkim przeprowadza szczegółowy wywiad i starannie ogląda zaobserwowane zmiany skórne. Używa do tego zarówno nieuzbrojonego oka, jak i specjalnego urządzenia – dermatoskopu. To nic innego jak rodzaj szkła powiększającego z wbudowanym źródłem światła, które pozwala na znacznie dokładniejsze zbadanie zmian. Niekiedy lekarz dermatolog może niemal natychmiast postawić diagnozę i zaordynować odpowiednie leczenie. Niekiedy jest jednak konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań – np. mikrobiologicznych w przypadku podejrzenia zakażenia grzybiczego lub wymazu, kiedy podejrzewa, że zmiany mają podłoże bakteryjne. Ponadto może skierować do alergologa lub endokrynologa (albo na badania poziomu hormonów czy też testy alergiczne).

Dermatologia w Centrum Medycznym CMP

Dermatolog w Centrum Medycznym CMP zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Poradnia dermatologiczna działa w naszych placówkach przy ulicy Grójeckiej, Mariańskiej, Ciszewskiego, Chmielnej, Berensona oraz przy al. Rzeczpospolitej i przy ul. Puławskiej w Piasecznie. Oferta obejmuje konsultacje oraz pełną diagnostykę i leczenie. Lekarz dermatolog wykonuje ponadto zabiegi mające na celu likwidację niepokojących zmian i poprawę kondycji skóry: m.in. mezoterapię, peelingi, elektrokoagulację czy miejscową krioterapię. Proponujemy pełen zakres usług oraz doświadczenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów medycyny, którzy przyjmują w poszczególnych centrach naszej sieci.

Zachęcamy do umawiania się na wizyty przez Portal Pacjenta, a także osobiście, telefonicznie lub mailowo w konkretnej placówce. Tymi drogami można również uzyskać więcej informacji na temat oferty konsultacji i leczenia. Oferujemy krótki czas oczekiwania oraz profesjonalną obsługę na każdym etapie korzystania z usług Centrum Medycznego CMP. Zapraszamy!