Nadżerka macicy – przyczyny, objawy, leczenie

Nadżerka macicy – przyczyny, objawy, leczenie

Nadżerka szyjki macicy

Ektopia, czyli tak zwana nadżerka szyjki macicy, należy do łagodnych zmian w obrębie kobiecych narządów rodnych. Dolegliwość ta może powodować między innymi nawracające stany zapalne szyjki macicy i pochwy. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, dotyczące omawianego schorzenia. Przedstawimy objawy, przyczyny zachorowania oraz metody diagnostyki i leczenia.

Nadżerka macicy – objawy

Jak wygląda nadżerka? W obrazie kolposkopowym nadżerka macicy ma postać żywoczerownego ubytku w nabłonku wielowarstwowym płaskim. Podczas ciąży może wystąpić tzw. ektopia doczesnowa, która nie wymaga leczenia. W obrazie klinicznym przypomina zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym, przez co bywa nazywana „zmianą rakopodobną”. Wraz z rozwojem ciąży następuje jednak samoistna regresja.

Bardzo często schorzenia narządów rodnych przebiegają bezobjawowo, dlatego lekarze podkreślają istotę regularnego wykonywania badań profilaktycznych. To właśnie na podłożu dysplazji może rozwinąć się choroba nowotworowa. Szybkie wykrycie i leczenie nieprawidłowości pozwalają na poprawienie rokowań chorych pacjentek.

Objawy nadżerki szyjki macicy mogą obejmować dolegliwości bólowe podbrzusza. Według badań symptomy takie zgłasza około 11% kobiet z ektopią. Na problem zdrowotny mogą wskazywać także plamienia i krwawienie niezwiązane z menstruacją, które zgłaszało ponad 20% badanych. Jednocześnie lekarze podkreślają, iż żaden z wymienionych objawów nie jest jednoznacznie związany z nadżerką, a brak ich występowania nie gwarantuje idealnego stanu zdrowia.

Nadżerka – przyczyny i rozpoznanie

Jedną z przyczyn nadżerki w pochwie mogą być przewlekłe stany zapalne, które powodują zmiany nabłonka narządów rodnych. Podstawową formą diagnostyki jest wykonywanie profilaktycznych badań cytologicznych, które mogą zostać uzupełnione obrazem kolposkopowym. Pierwsza cytologia powinna zostać wykonana najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia, jednocześnie nie później niż w wieku 21 lat.

Leczenie nadżerki macicy

W przypadku stwierdzenia niewielkich zmian, nadżerka na szyjce macicy może pozostawać jedynie pod obserwacją lekarską. Leczenie nadżerki polega przede wszystkim na przyjmowaniu stosownych leków. Terapia ma na celu zahamowanie rozwoju śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy. Kompleksowa diagnostyka oraz leczenie ektopii dostępne są w ofercie Centrum Medycznego CMP.

Nadżerka szyjki macicy przeważnie rozwija się bezobjawowo. To właśnie dlatego, tak ważne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, które pozwalają na podjęcie leczenia niegroźnych schorzeń ginekologicznych. Brak podejmowania działań zapobiegawczych może doprowadzić do rozwinięcia się poważnych chorób, w tym zmian nowotworowych.

 

 

 Rokita Wojciech, Stanisławska Marta, Spaczyński Marek, Nowak-Markwitz Ewa, Kędzia Witold, Elektrochirurgia zmian szyjki macicy i jej miejsce profilaktyce raka szyjki macicy, „Ginekologia Polska”, nr. 11, 2009, s. 858.

Andrzej MalarewiczPodstawy kolposkopii, „Ginekologia i Położnictwo”, nr. 3, 2008, s. 26; Wojciech KolawaTaktyka postępowania diagnostycznego i terapeutycznego u ciężarnych z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego szyjki macicy, Kraków, 2007, s.26.

Agnieszka Badora, Igor Bakon, Schorzenia szyjki macicy leczone operacyjnie w latach 2007–2009 w materiale Kliniki Ginekologii i Położnictwa, „Annales Academiae Medicae Silesiensis”, 2011, s. 14-18.

 Ibidem, s. 14-18

Olga Adamczyk-Gruszka, Piotr Niziurski, Jakub Gruszka, Rola badań cytologicznych w profilaktyce raka szyjki macicy, „Studia Medyczne”, nr. 25, 2012, s. 34-35.

Ibidem, s. 34.