Szczoteczka elektryczna czy manualna?

Szczoteczka elektryczna czy manualna?

Próchnica zębów stanowi powszechne schorzenie cywilizacyjne, które najczęściej związane jest z nieprzestrzeganiem zasad higieny jamy ustnej. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, używanie irygatora oraz stosowanie płukanek pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy nawet o 30-40%. Niedostateczna higiena wpływa także na pogorszenie się zdrowia dziąseł.[1] Wielu pacjentów zastanawia się przy tym, czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej. W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Szczoteczka elektryczna czy manualna – jak wybrać idealne rozwiązanie?

Podstawą zachowania higieny jamy ustnej jest prawidłowa technika oraz zastosowanie odpowiednich narzędzi. Najczęściej w codziennej domowej profilaktyce, wykorzystywane są szczoteczki manualne. Podczas ich wyboru należy uwzględnić twardość włosia. Stomatolodzy zalecają przeważnie miękkie i średnio-twarde włókna. Nieumiejętne korzystanie z twardej szczoteczki może bowiem powodować recesję dziąseł. Główka powinna obejmować przy tym trzy zęby jednocześnie .[2]

Należy zwrócić także uwagę na długość rączki. Użytkownik powinien móc swobodnie operować szczoteczką w jamie ustnej. W przypadku niepełnosprawności ruchowej lub ograniczenia zdolności manualnych warto sięgnąć po prostsze w użyciu rotacyjne szczoteczki elektryczne.[3] Zastanówmy się teraz, czym różni się szczoteczka elektryczna od zwykłej.

Która szczoteczka jest lepsza – elektryczna czy zwykła?

Szczoteczka do zębów stanowi podstawowe narzędzie walki z bakteriami, płytką nazębną oraz próchnicą. Dzięki temu, że pozwala na skuteczne usuwanie resztek pokarmowych, chroni nas przed recesją dziąseł oraz chorobami przyzębia. Odpowiedzmy zatem na pytanie, co sprawdzi się lepiej – zwykła szczoteczka czy elektryczna? Liczne badania potwierdziły, iż przejście ze szczoteczki manualnej na elektryczną lub soniczną znacznie poprawia warunki higieniczne u osób, które mają problem z posługiwaniem się tradycyjnymi rozwiązaniami. Dodatkowo zarówno stosowanie urządzeń elektrycznych, jak i sonicznych, pozwala na zmniejszenie się recesji.[4]

Szczoteczka manualna czy elektryczna – co wybrać dla dziecka?

Szczoteczki elektryczne, zarówno soniczne, jak i rotacyjne, wykazują większą skuteczność w usuwaniu bakterii i płytki nazębnej. Dodatkowo są wygodne i łatwe w użyciu. Nie wymagają dużej zręczności oraz dobrej znajomości techniki mycia zębów. Ruchy głowicy narzucone są przez producenta i zoptymalizowane pod względem skuteczności. Doskonale sprawdzają się nie tylko u dorosłych pacjentów, ale także u dzieci. Przy wyborze modelu należy zwrócić uwagę na wielkość rączki oraz rozmiar i twardość włosia. Na rynku dostępny jest szeroki wybór główek, w tym tych dedykowanych dla najmłodszych.[5] Domowa pielęgnacja stanowi podstawę profilaktyki zdrowotnej jamy ustnej. Jeśli jednak zależy Ci na zachowaniu pięknego i zdrowego uśmiechu, nie możesz zapominać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Doświadczeni dentyści w Centrum Medycznym CMP kompleksowo zajmą się Twoim uzębieniem, oferując usługi w zakresie leczenia zachowawczego oraz specjalistycznego całej rodziny.

 

[1] A. Majda et al., Stan higieny jamy ustnej i stomatologiczne zachowania zdrowotne studentów kierunków medycznych, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 95(4)/2014, s. 895-896.

[2] A. Kopeć et al., Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, „Journal of clinical healthcare”, nr 1/2017, s. 12.

[3] Ibidem., s. 12.

[4] T. Gedrange et al., Pre- i postimplantacyjna higiena jamy ustnej przy użyciu szczoteczek sonicznychhttps://duomed.pl/wp-content/uploads/Ortodoncja_Journal_Gedrange_2019.pdf (dostęp 16.12.2022), s.7-8.

[5] N. Szeląg, Szczoteczka do zębów – cz. Ihttps://smigiel.net/wp-content/uploads/2016/08/smigiel-artykul-szczoteczka-1.pdf (dostęp 16.12.2022), s. 33-34.

 

-->