Profilaktyka raka szyjki macicy

Profilaktyka raka szyjki macicy

Jak donosi raport przygotowany na zlecenie Ministra Zdrowia w 2018 r., rak szyjki macicy jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u kobiet w Polsce oraz czwartą przyczyną zgonu kobiet na świecie. Jednocześnie wykonywanie regularnych badań profilaktycznych pozwala, na jak najszybsze rozpoznanie i wdrożenie leczenia. Moment postawienia diagnozy stanowi kluczową kwestię w zakresie wyleczalności choroby.

Na czym polega profilaktyka raka szyjki macicy?

Odpowiadając na pytanie, jak wykryć raka szyjki macicy, należy odnieść się przede wszystkim do najważniejszego badania profilaktycznego, czyli cytologii. Narodowy program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy zachęca pacjentki do odbywania regularnych wizyt ginekologicznych.

Jak badać szyjkę macicy? Jak wspomniano powyżej, podstawowym i najważniejszym badaniem jest regularnie wykonywana cytologia szyjki macicy, która pozwala na wykrycie stanów przednowotworowych i nowotworowych, przebiegających bezobjawowo. Do bezbolesnego pobrania wymazu stosuje się wziernik ginekologiczny oraz szczoteczkę cytologiczną. Pobrany przez lekarza lub pielęgniarkę rozmaz jest następnie przekazywany do oceny mikroskopowej.

Jakie inne profilaktyczne badania ginekologiczne warto wykonać?

Jak wyjaśniono powyżej, wymaz z szyjki macicy pozwala na wykrycie zmian onkogennych we wczesnych fazach rozwoju, zwiększając tym samym szansę na skuteczne wyleczenie. Do innych badań profilaktycznych należy powszechnie wykonywana kolposkopia szyjki macicy, polegające na obejrzeniu narządu przy pomocy kolposkopu, składającego się z lampki oraz soczewki powiększającej.

Formą profilaktyczną może być także samobadanie szyjki macicy, które pozwala na lepsze poznanie własnego ciała i zauważenie ewentualnych zmian. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów może zostać zlecone badanie histopatologiczne szyjki macicy. Jest to, biopsja szyjki macicy, która polega na pobraniu drobnego fragmentu tkanki przy pomocy elektrycznej pętli, ostrego narzędzia, łyżeczki lub szczoteczki. Zabieg przeprowadzany jest w gabinecie ginekologa w znieczuleniu miejscowym. Przeważnie jest to jedyne pewne potwierdzenie zmian nowotworowych. Po przeprowadzeniu procedury medycznej mogą wystąpić niewielkie krwawienia lub ból, przypominający dolegliwości miesiączkowe.

Niekiedy stosowane są także markery nowotworowe rak szyjki macicy jako forma kontroli po leczeniu chirurgicznym raka jajnika. Jednocześnie w badaniach naukowych stwierdza się podwyższony poziom markeru CA125 w surowicy krwi w przypadku raka gruczołowego szyjki macicy.

Rak szyjki macicy  szczepionka

Prawidłowa diagnostyka raka szyjki macicy to jednak nie wszystko. Lekarze coraz częściej zwracają uwagę na zapobieganie rakowi szyjki macicy. Podstawową formą ochrony jest wykonywanie szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który stanowi główną przyczynę zachorowań na nowotwór. Jednocześnie iniekcja odznacza się najwyższą skutecznością, jeśli zostanie wykonana przed inicjacją seksualną lub niedługo po niej.

Jedynie wykonywanie regularnych badań profilaktycznych pozwalają na wczesne wykrycie, przebiegającego na ogół bezobjawowo, nowotworu szyjki macicy. Kompleksowa diagnostyka może zostać przeprowadzona np. w gabinecie ginekologicznym w Centrum Medycznym CMP w Warszawie.

 

Cytologia na podłożu płynnym w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy – kwalifikacja świadczenia. Raport w sprawie oceny świadczenia opieki zdrowotnejhttps://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2017/194/RPT/2018.06.20_Cytologia_LBC_raport.pdf (dostęp: 26.06.2022), s. 10.

Ibidem, s. 10.

Profilaktyka dla Ciebie – cytologiahttps://openbadania.pl/uploads/file/2b08ad5ff9eaa277e513581626cb977d.pdf (dostęp: 26.06.2022), s. 2-3.

Jach, Co warto wiedzieć? Rak szyjki macicy,Warszawa, 2010, s.10.

Ibidem, s. 10.

Soborczy, A. Deptała, Markery nowotworwe w prkatyceklinicznej, „Choroby serca i naczyń”, t. 4, nr 4, 2007, s. 186; B. Kotowicz, M. Kowalska, M. Fuksiewicz, J. Kamińska, Kliniczne znaczenie komplementarnych oznaczeń standardowych markerów nowotworowych i wybranych cytokin w surowicy krwi chorych na raka szyjki macicy, „Współczesna Onkologia”, nr 6, 2006, s. 292-294.

Zadykowicz, A. Sójka, E. RysiakSzczepienisprzeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – skuteczność, kontrowersje oraz zagrożenia wynikające z ich stosowania, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, nr 3 (44), 2015, s. 203.

 

-->