Skip to main content
A- A A+

Jak przygotować się do wizyty u endokrynologa?

11 lipca, 2022

Każda wizyta u lekarza nowej specjalizacji może wiązać się z zaniepokojeniem. Nie wiemy, jak takie spotkanie będzie przebiegać. Czujemy lekki niepokój, który jest związany z brakiem doświadczeń w tym zakresie. Napięcie zazwyczaj redukuje się tuż po wejściu do gabinetu, albo po zakończeniu wizyty. Przed pójściem do endokrynologa warto więc poznać zakres jego kompetencji. Przydaje się to chociażby po to, aby bez obaw przygotować się do wizyty. Wyjaśniamy, kim jest lekarz endokrynolog i na czym polegają badania endokrynologiczne.

Kto to jest endokrynolog i czym się zajmuje?

Endokrynologia to jedna z dziedzin medycyny, która jest powiązana z wykrywaniem i leczeniem zaburzeń pracy organów wydzielania wewnętrznego. Czym zajmuje się endokrynolog? Specjalista tej dziedziny bada funkcjonowanie gruczołów człowieka, takich jak przysadka mózgowa, tarczyca czy jajniki. To rzecz jasna nie wszystkie narządy, których sprawdzanie leży w kompetencjach endokrynologa. Potocznie osoba zajmująca się tą dziedziną wiedzy medycznej określana jest jako specjalista od hormonów, albo lekarz od chorób tarczycy. Co leczy endokrynolog? Zaburzenia hormonalne, zaburzenia budowy, zapalenia gruczołów, niedoczynności i nadczynności, a także szereg innych nieprawidłowości, związanych z funkcjonowaniem gruczołów wydzielniczych[1].

Kiedy warto wybrać się do endokrynologa po raz pierwszy?

Zaburzenia funkcjonowania gruczołów wewnętrznych człowieka dają wiele symptomów. Jeśli pacjent czuje się zmęczony, jest przewlekle senny, albo jego waga się waha - warto wówczas zdecydować się na wizytę u endokrynologa. W toku chorób trzustki, tarczycy czy nadnerczy mogą pojawiać się także zmiany skórne, spadek libido czy widoczne obrzęki. Są to objawy, których nie da się powiązać z innymi stanami chorobowymi. Do endokrynologa można zgłosić się prywatnie, lub ze skierowaniem uzyskanym od lekarza pierwszego kontaktu[2].

Jak wygląda wizyta u endokrynologa?

Pierwsza wizyta u endokrynologa dla wielu pacjentów wiąże się z dużym stresem. W końcu trafiamy do specjalisty w związku z podejrzeniem nieprawidłowego stanu organizmu. Nie należy jednak stresować się spotkaniem z lekarzem. Przede wszystkim pierwsze spotkanie będzie polegało na wywiadzie, a także optycznym i manualnym sprawdzeniu miejsc, w których znajdują się gruczoły. Warto przed wizytą zanotować sobie wszystkie symptomy chorobowe, które nas spotykały w ostatnim czasie. Często zdarza się, że pacjent zapomina wymienić najważniejszych objawów, które mogą być istotne w wyznaczaniu kierunku leczenia. W celu rozpoznania choroby endokrynolog na pierwszej wizycie wystawia zwykle skierowania na dodatkowe badania. Po uzyskaniu wyników konieczna będzie ponowna wizyta w gabinecie, aby możliwie sprawnie zdiagnozować problem zdrowotny. Jeśli nie korzystali Państwo jeszcze z usług CMP, to warto zabrać ze sobą swoją dokumentację medyczną.

Jakie badania wykonuje endokrynolog w swoim gabinecie?

Skierowania, które wydaje endokrynolog, dotyczą najczęściej badań krwi. Sam endokrynolog może wykonać szereg innych badań, m.in. USG odcinka szyjnego w celu zobrazowania tarczycy[3]. Lekarz może także mierzyć ciśnienie krwi i sprawdzać inne parametry, które będą dotyczyły ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Szczegółowy zakres badań zależy od rodzaju problemów zgłaszanych przez pacjenta. Wszystkie potrzebne badania, włącznie z wizytą u specjalisty, zaplanujesz w placówce medycznej CMP.

[1] R. O’Neill, R. Murphy, Endokrynologia, https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/endokrynologia-crash-course/pdf/endokrynologia_cc.pdf, s. 1-8.

[2] M. Liskowska, Leczenie chorób tarczycy, https://www.woia.pl/dat/attach/930_praca-specjalizacyjna---malwina-liskowska.pdf, s. 5-6.

[3] J. Kuliczkowska-Płaksej, Niedoczynność tarczycy i zapalenia tarczycy, https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/struktura/wlkp/endokrynologia/Niedoczynnosc_tarczycy(1).pdf, s. 18-20.


badanie endokrynologiczne, co leczy endokrynolog, czym zajmuje się endokrynolog, endokrynolog, endokrynologia, jak wygląda wizyta u endokrynologa, jakie badania wykonuje endokrynolog, lekarz od chorób tarczycy, pierwsza wizyta u endokrynologa, specjalista od hormonów, wizyta u endokrynologa

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach