Zespół policystycznych jajników – diagnostyka i leczenie

Zespół policystycznych jajników – diagnostyka i leczenie

Zespół policystycznych jajników to choroba, która dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się specyficznym obrazem jajników, w których występują liczne pęcherzyki. Jest to dolegliwość o złożonej patogenezie. Wśród czynników ryzyka wymienia się skłonności genetyczne, zaburzenia metaboliczne i endokrynologiczne oraz kwestie środowiskowe.[1] W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, na czym polega leczenie PCOS.

Zespół policystycznych jajników – objawy

Czym objawia się zespół policystycznych jajnikówJak wykryć chorobę? PCOS jest powszechnie występującą chorobą o niejasnej etiologii. Jednocześnie dolegliwość wiąże się z występowaniem szeregu charakterystycznych objawów, wśród których możemy wymienić m.in. nadmierne wytwarzanie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Ich nadprodukcja może prowadzić do wystąpienia znacznych zmian w organizmie kobiety, takich jak wzrost stężenia hormonu luteinizującego, przy jednoczesnym zmniejszeniu stężenia hormonu folikulotropowego. Do objawów należą także zaburzenia miesiączkowania, otyłość oraz występowanie nadmiernego owłosienia. Ważnym symptomem pozostaje obraz jajników w badaniu ultrasonograficznym, na którym widoczne są liczne pęcherzyki.[2]

Zespół policystycznych jajników – jakie badania należy wykonać?

Jak wygląda badanie na zespół policystycznych jajnikówDiagnostyka dolegliwości często przysparza licznych trudności. W celu rozpoznania choroby konieczne jest wystąpienie dwóch z trzech głównych objawów, do których należy brak lub rzadka owulacja, hiperandrogenizacja oraz występowanie zmian na jajnikach. Najczęściej w celu potwierdzania nadmiernej produkcji androgenów określa się poziom całkowitego oraz wolnego testosteronu. Konieczne może okazać się dodatkowe oznaczenie stężenia prolaktyny oraz hormonu luteinizującego. Standardowo przeprowadza się przy tym badanie ultrasonograficzne. W przypadku kobiet z otyłością pomocne bywa dodatkowe skontrolowanie poziomu glukozy we krwi.[3] Odpowiedzmy teraz na pytanie, na czym polega leczenie zespołu policystycznych jajników.

Zespół policystycznych jajników – jak leczyć?

Istnieje kilka możliwych sposób terapii zespołu policystycznych jajnikówLeczenie farmakologiczne antykoncepcją hormonalną stosuje się najczęściej u kobiet cierpiących na zaburzenia miesiączkowania. Często podaje się także leki pobudzające owulację, zwiększające szansę na zajście w ciążę. Jeśli farmakologiczne leczenie niepłodności nie przynosi rezultatów konieczne może okazać się przeprowadzenie laparoskopii.[4]

Ważnym aspektem jest także dieta na zespół policystycznych jajników. Kluczowym aspektem jest obniżenie masy ciała. W tym celu konieczna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej. Należy zmniejszyć ilość kwasów tłuszczowych i cholesterolu oraz sięgać po produkty bogate w cynk, magnez, wit. C i D.[5] Regularne kontrole w gabinecie ginekologicznym ułatwią rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Szukasz doświadczonych specjalistów? Już dziś zapraszamy do kontaktu z zespołem naszego Centrum Medycznego CMP!

[1] Ewelina Stefanowicz, Zespół policystycznych jajników (PCOS). Przyczyny, diagnostyka i leczenie (dostęp: 23.08.2023).

[2] Agnieszka Drosdzol-Cop, et. al.,Zespół policystycznych jajników u nastolatek – diagnostyka i leczenie, https://podyplomie.pl/ginekologia/26793,zespol-policystycznych-jajnikow-u-nastolatek-diagnostyka-i-leczenie (dostęp: 23.08.2023).

[3] Grzegorz Jakiel, Dorota Robak-Chołubek, Joanna Tkaczuk-Włach, Zespół policystycznych jajników, Prz Menopauz, nr 4/2006, s. 267.

[4] Radosław Specjalski, Zaburzenia psychoseksualne u kobiet z zespołem policystycznych jajników, Pielęgniarstwo Polskie, vol. 3, nr 49/2013, s. 232.

[5] Małgorzata Kostecka, Zespół policystycznych jajników – rola diety i suplementacji we wspomaganiu leczenia, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, vol. 67, nr 4/2018, s. 857.

-->