Miażdżyca – co to za choroba i jak ją leczyć?

Miażdżyca – co to za choroba i jak ją leczyć?

Miażdżyca opisuje przewlekły stan zapalny aorty i tętnic średniej wielkości. Jest powszechnie występującą dolegliwością w populacji ogólnej cywilizacji zachodniej. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się po 40 roku życia, jednak sama choroba może rozwijać się znacznie wcześniej.[1] W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest miażdżyca i jak ją leczyć.

Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca to poważna choroba układu sercowo-naczyniowego, która stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. Jest to przewlekłe zapalenie błon wewnętrznych tętnic średniej wielkości, do których należy tętnica: wieńcowa, szyjna, nerkowa i biodrowa. Proces rozwoju choroby polega na stopniowym gromadzeniu się cholesterolu pomiędzy warstwą mięśniową naczynia i śródbłonkiem. Zmiany miażdżycowe mają postać złogów, przypominających „pasma tłuszczowe”.[2]

Jakie są objawy miażdżycy nóg? Przez wiele lat choroba rozwija się bezobjawowo. To właśnie dlatego najczęściej diagnozowana jest w swojej zaawansowanej fazie, najczęściej w okolicach 50 roku życia. Jednym z pierwszych symptomów jest pogrubienie błony wewnętrznej. Następnie dochodzi do wykształcenia się blaszek miażdżycowych widocznych makroskopowo.[3]

Jakie są przyczyny miażdżycy?

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych związana jest bezpośrednio z prowadzeniem niehigienicznego stylu życia. Do najważniejszych czynników ryzyka choroby należy: palenie papierosów, otyłość, nieprawidłowa dieta, brak ruchu oraz nadciśnienie tętnicze. Progresji schorzenia może sprzyjać także cukrzyca i hipercholesterolemia.[4] Do czego może doprowadzić miażdżycaSkutki pod postacią choroby wieńcowej, udaru oraz przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka miażdżycy, którą można wprowadzać już na wczesnych etapach życia.[5]

Na czym polega leczenie miażdżycy?

Jak zdiagnozować miażdżycę? W zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarz może wybrać jedną z kilku metod diagnostycznych. Najprostszym sposobem rozpoznania jest wskaźnik kostka-ramię, który polega na pomiarze ciśnienia w obu tętnicach ramion oraz stóp.[6] Chcesz zadbać o profilaktykę swojego zdrowia? Nie jesteś pewien, jakie badania na miażdżycę należy wykonać? W naszym Centrum Medycznym CMP oferujemy kompleksową opiekę kardiologiczną. Nasi doświadczeni specjaliści zajmą się diagnostyką oraz wdrożą odpowiednie leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego. Już dziś zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem!

[1] Andrzej Beręsewicz, Agnieszka Skierczyńska, Miażdżyca — choroba całego życia i całej populacji krajów cywilizacji zachodniej, Choroby Serca i Naczyń, vol. 3, nr 1/2006, https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12175/10053 (dostęp: 23.08.2023), s. 1.

[2] Ibidem, s. 1; Kinga Berek, Rafał Bobiński, Miażdżyca – choroba wieloczynnikowa, Problemy Pielęgniarstwa, vol. 17, nr 3/2009, s. 257.

[3] Wiktor B. Szostak, Miażdżyca – cz. 1: Choroba cywilizacyjna na tle wadliwego żywieniahttps://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/miazdzyca-cz-1-choroba-cywilizacyjna-na-tle-wadliwego-zywienia/ (dostęp: 23.08.2023); Tomasz Pasierski, Zbigniew Gaciong, Rozwój i regresja miażdżycyhttp://www.wydawnictwopzwl.pl/download/205970100.pdf (dostęp: 23.08.2023), s. 53.

[4] Józefa Dąbek, et. al.Rokowanie chorych z wczesną miażdżycą tętnic wieńcowych w 4-letniej obserwacji, Ann. Acad. Med. Siles, vol. 73, 2019, https://annales.sum.edu.pl/pdf-81200-34579?filename=Early_stage%20coronary.pdf (dostęp: 23.08.2023), s. 1-2.

[5] Wiktor B. Szostak, op. cit.

[6] A. Arain Faisal, Leslie T. Cooper Jr, Miażdżyca tętnic obwodowych: diagnostyka i leczeniehttps://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/163/original/Strony_od_MpD_2010_06-13.pdf?1467899136 (dostęp: 23.08.2023), s. 83-84.

-->