Skip to main content
A- A A+

Miażdżyca – co to za choroba i jak ją leczyć?

19 września, 2023

Miażdżyca opisuje przewlekły stan zapalny aorty i tętnic średniej wielkości. Jest powszechnie występującą dolegliwością w populacji ogólnej cywilizacji zachodniej. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się po 40 roku życia, jednak sama choroba może rozwijać się znacznie wcześniej.[1] W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest miażdżyca i jak ją leczyć.

Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca to poważna choroba układu sercowo-naczyniowego, która stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju. Jest to przewlekłe zapalenie błon wewnętrznych tętnic średniej wielkości, do których należy tętnica: wieńcowa, szyjna, nerkowa i biodrowa. Proces rozwoju choroby polega na stopniowym gromadzeniu się cholesterolu pomiędzy warstwą mięśniową naczynia i śródbłonkiem. Zmiany miażdżycowe mają postać złogów, przypominających „pasma tłuszczowe”.[2]

Jakie są objawy miażdżycy nóg? Przez wiele lat choroba rozwija się bezobjawowo. To właśnie dlatego najczęściej diagnozowana jest w swojej zaawansowanej fazie, najczęściej w okolicach 50 roku życia. Jednym z pierwszych symptomów jest pogrubienie błony wewnętrznej. Następnie dochodzi do wykształcenia się blaszek miażdżycowych widocznych makroskopowo.[3]

Jakie są przyczyny miażdżycy?

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych związana jest bezpośrednio z prowadzeniem niehigienicznego stylu życia. Do najważniejszych czynników ryzyka choroby należy: palenie papierosów, otyłość, nieprawidłowa dieta, brak ruchu oraz nadciśnienie tętnicze. Progresji schorzenia może sprzyjać także cukrzyca i hipercholesterolemia.[4] Do czego może doprowadzić miażdżycaSkutki pod postacią choroby wieńcowej, udaru oraz przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka miażdżycy, którą można wprowadzać już na wczesnych etapach życia.[5]

Na czym polega leczenie miażdżycy?

Jak zdiagnozować miażdżycę? W zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarz może wybrać jedną z kilku metod diagnostycznych. Najprostszym sposobem rozpoznania jest wskaźnik kostka-ramię, który polega na pomiarze ciśnienia w obu tętnicach ramion oraz stóp.[6] Chcesz zadbać o profilaktykę swojego zdrowia? Nie jesteś pewien, jakie badania na miażdżycę należy wykonać? W naszym Centrum Medycznym CMP oferujemy kompleksową opiekę kardiologiczną. Nasi doświadczeni specjaliści zajmą się diagnostyką oraz wdrożą odpowiednie leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego. Już dziś zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem![1] Andrzej Beręsewicz, Agnieszka Skierczyńska, Miażdżyca — choroba całego życia i całej populacji krajów cywilizacji zachodniej, Choroby Serca i Naczyń, vol. 3, nr 1/2006, https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12175/10053 (dostęp: 23.08.2023), s. 1.


[2] Ibidem, s. 1; Kinga Berek, Rafał Bobiński, Miażdżyca – choroba wieloczynnikowa, Problemy Pielęgniarstwa, vol. 17, nr 3/2009, s. 257.


[3] Wiktor B. Szostak, Miażdżyca – cz. 1: Choroba cywilizacyjna na tle wadliwego żywieniahttps://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/miazdzyca-cz-1-choroba-cywilizacyjna-na-tle-wadliwego-zywienia/ (dostęp: 23.08.2023); Tomasz Pasierski, Zbigniew Gaciong, Rozwój i regresja miażdżycyhttp://www.wydawnictwopzwl.pl/download/205970100.pdf (dostęp: 23.08.2023), s. 53.


[4] Józefa Dąbek, et. al.Rokowanie chorych z wczesną miażdżycą tętnic wieńcowych w 4-letniej obserwacji, Ann. Acad. Med. Siles, vol. 73, 2019, https://annales.sum.edu.pl/pdf-81200-34579?filename=Early_stage%20coronary.pdf (dostęp: 23.08.2023), s. 1-2.


[5] Wiktor B. Szostak, op. cit.


[6] A. Arain Faisal, Leslie T. Cooper Jr, Miażdżyca tętnic obwodowych: diagnostyka i leczeniehttps://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/163/original/Strony_od_MpD_2010_06-13.pdf?1467899136 (dostęp: 23.08.2023), s. 83-84.


co to jest miażdżyca, jak zdiagnozować miażdżycę, jakie badania na miażdżycę, miażdżyca, miażdżyca skutki, miażdżyca tętnic kończyn dolnych, objawy miażdżycy nóg, profilaktyka miażdżycy, przyczyny miażdżycy, zmiany miażdżycowe

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach