Czym są napady paniki i jak sobie z nimi poradzić?

Czym są napady paniki i jak sobie z nimi poradzić?

Ataki paniki stanowią istotny problem zdrowotny o nagłym przebiegu. Jest to rodzaj uporczywego zaburzenia lękowego, który charakteryzuje się epizodycznym przebiegiem z okresami remisji. Sam napad paniki ma postać nagłego stanu przerażenia, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie.[1] W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, na czym dokładnie polegają ataki paniki i jak z nimi walczyć.

Jak wygląda atak paniki?

Stany lękowe z napadami paniki należą do jednych z najczęściej występujących rodzajów zaburzeń lękowych. Napady paniki mają postać intensywnej obawy, będącej przyczyną znacznego dyskomfortu pacjenta. Sam epizod ma gwałtowny przebieg. Najczęściej zaczyna się nagle i szybko narasta. Jak długo może utrzymać się atak panikiCzas trwania najczęściej wynosi od kilku minut do 2 godzin.[2]

Jakie są objawy ataku paniki? Choroba objawia się silnym, niekontrolowanym lękiem przed zbliżającą się katastrofą, śmiercią oraz „szaleństwem”. Obawie przed utratą kontroli towarzyszy szereg symptomów wegetatywnych i somatycznych. Pacjenci skarżą się najczęściej na przyspieszone tętno, drżenie i dygotanie ciała oraz ból w klatce piersiowej. Na ataki lękowe mogą wskazywać także zawroty głowy i uczucie depersonalizacji. Niekiedy występuje dodatkowo lęk antycypacyjny, czyli strach przed wystąpieniem kolejnego epizodu.[3]

Ataki paniki – przyczyny

Patogeneza dolegliwości ma charakter wieloczynnikowy. Same ataki występują w sytuacjach, które obiektywnie nie wiążą się z zaistnieniem niebezpieczeństwa. Niekiedy mogą stanowić objaw innych zaburzeń i chorób psychicznych. W związku z tym podczas diagnostyki konieczne jest wykluczenie innych ewentualnych jednostek chorobowych. Choroba bywa łączona z dysfunkcjami neuroprzekaźników i neuromodulatorów w ośrodkowym układzie nerwowym. Bardzo często uwzględnia się także czynniki psychologiczne. Niekiedy zakłada się, że u przyczyny zaburzenia może leżeć błędne interpretowanie doznań fizycznych i psychicznych. Częste współwystępowanie innych chorób wymaga prowadzenia kompleksowego leczenia.[4]

Jak radzić sobie z atakami paniki?

Jakie są sposoby na atak paniki? Złożona patogeneza dolegliwości wymaga prowadzenia kompleksowej terapii. Oprócz spotkań z psychologiem często konieczne okazuje się dodatkowe stosowanie farmakoterapii. Najczęściej wybierane są leki z grupy SSRI i SNRI, które wykazują skuteczne działanie w różnych typach zaburzeń lękowych. Można stosować je zarówno w przypadku lęku uogólnionego, jak i panicznego oraz fobii.[5]

Chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Zauważyłeś u siebie niepokojące objawy? W naszym Centrum Medycznym CMP znajdziesz poradnię psychiatryczną i psychologiczną, w której uzyskasz niezbędną pomoc. Doświadczeni specjaliści zajmują się diagnostyką i terapią. Już dziś zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem!

[1] Krzysztof Małyszczak, Napady paniki – jak przerwać błędne kołohttps://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/016/001/original/30-35.pdf?1472560110 (dostęp: 23.08.2023), s. 30.

[2] Anna Wojtas, Katarzyna Jakuszkowiak-Wojten, Terapia lęku panicznego w ujęciu poznawczo-behawioralnym, Psychiatria, vol. 7, nr 6/2010, s. 227.

[3] Joanna Borowiecka-Karpiuk, Zaburzenia lękowe (nerwica lękowa) związane ze stresem i pod postacią somatycznąhttps://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/77401,zaburzenia-nerwicowe-lekowe-zwiazane-ze-stresem-i-pod-postacia-somatyczna (dostęp: 23.08.2023).

[4] Anna Wojtas, Katarzyna Jakuszkowiak-Wojten, op. cit.,s. 228, 232.

[5] Sławomir Murawiec, Natalia Olejnik, Agata Kudlik, Farmakoterapia zaburzeń lękowych: które substancje są wskazywane przez polskich psychiatrów jako leki pierwszego wyboru, Psychiatria Spersonalizowana, nr 2/2023 s. 8.

-->