Wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów u kobiet

Włosy są jedną z najważniejszych oznak witalności i zdrowia. Dodatkowo stanowią ważny element wizerunku, stając się atrybutem kobiet, dodającym jej atrakcyjności. Wypadanie włosów u kobiet stanowi jednak nie tylko zagadnienie natury estetycznej. Bardzo często ma związek z występowaniem poważnych chorób. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, od czego wypadają włosy kobietom i jak poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego wypadają włosy kobietom?

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet może mieć różnorodne podłoże. Najczęściej wymienia się czynniki hormonalne, które dotyczą nawet 90% przypadków łysienia u kobiet i mężczyzn. Wśród innych powodów możemy wymienić m.in. wypadanie włosów na tle nerwowym, choroby endokrynologiczne, złą dietę, niewłaściwą pielęgnację oraz przyjmowanie niektórych leków. Wiele osób zastanawia się przy tym, dlaczego można zaobserwować wypadanie włosów w ciąży. Przyczyny tego zjawiska można dopatrywać się w nagłym spadku poziomu estrogenów. Wypadające włosy po porodzie najczęściej można zaobserwować w okresie 2-3 miesiące po ciąży. Sytuacja ta ma jednak charakter przejściowy i najczęściej nie wymaga konsultacji lekarskiej.[1]

Hormony żeńskie a wypadanie włosów

Przyczyny wypadania włosów u kobiet często związane są także z tzw. łysieniem androgenowym, które najczęściej rozpoczyna się po 30 roku życia. Wiele osób zastanawia się, jaki związek ma menopauza a wypadanie włosów. W tym okresie bowiem często następuje wzmożona utrata włosów związana z fizjologicznym obniżeniem poziomu estrogenów. W konsekwencji nasila się przewaga androgenów, wpływająca na nadmierną utratę włosów, która dotyczy zarówno czubka głowy, jak i okolic skroni. W tym miejscu warto wyjaśnić także kwestię związaną z wypadaniem włosów a antykoncepcją, do którego może dojść po odstawieniu leków. Objawy wynikają ze zmian hormonalnych i charakteryzują się czasowością występowania.[2]

Choroby jajników a wypadanie włosów

Choroby endokrynologiczne negatywnie wpływają na wzrost włosów, stanowiąc bezpośrednią przyczynę ich nadmiernego wypadania. Jaki zatem związek mają choroby tarczycy a wypadanie włosów? Zaburzone funkcjonowanie organizmu na osi podwzgórze-przysadka-tarczyca znacznie wpływa na kondycję skóry i jej przydatków. Przerzedzenie włosów u kobiet o charakterze telogenowym najczęściej możemy zaobserwować u osób zmagających się z chorobami autoimmunologicznymi Gravesa-Basedowa i Hashimoto.[3]

Jak zapobiec wypadaniu włosów u kobiet

Wypadanie włosów u kobiet wymaga wprowadzenia leczenia. Łysienie stanowi poważny problem natury estetycznej oraz psychologicznej. Diagnostyka może być przeprowadzona w oparciu o wywiad oraz szczegółowe badania. Jednym z podstawowych narzędzi jest trichogram, który służy do mikroskopowej oceny około 100 opuszek włosów pacjenta.[4]

Co na wypadanie włosów u kobiet? Najczęściej w przypadku występowania łysienia zaleca się leczenie farmakologiczne. Środki powinny być jednak zalecone przez lekarza po przeprowadzeniu diagnostyki i rozpoznaniu przyczyny utraty włosów. Aby kompleksowo zadbać o zdrowie, warto zdecydować się na konsultację z dermatologiem z naszego Centrum Medycznego CMP. Dalsza terapia w zależności od potrzeb może być kontynuowana z trychologiem.

 

[1] Wioleta Czerwonka, Karboksyterapia w terapii łysienia i wypadania włosów, Kosmetologia Estetyczna, vol. 7, nr 1/2018, s. 62-63.

[2] Aleksandra Badzian, Wypadanie włosów, budowa włosa. Jakie są przyczyny i sposoby, jakie choroby powodują wypadanie włosów?, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/73227,choroby-wlosow (19.06.2023).

[3] Anna Skrok, Anna Kozłowska, Rola zaburzeń hormonalnych tarczycy w nieprawidłowościach wzrostu włosów, Przegl Dermatol, nr 6/2013 385-386.

[4] Małgorzata Olszewska, Lidia Rudnicka, Adriana Rakowska, Marta Kurzeja, Postępy w diagnostyce łysienia, Przegląd Dermatologiczny, nr 4/2009, s. 249.

-->