Paradontoza – choroba dziąseł

Paradontoza – choroba dziąseł

Periodontitis to powszechnie występująca choroba dziąseł. Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, rozwija się jako następstwo zapalenia dziąseł. Ze względu na przebieg może mieć charakter przewlekły, charakteryzujący się występowaniem ropnych wycieków oraz agresywny, który prowadzi do utraty zębów.[1] W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak powstrzymać paradontozę.

Jakie są główne przyczyny paradontozy?

Stany zapalne charakteryzują się złożoną i wieloczynnikową etiologią.

Najczęściej paradontoza rozwija się w skutek nagromadzenia się płytki nazębnej, czyli tzw. kamienia nazębnego. Jednocześnie poziom zaawansowania dolegliwości jest proporcjonalnie związany z poziomem zaniedbań higienizacyjnych. Dodatkowo do pojawienia się zapalenia może dojść w przypadku zmian hematologicznych, zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, nawet gdy pacjent zachowywał dobrą higieny jamy ustnej i zębów.[2]

Paradontoza – objawy i leczenie

Pierwsze objawy paradontozy obejmują pojawienie się obrzęku oraz

zaczerwieniania. Wielu pacjentów zauważa także krwawienia, towarzyszące szczotkowaniu zębów. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia dolegliwości jest nagromadzenie się płytki bakteryjnej, która pojawia się na zębach w formie białego nalotu. To właśnie ona doprowadza do powstania płytki nazębnej, będącej bezpośrednią przyczyną występowania zapalenia dziąseł, próchnicy oraz innych schorzeń w obrębie jamy ustnej.[3]

Pojawia się zatem pytanie, jak leczyć paradontozę zębów w gabinecie stomatologicznym.  Leczenie paradontozy zależeć będzie przede wszystkim od stopnia jej zaawansowania. Dentyści rozpoczynają od wdrożenia tzw. leczenia przyczynowego, polegającego na usunięciu płytki nazębnej oraz nauce prawidłowych technik szczotkowania zębów. Zasadne jest wykonanie skalingu nad- i poddziąsłowego. W przypadku nagromadzenia dużej ilości kamienia konieczne może być rozłożenie higienizacji na kilka wizyt. Niekiedy lekarze zalecają dodatkowe wykonanie root planingu i kiretażu, co pozwala na znaczną redukcję ilości bakterii.[4] Nowoczesne sposoby leczenia paradontozy umożliwiają skuteczne zahamowanie rozwoju groźnej dla zdrowia choroby.

Wielu pacjentów zastanawia się przy tym, w jaki sposób leczyć zaawansowane zapalenie przyzębia. Do jakiego lekarza należy się wtedy zgłosić? Zapalenie dziąseł na początkowych etapach może być skutecznie leczone w gabinetach stomatologicznych. Zaawansowany zmiany wymagają jednak konsultacji z periodontologiem, jest to lekarz od paradontozy i innych chorób przyzębia.

Jak wzmocnić dziąsła przy paradontozie?

Równie ważną kwestią pozostaje skuteczna profilaktyka paradontozy, która

polega na przestrzeganiu zasad higieny jamy ustnej oraz regularnie przeprowadzanej higienizacji w gabinecie dentystycznym. Ponadto lekarze podkreślają rolę zbilansowanej diety i suplementacji, która pozwoli na wsparcie naturalnej odporności organizmu oraz wzmocnienie kości. Należy pamiętać o dostarczaniu wystarczających dawek witamin z grupy B, D i C oraz wapnia.[5]

Nieleczona paradontoza może doprowadzić do nagromadzenia się toksyn i bakterii. W efekcie dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia tkanek oraz zaniku kości i samoistnej utracie zębów.[6] Regularne wizyty stomatologiczne, np. w Centrum Medycznym CMP pozwolą na prowadzenie skutecznej profilaktyki i zachowanie zdrowych zębów i dziąseł.

 

 

[1] D. Pawlikowska, Etiologia i epidemiologia chorób przyzębia, złogi nazębne, „Implantologia Stomatologiczna” nr 1 (21), 2020, s. 95.

[2] Ibidem, s. 95.

[3] M. Jóźwik, Z. Kopański, Choroby przyzębia, „Journal of Clinical Healthcare”, nr 1, 2014, s. 31.

[4] H. Mueller, Periodontologia, Stuttgart 2016, s. 146-147, 157.

 

[5] Ibidem, s. 259-260.

[6] M. Jóźwik, Z. Kopański, op. cit., 32.

-->