Zapalenie cewki moczowej – objawy i leczenie

Zapalenie cewki moczowej – objawy i leczenie

Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny związany z zakażeniem dolnego odcinka układu moczowego. To wyjątkowo uciążliwe i powszechnie występujące schorzenie o podłożu infekcyjnym. Jest obserwowane u osób, które zostały zakażone różnymi szczepami bakterii, np. w wyniku kontaktu seksualnego. Może być także wynikiem wprowadzenia ciała obcego do przewodu moczowego, niekiedy występuje również w charakterze powikłania pozakażeniowego.

Co jest przyczyną zapalenia cewki moczowej?

Do zapalenia cewki moczowej może dojść w wyniku kontaktu z patogenami dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae), wówczas wskazuje się na rzeżączkowe zakażenie układu moczowo-rozrodczego. Inną przyczyną powstawania stanów zapalnych jest oddziaływanie chlamydiów. W przypadku nierzeżączkowych stanów zapalnych wskazuje się na infekcje grzybicze, w tym także te rozszerzające się od zainfekowanych nerek. Do zakażenia może także dojść w wyniku kontaktu z innymi patogenami chorobotwórczymi, m.in. UreaplasmaStaphylococcus saprophyticus, rzęsistkiem pochwowym czy mykoplazmą[1].

Objawy i leczenie zapalenia cewki moczowej

Typowe objawy zapalenia cewki moczowej to podwyższona temperatura ciała, zmieniona charakterystyka moczu i ból w okolicach narządów rozrodczych. Chorzy odczuwają nieprzyjemne parcie na mocz, które nasila się przede wszystkim o nocnej porze. U wielu osób dotkniętych zakażeniem występuje częstomocz, który nierozerwalnie związany jest z uczuciem pieczenia. Mogą pojawiać się również bóle głowy, a nawet dolegliwości gastryczne. Charakterystycznym objawem zapalenia jest wyciek z ujścia układu, który wskazuje na toczący stan zapalny cewki moczowej w organizmie[2].

Zapalenie cewki moczowej – jaki lekarz pomoże w dolegliwości?

Specjalistą, który wie jak leczyć zapalenie cewki moczowej, jest urolog lub ginekolog. Początkowo należy jednak zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wyda skierowanie do określonego specjalisty. Warto działać szybko, ponieważ dolegliwości bólowe związane z infekcją układu moczowego są wyjątkowo dokuczliwym doświadczeniem. W przypadku zakażeń bakteryjnych istnieje także ryzyko zainfekowania swojego partnera w wyniku przeniesienia patogenu chorobotwórczego. Jak leczyć zapalenie cewki moczowej? Lekarz zajmujący się problemem musi zdiagnozować, czy zakażenie ma podłoże bakteryjne[3]. Jeśli tak, to zwykle zaleci antybiotykoterapię.

Przeciwdziałanie: co na zapalenie cewki moczowej?

Domowe sposoby leczenia zapalenia cewki moczowej koncentrują się przede wszystkim na odpowiednim nawadnianiu organizmu. Ważne jest także dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów, a także szczegółowe dbanie o higienę, nie tylko podczas stanu zakażenia, ale generalnie. Przydatne są także nasiadówki na zapalenie cewki moczowej, które przynoszą ulgę i zmniejszają uczucie pieczenia. Zwykle jednak naturalne sposoby lecznicze są nieskuteczne, ponieważ dochodzi do ponownego zakażania się, np. w wyniku kontaktów seksualnych z zainfekowanym partnerem[4]. Ważne jest podjęcie rzeczowego leczenia, po wcześniejszym kontakcie z lekarzem-specjalistą.

Cewka moczowa zapalenie – podsumowanie

Najczęstszą przyczyną infekcji bakteryjnych w obrębie dolnego układu moczowego są kontakty seksualne. Do zakażeń może dojść także w wyniku rozszerzenia się stanu zapalnego z innych części organizmu, np. z nerek. Osoby, które są szczególnie predystynowane do powstawania zapalenia to: cukrzycy, pacjenci z osłabionym układem immunologicznym czy posiadający zniekształcenia narządów rozrodczych.

 

[1]W. Hryniewicz, M. Holecki (red.), Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń
układu moczowego u dorosłych, s. 10-11.

[2] H. Badewicz, M. Kocińska, E. Kuffel, J. Wieliczko, Choroby układu moczowego, s. 4-5.

[3] A. Kupilas, Zakażenie układu moczowego, Przegląd Urologiczny 2006/4 (38).

 

[4] M. Frej-Mądrzak, Zakażenia układu moczowo-płciowego oraz spojówek Chlamydia trachomatis u dorosłych i dzieci w latach 2012–2013, s. 225.

 

-->