Szczepienia na Pneumokoki – dzieci

Szczepienia na Pneumokoki – dzieci

Co to są pneumokoki?

Pneumokoki są bakteriami, które nazywa się dwoinkami zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae). Do zakażenia nimi dochodzi drogą kropelkową. Badania wykazały, że około 10% dorosłych i 20-40% dzieci są nosicielami tych bakterii. Najczęściej wywołują zapalenie płuc oraz zapalenie ucha środkowego. W cięższych przypadkach doprowadzają do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia kości, zapalenia otrzewnej, zapalenia osierdzia czy posocznicy (sepsy).

Komu zaleca się szczepienie na pneumokoki?

Szacuje się, że zakażenia pozaszpitalne pneumokokami stanowią około 50% przypadków zachorowań u osób dorosłych, a szpitalne – około 30%. Ciężkim infekcjom spowodowanym przez pneumokoki można zapobiec dzięki szczepieniom ochronnym.

Według Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego najwięcej zgonów z powodu infekcji wywołanej przez pneumokoki na skutek powikłań neurologicznych obserwuje się u dzieci do 2 lat.

Kiedy i jak szczepić przeciwko pneumokokom?

Szczepienie przeciwko pneumokokom należy rozpocząć w drugim miesiącu życia, od 2017 roku jest to szczepienie obowiązkowe (nieodpłatne) dla wszystkich narodzonych dzieci.  Szczepionkę podaje się w postaci zastrzyku domięśniowego. W przypadku dzieci podaje się szczepienie trzykrotnie: w 2., 4. i między 13. a 15. miesiącem życia.

Kiedy nie można się zaszczepić?

Przeciwwskazaniem do podania szczepionki jest:

  • Stwierdzenie u dziecka objawów infekcji
  • Zaostrzenie choroby przewlekłej
  • Uczulenie na składniki szczepionki

Szczepienia prowadzone są we wszystkich oddziałach Centrum Medycznego CMP – https://cmp.med.pl/wyszukaj-oddzial/