Skip to main content
A- A A+

Syndrom DDA – co to jest, kogo dotyka i jak sobie pomóc

26 kwietnia, 2023

Doświadczenie wychowywania się w rodzinie z problemem alkoholowym negatywnie wpływa na całe dorosłe życie dzieci. Może prowadzić do znacznych zaburzeń strukturalnych w rozwoju osobowości oraz do pojawiania się różnorodnych problemów emocjonalnych, które negatywnie wpływają na życie codzienne. Jedną z metod leczenia jest podjęcie odpowiedniej terapii.[1] W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, na czym dokładnie polega syndrom DDA.

DDA czyli dorosłe dzieci alkoholików

Dzieci wychowujące się w rodzinach, w których występuje problem alkoholowy, narażone są na ciągłe życie w stresie. DDA nie jest uznawany za jednostkę chorobową i nie został wpisany na żadną listę chorób i zaburzeń psychicznych. Jest to stan wskazujący na pewną dwoistość pacjenta, który mimo dorosłości nadal posiada wiele cech dziecka z powodu nieprzepracowanych traum.[2]

Przemoc, niepewność oraz zmienność zachowania rodziców prowadzi do stałego poczucia utraty kontroli, co negatywnie odbija się na rozwoju najmłodszych członków rodziny. Dzieci alkoholików mają poważne problemy z prawidłowym funkcjonowaniem społecznym także w życiu dorosłym. Wykazują m.in. trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich oraz z reagowaniem na zmiany. Dodatkowo nieustannie poszukują potwierdzenia własnej wartości.[3] Na czym polega wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików? Jak rozpoznać syndrom?

Syndrom DDA - objawy

Pomoc dla DDA kierowana jest do osób, wychowujących się w rodzinach z chorobą alkoholową, które w wieku dorosłym zaobserwowały u siebie niepokojące objawy. Wśród symptomów możemy wymienić m.in. niesłabnący lęk przed utratą i porzuceniem. Bardzo często dorosłe dzieci alkoholików mają również trudności z radzeniem sobie z negatywnymi emocjami. Wiele osób wykazuje przy tym negatywne nastawienie oraz zaprzeczenie.[4] Większość z nich cierpi jednocześnie na znacznie obniżone poczucie własnej wartości oraz poczucie niższości i niekompetencji w kontaktach międzyludzkich.[5] Zauważyłeś u siebie objawy DDA? Jak sobie radzić z problemem?

Syndrom DDA - leczenie

W pierwszej kolejności pacjent powinien uświadomić sobie, jak ogromny wpływ na jego życie ma choroba alkoholowa najbliższych. Sama psychoterapia DDA może mieć zarówno charakter grupowy, jak i indywidualny w zależności od potrzeb. Najczęściej polega na nauce brania odpowiedzialności za własne postępowania oraz przełamywania destrukcyjnych schematów zachowań. Ostatnia faza terapii ma na celu uporządkowanie aktualnego życia oraz rozwój najważniejszych sfer osobowości. Podczas spotkań ze specjalistą pacjenci ćwiczą m.in. stawianie granic, wyrażanie własnego zdania oraz pracują nad porzuceniem ról przypisanych im w dysfunkcyjnej rodzinie.[6]

Terapia dla dorosłych dzieci alkoholików jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia traumy. Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej, skorzystaj z oferty naszego Centrum Medycznego CMP, w którym przeprowadzisz kompleksową psychoterapię.

 

[1] Diana Borodziuk, Życie dorosłych dzieci alkoholików, Parezja, vol. 12, 2/2019, s. 79.

[2] Renata Cichocka, Funkcjonowanie psychospołeczne Dorosłych Dzieci Alkoholików (na przykładzie sondy internetowej i analizy indywidualnych przypadków), Państwo i Społeczeństwo, nr 2/2021, s. 113.

[3] Katarzyna Bielarczyk, Dorosłe dzieci alkoholików, w: Wspomóc uzależnionych od alkoholu: refleksja psychologiczno-teologiczna, red. Jan Dziedzic, Jan Klimek, Kraków, 2017, s. 40-41, 45.

[4] Renata Cichocka, op. cit., s. 127.

[5] Lucyna Bobkowicz-Lewartowska, Związki partnerskie dorosłych dzieci alkoholików, Przegląd Naukowo-Metodyczny. Edukacja dla Bezpieczeństwa, nr 3/2021, s. 119.

[6] Diana Borodziuk, op. cit., s. 88-90.

 


DDA czyli dorosłe dzieci alkoholików, DDA? jak sobie radzić, pomoc dla DDA, psychoterapia DDA, syndrom DDA, syndrom DDA leczenie, syndrom DDA objawy, terapia dla dorosłych dzieci alkoholików, wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach