Sposoby na katar sienny

Sposoby na katar sienny

Katar jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości w populacji ogólnej. Może stanowić zarówno objaw rozwijającej się infekcji bakteryjnej lub wirusowej, jak i wiązać się z ekspozycją na alergeny. Szacuje się, iż alergiczny nieżyt nosa może dotyczyć od 10 do 25% populacji ludzkiej, przez co uznawany jest za najczęściej występującą chorobę alergiczną na świecie.[1] W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak wyleczyć katar sienny.

Co to katar sienny?

Według definicji katar alergiczny obejmuje zespół symptomów, wywołanych przez IgE-zależną reakcję zapalną błony śluzowej nosa na alergen. Najczęściej do nadprodukcji przeciwciał dochodzi w następstwie kontaktu z wziewnymi alergenami sezonowymi i całorocznymi. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć m.in. pyłki roślin i drzew. Do czynników całorocznych należą natomiast roztocze kurzu, alergeny zwierzęce oraz pleśń. Niekiedy do reakcji uczuleniowej może dojść wskutek warunków środowiskowych (zanieczyszczeń oraz dymu papierosowego), alergii pokarmowej lub zawodowej, np. uczulenie na lateks. Katar sienny zimą najczęściej wywołany jest przez wspomniane roztocza kurzu.[2]

Jakie są objawy kataru siennego?

Katar alergiczny u dzieci i dorosłych objawia się przeważnie jednym z typowych symptomów, do których należą: napadowe kichanie, wycieki przednie lub tylne, zatkanie nosa oraz świąd. Najczęściej jednemu z objawów głównych towarzyszy kilka dodatkowych oznak alergicznego nieżytu nosa. Pacjenci często skarżą się na tzw. katar zanosowy, który polega na spływaniu wydzieliny po tylnej ścianie gardła, suchy kaszel, który nasila się nocą oraz świąd podniebienia. Dodatkowo występować może drapanie gardła. Reakcji alergicznej nie towarzyszą objawy typowe dla infekcji, takie jak gorączka oraz ból mięśni. Rozpoznanie choroby następuje po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, uzupełnionego testami alergologicznymi. Najczęściej w tym celu stosuje się punktowe testy skórne oraz oznaczanie stężenia asIgE w surowicy .[3]

Co na katar sienny?

Leczenie kataru siennego opiera się na możliwym ograniczaniu ekspozycji na uczulające alergeny. Postępowanie to stanowi jeden z najważniejszych elementów profilaktyki wtórnej. Powszechnie stosuje się także wybrane leki przeciwhistaminowe, których głównym celem jest reedukacja objawów nieżytu nosa. Terapia farmakologiczna obejmuje przy tym donosowe podawanie glikokortykosteroidów, które wykazują skuteczność przy umiarkowanym i ciężkim przebiegu choroby.[4]

Domowe sposoby na katar sienny obejmują stosowanie roztworów soli fizjologicznej, które pozwalają na dogłębne oczyszczenie nosa i częściowego usunięcia alergenów z błony śluzowej. Dodatkowo ułatwiają usuwanie zalegającej wydzieliny oraz zmniejszają blokadę.[5] Alergiczny nieżyt nosa w znaczny sposób może wpływać na codzienny komfort życia. Alergolodzy z Centrum Medycznego CMP pomogą Ci w rozpoznaniu problemu oraz wdrożeniu odpowiedniej terapii.

 

 

[1] R. Rutkowski, B. Kosztyła-Hojna, J. Rutkowska, Alergiczny nieżyt nosa — problem epidemiologiczny, ekonomiczny i społeczny XXI wieku, „Pneumonologia i Alergologia Polska”, t. 76, nr 5/2008, s. 348.

[2] W. Brzoznowsk, Standardy diagnostyczne i terapeutyczne alergicznego nieżytu nosa, „Forum Medycyny Rodzinnej”, t. 3, nr 3/2009, s. 174.

[3] A. Emeryk, Piotr Rapiejko, Alergiczny nieżyt nosa, „Lekarz POZ”, nr 2/2019, s. 166-167.

[4] W. Brzoznowsk, Ibidem, s. 176-178.

[5] P. Rapiejko, Roztwory wody morskiej w praktyce laryngologicznej i alergologicznej, Alergoprofil 2008, Vol. 4, Nr 1, https://www.journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/view/48/44 (dostęp 11.01.2023), s. 37-38.

-->