Kurzajki – skąd się biorą i jak je leczyć?

Kurzajki – skąd się biorą i jak je leczyć?

Kurzajki to potoczne określenie na niegroźne narośla skórne. W terminologii medycznej określane są one brodawkami. Mimo, że nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia człowieka, to mogą być bolesne. Wyglądają nieestetycznie i pojawiają się w różnych miejscach. Kurzajki można jednak całkowicie wyleczyć. W tym celu stosuje się terapię farmakologiczną lub zabiegowe usunięcie zmiany.

Co to jest kurzajka? Definicja i rodzaje brodawek

Kurzajka, a właściwie brodawka, to niewielka narośl na skórze. Wyróżnia się dwa jej typy: kurzajka zwykła oraz kurzajka stóp. Bardzo rzadko spotyka się brodawki płaskie, choć mogą one pojawiać się np. u dzieci. Kurzajka nie jest objawem żadnej poważnej choroby. Zwykle posiada charakterystyczny, półokrągły kształt z nierówną powierzchnią. Dla wielu osób ich struktura przypomina coś na kształt „kalafiora”.

Kurzajki – przyczyny

Przyczyny kurzajki są znane medycynie od dawna. Za pojawianie się tego typu wykwitów odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. Do zakażenia dochodzi bardzo łatwo – wystarczy lekki kontakt skórny z osobą posiadającą kurzajki. W przypadku, gdy organizm drugiej osoby jest osłabiony lub podatny na infekcje – dochodzi do rozprzestrzeniania się brodawek. Wiesz już, od czego robią się kurzajki. Czy mogą one rozprzestrzeniać się w ramach jednego organizmu? Niestety tak, często dochodzi do takiej sytuacji. Brodawka może zostać przeniesiona, np. z ręki na nogę.

Kurzajki u dzieci dlaczego problem dotyczy głównie najmłodszych?

Brodawki powstają u ok. 8% populacji. Najczęściej pojawiają się u nieletnich. To ze względu na niższą higienę i częsty kontakt pomiędzy rówieśnikami (np. podczas zabaw, w szkole, na podwórku). Kurzajki po kilkunastu miesiącach znikają samoistnie. Niekiedy mogą utrzymywać się dłużej, niż dwa lata. Stanowią poważny problem estetyczny, jeśli narośla pojawiają się w najbardziej widocznych miejscach: na rękach, twarzy czy szyi. Warto je leczyć, choćby dla spokoju psychicznego dziecka. Czy istnieją jakieś skuteczne preparaty na tego typu narośla? Co na kurzajki polecają specjaliści? Przede wszystkim stosuje się preparaty z kwasem. Nanosi się je bezpośrednio na zmianę skórną. Nie zawsze jednak jest to najlepszy sposób i odpowiedź na pytanie jak pozbyć się kurzajek. Przede wszystkim dlatego, że dozowanie tego typu produktów wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń. Co więcej, wiele osób nie jest w stanie odróżnić niegroźnej brodawki od potencjalnie niebezpiecznych narośli skórnych.

Leczenie kurzajki jak przebiega? Jakie są możliwości?

W przypadku pojawienia się niepokojących zmian skórnych, warto skierować się do lekarza. Specjalista od dermatologii jest w stanie skutecznie ocenić, jakiego rodzaju pomoc będzie potrzeba w danym wypadku. Jednym z zaleceń może być krioterapia, innym razem chirurgiczne wycięcie kurzajki. Wizytę u renomowanego dermatologa wygodnie umówisz za pośrednictwem serwisu cmp.med.pl. Specjalista zajmie się nie tylko pełnym procesem usuwania kurzajki, ale także pokieruje w kontekście dalszego leczenia i dbania o skórę, np. po zabiegu chirurgicznym. Warto jednak pamiętać, że większość kurzajek znika samoistnie, a to, czy dana brodawka zostanie wycięta – zależy przede wszystkim od decyzji pacjenta.

 

Maciejewska, Brodawki wirusowe, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170527,brodawki-wirusowe.

M, Goyal-Stec, S. Majewski, Leczenie brodawek skórnych wywołanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego, Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 4, s. 157–160.

Borzęcki, R. Miturska, A. Szponar-Bojda, M. Raszewska-Famielec, Brodawczak naskórkowy w praktyce dermatologicznej. Klinika i leczenie, Przegl. Dermatol. 2013, 100, s. 96–101.