Angiografia fluoresceinowa

Angiografia fluoresceinowa

Angiografia fluoresceinowa w Centrum Medycznym CMP ocenia zmiany na dnie oka. Badanie polega na podaniu dożylnie kontrastu – fluoresceiny, przez założony wcześniej wenflon, następnie wykonuje się serię zdjęć dna oka specjalną kamerą, uwidaczniając przepływ kontrastu w oku. Badanie pomaga w postawieniu prawidłowego rozpoznania i podjęciu decyzji o rodzaju dalszego leczenia.

 

Dożylne podanie kontrastu może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych, do których należą: przejściowe nudności i bardzo rzadko wymioty, obrzęk, zaczerwienienie i ból w miejscu podania leku, czasem związane z pęknięciem naczynia; reakcje alergiczne o różnym nasileniu: pokrzywka, uogólniony świąd skóry, zaczerwienienie skóry, obrzęk w miejscu podania, obrzęk twarzy, oczu, języka, trudności w oddychaniu (duszność) i połykaniu, nudności, wymioty, osłabienie, drętwienie rąk i nóg, omdlenie, drgawki, dreszcze, bóle głowy, spadek ciśnienia, ciężar w klatce piersiowej. Niektóre z tych objawów (wybitnie rzadko spotykane po angiografii) mogą zagrażać życiu i  wymagać natychmiastowej pomocy medycznej. Z tego powodu wkłucie dożylne (wenflon) pozostawia się jeszcze pół godziny po badaniu, aby móc ewentualnie szybko podać leki dożylne. Pacjent pozostaje na terenie CMP przez 30 minut po badaniu.

 

Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepożądane objawy należy zgłosić to natychmiast lekarzowi lub pielęgniarce.

Dla szybkiego wydalenia kontrastu z organizmu konieczna jest prawidłowa praca nerek, na badanie należy wziąć ze sobą aktualny wynik badania kreatyniny (badanie ważne do 3 miesięcy). W razie występowania chorób przewlekłych, między innymi związanymi z niewydolnością krążenia, niewydolnością nerek czy uszkodzeniem wątroby konieczna jest pisemna informacja od lekarza rodzinnego czy prowadzącego specjalisty, o braku przeciwwskazań z jego strony do badania z dożylnym podaniem kontrastu.

 

Po badaniu przez 24-36 godzin utrzymuje się żółto-pomarańczowe zabarwienie moczu i przez około 12 godzin żółte zabarwienie skóry.

 

Przygotowanie do badania:

Na badanie należy stawić się w dobrym stanie ogólnym (przeciwwskazana jest aktywna infekcja, gorączka itp), z wyrównanym poziomem cukru, należy spożyć lekki posiłek przed badaniem, przyjąć leki zlecone na stałe przez internistę.

 

Wskazane jest przyjście z osobą towarzyszącą.

Pacjenci z cukrzycą powinni mieć przy sobie ewentualnie dodatkowy posiłek.