Endokrynolog w poradni endokrynologicznej | Centrum Medyczne CMP

Post image

Endokrynologia jest dziedziną medycyny, która odpowiada za pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego. Lekarz tej specjalności leczy zaburzenia wydzielania hormonów przez gruczoły dokrewne, a więc np. tarczycę, nadnercza, trzustkę czy jajniki. Wymaga to bardzo szerokiej wiedzy, a także intuicji i empatii, ponieważ zaburzenia endokrynologiczne często dają nieoczywiste objawy i są trudne do wykrycia nawet z wykorzystaniem zaawansowanych badań. Poradnia endokrynologiczna jest jedną z częściej poszukiwanych ze względu na wzrost zachorowań na zaburzenia tarczycy i innych gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Czym zajmuje się endokrynolog?

Endokrynologia słusznie kojarzona jest z zaburzeniami hormonalnymi, jednak zajmuje się tylko tymi, które wynikają z chorób układu dokrewnego. W przypadku zaburzenia pracy gruczołów, które wydzielają hormony wędrujące wraz z krwią po całym ciele, organizm może wysyłać różne niepokojące sygnały. Lekarz endokrynolog pomaga w ich prawidłowej interpretacji, stawia diagnozę oraz zajmuje się regulacją wydzielania hormonów, by zminimalizować dolegliwości wynikające z ich zbyt małej lub zbyt dużej ilości. Leczenie tego rodzaju zaburzeń bywa trudne, ponieważ wymaga znalezienia przyczyny ich występowania. Dlatego endokrynolog musi mieć bardzo szeroką wiedzę i nieustannie ją uzupełniać. Lekarze tych specjalności często są też wykształceni w innym pokrewnym kierunku (np. ginekologii).

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Poradnia endokrynologiczna jest miejscem dla pacjentów cierpiących na schorzenia dotyczące:

  • tarczycy i przytarczyc – niedoczynność, nadczynność, choroba Hashimoto itd.,
  • przysadki mózgowej – guzy, akromegalia, zespół Cushinga,
  • nadnerczy – guzy, hiperaldosteronizm, choroba Addisona, zespół Cushinga,
  • trzustki – guzy, cukrzyca,
  • gruczołów płciowych – zaburzenia miesiączkowania i płodności, zespół policystycznych jajników i inne.

Poradnia endokrynologiczna – kiedy umówić się na wizytę?

Sygnałem do odwiedzenia gabinetu mogą być pewne objawy. Poradnia endokrynologiczna czeka przede wszystkim na pacjentów, którzy skarżą się na:

  • przeciągające się lub nawracające uczucie zmęczenia i osłabienia,
  • nagły i niespodziewany spadek lub wzrost wagi,
  • zmiany skórne – trądzik, nadmierne przesuszenie lub przetłuszczenie, a także wypadanie włosów,
  • nadmierna senność lub nadpobudliwość,
  • nadmierne owłosienie u kobiet,
  • nieregularności związane z cyklem miesiączkowym,
  • zmiany w libido,
  • obrzęki,
  • u dzieci: przedwczesne dojrzewanie, zaburzenia proporcji ciała, zbyt szybkie lub wolne rośnięcie.

Do lekarza tej specjalności można zgłosić się na podstawie skierowania lub bez niego (tylko prywatnie).

Poradnia endokrynologiczna – jak wygląda wizyta?

Jeśli pacjent zgłasza się do poradni z niepokojącymi objawami, lekarz endokrynolog w pierwszej kolejności przeprowadza szczegółowy wywiad. Warto więc wcześniej przypomnieć lub zapisać sobie wszelkie dolegliwości, które mogą być pomocne w ustaleniu rozpoznania. Pierwsza wizyta zwykle kończy się otrzymaniem skierowania na badania wystawionego zgodnie z przedstawionymi lekarzowi objawami. Dopiero następnie endokrynolog może je przeanalizować, by postawić diagnozę i wyznaczyć kierunek postępowania. W zależności od rozpoznania może zalecić leczenia farmakologiczne (zapisać leki) lub jedynie obserwację i monitorowanie wyników. Może też wysłać pacjenta na konsultacje do innych specjalistów – np. do dietetyka, który pomoże w uregulowaniu pracy gruczołów poprzez specjalną dietę. Następnie do specjalisty należy zgłaszać się na wizyty kontrolne zgodnie z ustalonym harmonogramem. Ważne jest również kontrolowanie poziomu hormonów poprzez regularne badania.

Endokrynolog w CMP

Pacjentom przychodni CMP staramy się zaoferować dostęp do najlepszych specjalistów. Na konsultację z endokrynologiem można się umówić w większości naszych oddziałów. Staramy się zapewnić jak najkrótszy czas oczekiwania – także na NFZ. Zachęcamy do kontaktu z wybraną placówką oraz rezerwowania terminów wizyt przez Portal Pacjenta.