Alergie pokarmowe – rozpoznanie i leczenie

Alergie pokarmowe – rozpoznanie i leczenie

Alergia pokarmowa występuje u ok. 4-8% dzieci i 2-4% osób dorosłych. Jest to zespół powtarzających się objawów, następujących po spożyciu konkretnego pokarmu, nawet w śladowej ilości. Żywność ta nie wywołuje natomiast żadnych dolegliwości u osób zdrowych. Za reakcję alergiczną odpowiedzialna jest immunoglobulina klasy E, działająca przeciw określonemu składnikowi pokarmu.

Alergia pokarmowa – podstawowe informacje

Jedną z chorób o podłożu dziedzicznym jest alergia pokarmowa. Jak rozpoznać ją u siebie lub swojego dziecka? Na początku warto poznać najczęściej występujące alergeny pokarmowe. W przypadku osób dorosłych należą do nich: cytrusy, orzechy, owoce morza i ryby, pomidory, przyprawy, seler, soja oraz zboża. Jeśli natomiast chodzi o dzieci, alergia dotyczy w głównej mierze mleka krowiego oraz jajek. W związku ze spożyciem uczulających alergenów, pojawiają się nieprzyjemnie objawy dotykające przewodu pokarmowego. Osoby w młodym wieku mogą również doświadczać nawracających zakażeń dróg oddechowych. Co ciekawe, aż 1/3 osób diagnozuje u siebie alergię pokarmową, choć w rzeczywistości dotyczy ona jedynie kilku procent populacji. Podejrzewając to schorzenie w swoim przypadku, warto udać się do specjalisty alergologa, aby potwierdzić lub rozwiać wątpliwości.

Rodzaje alergii pokarmowych

Alergia pokarmowa posiada kilka postaci, od których uzależnione są jej objawy. Warto zapoznać się z nimi, podejrzewając to schorzenie, przed wizytą u specjalisty. Jakie są rodzaje alergii pokarmowych?

  • alergie jamy ustnej, łączące alergeny wziewne i pokarmowe. Tego rodzaju schorzenie może dotyczyć, np. osób z alergią na pyłki traw, które narażają się na nieprzyjemne objawy na przykład przez spożycie pomidora,
  • alergia pokarmowa powodująca zapalenie błony śluzowej któregoś z odcinków przewodu pokarmowego,
  • alergia pokarmowa mogąca objawiać się wstrząsem anafilaktycznym, występująca najczęściej u osób chorych po spożyciu m.in. kurzych jaj, orzeszków ziemnych lub selera,
  • pseudo-alergie pokarmowe, powodowane przez znajdujące się w żywności toksyny lub mikroorganizmy.

Objawy alergii pokarmowej

Diagnostyka alergii pokarmowej w dużej mierze odbywa się na podstawie rozpoznania odpowiadających temu schorzeniu objawów. Do najczęstszych objawów związanych z chorobą należą: ból brzucha, wzdęcia, biegunka, spadek masy ciała i anemia. Ponadto występować mogą zmiany w zachowaniu, wypryski skórne, owrzodzenie w ustach czy niedorozwinięte szkliwo zębów. Niektóre ze wskazanych objawów leczone są u innych niż alergolog specjalistów, gdyż na pierwszy rzut oka nie widać ich powiązania z alergią. Warto jednak zachować czujność, aby w odpowiednim momencie udać się do właściwego lekarza[1].

Badania na alergie pokarmowe

Kluczowym elementem podczas diagnozowania alergii pokarmowej jest wywiad z pacjentem. Ponadto lekarz może wykonać próbę prowokacyjną, polegającą na podawaniu choremu uczulającego pokarmu w warunkach kontrolowanych i obserwacji reakcji. Jeśli chodzi o testy na alergie pokarmowe z krwi, to w przypadku wątpliwych wyników testu skórnego warto zdecydować się na oznaczenie miana IgE swoistych[2].

Jak leczyć alergię pokarmową?

Leczenie alergii pokarmowej powinno odbywać się pod okiem lekarza specjalisty. Choremu zaleca się unikanie pokarmu wywołującego niechcianą reakcję. Dobre rozwiązanie to również odpowiednia dieta w alergii pokarmowej, czyli tzw. eliminacyjna, która mimo wykluczenia pokrywa zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Czasami do leczenia włącza się także farmakoterapię[1].

Aby w bezpieczny sposób walczyć z alergią pokarmową, należy skorzystać z pomocy alergologa. Samodzielna diagnoza i próba pozbycia się problemu mogą nie przynieść oczekiwanych skutków, a nawet zaszkodzić choremu.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57574,alergia-pokarmowa

[2] http://alergia-astma-immunologia.pl/2020_25_2/AAI_02_2020_1389_szmyd.pdf

-->