Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Leżąca pozycja, szeroko otwarte usta, brak możliwości ruchu, świszczący odgłos borowania i coraz bardziej mokre ze strachu czoło – brzmi jak wizja wielu osób tuż przed wizytą u dentysty, prawda? Wielu, bo według badań ponad połowa Polaków boi się wizyt stomatologicznych na tyle, że pomija je w swojej profilaktyce. “Motywujący” często bywa dopiero ból, opuchlizna lub poczucie obowiązku.

 

Dentofobia to bardzo poważny problem dla wielu osób. Lęk przed leczeniem stomatologicznym może objawiać się poprzez potliwość, omdlenia, biegunkę, bezsenność, nadpobudliwość, bóle żołądka oraz głowy. Brzmi poważnie, prawda? Poważne są też niestety konsekwencje zaniechania wizyt dentystycznych.

 

Światowy Dzień Jamy Ustnej to moment, w którym dobrze jest przypomnieć sobie, dlaczego warto o nią dbać. Chore dziąsła i zęby dotknięte próchnicą wpływają na cały organizm – wspomnijmy chociażby o tym, że ryzyko wystąpienia chorób serca u osób z poważnymi problemami stomatologicznymi może być większe nawet o 65%! A to nie wszystko – zakażenia mające początek w dziąsłach, mogą skutkować schorzeniami takimi jak zapalenie mięśnia sercowego, udar mózgu, choroby skóry, a nawet reumatoidalne zapalenia stawów!

 

Wystarczy pamiętać o kilku, prostych zasadach!

  • myjmy zęby co najmniej dwa razy dziennie,
  • używajmy nie tylko pasty i szczoteczki – aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe stosujmy płyny do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne,
  • sięgajmy po gumę do żucia bez cukru,
  • kontrolujmy regularnie stan swoich zębów u dentysty,
  • ograniczajmy cukier w diecie,
  • rzućmy palenie i alkohol.

 

Jeśli odpowiednio sumiennie będziemy przestrzegać tych kroków, może się okazać, że wizyta u stomatologa stanie się czystą formalnością.

 

Zachęcamy do tego, by podjąć rękawicę i zawalczyć o piękny, zdrowy uśmiech. Wbrew pozorom, może to być dużo prostsze i tańsze niż nam się wydaje. W Centrum Medycznym CMP pracują profesjonalni, doświadczeni lekarze, którzy są także empatycznymi osobami, dbającymi o przyjazną atmosferę w gabinecie. Dzięki nim skutecznie uda się pokonać opory przed wizytami. CMP dla swoich klientów oferuje również specjalne, promocyjne ceny pakietów obejmujących dentystyczne zabiegi – warto z nich skorzystać i dać sobie dodatkowy powód do uśmiechu.

 

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!