Światowy Dzień Zdrowia – 7 kwietnia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzimy w tym roku już po raz 76. Co roku WHO skupia się na najważniejszych globalnie tematach związanych z dobrostanem ludzi na całym świecie. Śmiało można powiedzieć, że tym, co łączy nas wszystkich, jest właśnie konieczność dbania o swoje zdrowie – niezależnie kim jesteśmy i w jakim miejscu na kuli ziemskiej się znajdujemy. Wbrew pozorom, liczba zasad, które zapewniają długie i zdrowe życie, nie jest wcale długa. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i profilaktyka – to podstawowe filary. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na to, by chronić swój dobrostan.

W tym roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest „Moje zdrowie, moje prawo”. Chodzi o to, by bronić prawa wszystkich i wszędzie do dostępu do usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

Zwłaszcza w obszarze edukacji jest jeszcze wiele do zrobienia – w Centrum Medycznym CMP doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Nauka i uświadamianie społeczne jest ważnym elementem naszej działalności. Chcemy, żeby nasi pacjenci uczyli się, jak dbać o własne zdrowie i mieli nad nim kontrolę. Profilaktyka cukrzycy, akcja „Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego”, profilaktyka raka piersi, szczepienia przeciwko grypie oraz HPV, szkoła rodzenia, program profilaktyki chorób układu krążenia czy edukacja pacjentów z otyłością – to tylko kilka z działań, jakie podejmujemy w trosce o dobro naszych pacjentów.

Na Światowy Dzień Zdrowia warto spojrzeć też indywidualnie. Może 7 kwietnia to dobra okazja, żeby umówić się na przekładane badania profilaktyczne, sprawdzić programy z zakresu edukacji zdrowotnej w swojej okolicy? A może po prostu zrobić zdrowe zakupy, zacząć pić więcej wody, wyciągnąć z garażu rower lub częściej odkładać telefon na półkę? Każdy krok, nawet ten najmniejszy, zrobiony dla poprawy zdrowia, będzie krokiem w kierunku wielkiej zmiany!

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!