Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW)

Czy wiesz, że przynajmniej kilka razy w życiu narażasz się na zakażenie wirusem HCV będącym przyczyną zapalenia wątroby typu C? Zarazić można się przez kontakt z krwią np. u fryzjera, kosmetyczki, stomatologa, manicurzystki oraz w salonach tatuażu. W Polsce żyje ponad 150 tysięcy osób z wirusem HCV. Co najbardziej dramatyczne – ponad 80% nie wie, że jest jego nosicielem i nieświadomie przenosi zakażenie na innych.

 

Czy wiemy wszystko o wirusowym zapaleniu wątroby? Z okazji Światowego Dnia WZW warto przyjrzeć się bliżej temu groźnemu schorzeniu. Zacznijmy od tego, że wirus może pojawiać w ramach kilku szczepów. Żółtaczka typu A to choroba “brudnych rąk” (wywołują ją bakterie skumulowane m.in. na nieumytym jedzeniu). Zdecydowanie groźniejszymi (i śmiertelnymi) są żółtaczki typu B i C. Co roku przyczyniają się do śmierci prawie 1,5 miliona osób.

 

Zarazić się nie jest trudno – wystarczy kontakt z krwią nosiciela wirusa. Używanie tych samych igieł, nożyczek, pilników, kolczyków czy ryzykowne stosunki seksualne mogą stanowić poważne zagrożenie. Co gorsza, osoby będące nosicielami groźnego wirusa często same o tym nie wiedzą i nieświadomie zarażają innych. Jak chronić się przed dzisiejszym “jubilatem”? Najskuteczniejszą ochronę przeciw WZW B zapewnia szczepienie.
Warto też pamiętać o badaniach na obecność przeciwciał anty-HCV. Można je wykonać w większości polskich gabinetów, również w oddziałach CMP.

 

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!