Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika – 8 maja

Co roku ponad 3 tysiące kobiet w Polsce słyszy dramatyczną diagnozę: rak jajnika. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów kobiecych, jednak z pewnych względów – również jeden z najniebezpieczniejszych. Zwłaszcza, że na wczesnym etapie osoba chora może w ogóle nie mieć tej świadomości – „cichy zabójca” ujawnia się bardzo powoli… Na początek objawy związane są głównie z układem pokarmowym: wzdęcia, ucisk w podbrzuszu, uczucie pełności, bóle w okolicach miednicy. We wczesnej fazie wyleczenie jest możliwe u prawie 90% pacjentek. W zaawansowanym stadium praktycznie nie ma na to szans.

Istnieje jednak dobra wiadomość – wykrycie raka jest możliwe. Dzięki badaniom USG można sprawdzić narządy rodne i zlokalizować ewentualne, niepokojące zmiany. O profilaktyce powinny pamiętać zwłaszcza panie w grupie ryzyka, tzn. kobiety po 50. roku życia i panie będące nosicielkami mutacji genu BRCA1 lub BRCA2. Wśród czynników chorobowych pojawia się też niepłodność, późne macierzyństwo, hiperestrogenizm, endometrioza, otyłość, palenie papierosów czy dieta wysokotłuszczowa.

Jak czytamy, (…) Rokowania raka jajnika pogarszają się wraz ze stopniem zaawansowania raka. Według statystyk epidemiologicznych dla stopni klinicznych przeżycia 5-letnie pacjentek z rakiem jajnika wynoszą: I stopień: 93%, II stopień – 70%, III stopień – 37%, IV stopień – 25%. Co prawda trwają badania nad nowymi metodami leczenia, natomiast wciąż najważniejszą pozostaje profilaktyka i edukacja. Im więcej kobiet ma świadomość, jak poważna jest to choroba, tym procent badających się regularnie kobiet wzrośnie – a co za tym idzie, dramatyczne statystyki zmienią swoje oblicze.

W pakietach B2B Synergia dla zdrowia gwarantujemy dostęp do ginekologa i lekarza rodzinnego. Warto na bieżąco monitorować swój stan zdrowia – wczesne zdiagnozowanie raka jajnika umożliwia ustalenie odpowiedniego leczenia i daje lepsze rokowania.

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!