Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – 27 czerwca

W plebiscycie na najpopularniejszą chorobę XXI wieku, cukrzyca miałaby olbrzymie szanse na wygraną. Ta niepozornie wkradająca się do naszego życia przypadłość, dotyka w samej Polsce prawie 3 miliony osób. Nie jest to wyłącznie choroba osób starszych – coraz częściej na cukrzycę zapadają osoby w okolicach 40, 30 a nawet 20. roku życia! „Przepis” na cukrzycę jest bardzo prosty – nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, przedłużający się stres, brak snu, uwarunkowania genetyczne… i mamy poważny problem. Dlatego właśnie warto pamiętać o ważnych zasadach:

1. Jedz mądrze – nie przejadaj się, wybieraj nieprzetworzoną żywność, unikaj używek i słodkich przekąsek oraz napojów. Wybieraj produkty pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce, nasiona, orzechy, zdrowe tłuszcze i ryby. Zjadaj porcje nieduże, lecz częściej. W ten sposób zapewniasz stabilność poziomu glikemii.

2. Ruszaj się co najmniej trzy razy w tygodniu po 30 minut – to niezbędne, by poprawić kondycję, dotlenić i wzmocnić narządy wewnętrzne i po prostu poczuć się lepiej!

3. Znajdź czas na odpoczynek – spotykaj się z najbliższymi, postaraj się nauczyć oddzielać sferę prywatną od zawodowej, zacznij praktykować medytację lub po prostu – naucz się odpoczywać. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie oczywiste!

4. Wysypiaj się – kilka godzin przed snem odłóż telefon i zacznij się stopniowo wyciszać.  Staraj się spać 7-8 godzin – to zapewni właściwą przemianę materii dla Twojego organizmu i poprawnie wpłynie na ogólną kondycję!

5. Zrezygnuj z używek – nawet małe ilości alkoholu spożywane regularnie, mają dramatyczne skutki dla trzustki!

6. Pamiętaj o odpowiedniej ilości płynów – pij dziennie około 2 litry, najlepiej wody niegazowanej.

7. Pamiętaj o regularnych badaniach – pakiety CMP gwarantują dostęp do cyklicznych konsultacji i badań, ale także do platformy Just be fit z profesjonalnymi poradami żywieniowymi, planami treningowymi i nie tylko! Warto z tego skorzystać.

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!