Światowy Dzień Raka Płuca

Są rankingi, w których obecność nie powinna cieszyć. Polska (obok Serbii i Węgier) zajmuje trzecie miejsce w Europie jeśli chodzi o ilość nowych zachorowań na raka płuc. Jest najczęściej wykrywanym nowotworem u mężczyzn oraz drugim w kolejności (po raku piersi) u kobiet. Każdego roku ponad 20 tysięcy Polaków słyszy druzgocącą diagnozę – a sytuacja pacjentów nie wygląda najlepiej. Wskaźnik śmiertelności jest w naszym kraju bardzo wysoki (prawie 15%), a dostęp do leczenia i terapii pozostawia wiele do życzenia.

 

Czy w tej sytuacji istnieją jakieś pozytywne informacje? Tym, co daje nadzieję, jest fakt, że chorobie możemy bardzo skutecznie przeciwdziałać. Wystarczyłoby, żeby prawie 10 milionów Polaków (a tylu mamy palaczy) rzuciło nałóg. Mówmy jednak o rzeczach realnych… 🙂

 

Wdychanie dymu tytoniowego odpowiada w sumie za ok. 90%. przypadków raka płuc. Mowa tutaj zarówno o długotrwałym paleniu, jak też biernym wdychaniu dymu. A na tę chorobę, jak podkreślają lekarze, “pracuje się” latami. Średni wiek, w jakim diagnozuje się raka płuc, wynosi 60–64 lata. Nie oznacza to, że diagnoza nie jest znana wcześniej. Wizyta u pulmonologa, spirometria – dzięki nim możemy wykluczyć chorobę albo – w najgorszym wypadku – dowiedzieć się, jakie szkody już poczyniła. Najdokładniejszym i najbardziej nowoczesnym badaniem, które pozwala wykryć zmiany w naszych płucach, jest tomografia klatki piersiowej. Polega ona na wielokrotnym prześwietleniu pod różnymi kątami całego układu oddechowego.

 

A jak dbać o płuca na co dzień – nie tylko od (dzisiejszego) święta? Tutaj z pomocą przychodzą lasy – zielone płuca naszej planety. Uprawiajmy aktywność sportową właśnie tam, gdzie powietrze jest najczystsze. Ćwiczyć można też płuca, a dokładnie… rozciągać. Aby wzmocnić mięśnie w klatce piersiowej wystarczą nieinwazyjne, codzienne ćwiczenia oddechowe – przekonują eksperci. Regularne odkurzanie (by uniknąć roztoczy), czyszczenie klimatyzacji, niewdychanie sztucznych zapachów (w tym dymu świec parafinowych) to kolejne z zasad, które mogą pomóc zachować czystość naszego wewnętrznego filtra.

 

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!