Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Jak często, podróżując na przykład środkami komunikacji miejskiej, próbowaliście sobie przypomnieć podstawowe zasady pierwszej pomocy? Liczba uciśnięć, wdechów, zachowanie odpowiednich procedur – myślenie o pierwszej pomocy wywołuje u części ludzi paraliżujący wręcz strach. O dziwo, według badań prowadzonych m.in. przez Polski Czerwony Krzyż, ponad 60% Polaków deklaruje, że potrafi udzielić pierwszej pomocy. “Musimy rozgraniczyć dwie kwestie. Pierwsza to nasze deklaracje o tym, że chętnie udzielimy tej pomocy, a druga to świat realny, czyli czy naprawdę to robimy” – mówił w jednym z wywiadów Tadeusz Zagajewski, dyrektor generalny Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi.

 

Przeciętny Polak boi się jednak udzielić pierwszej pomocy – nie chce skrzywdzić ofiary, nie jest na bieżąco z przepisami, nie ma szerokiego dostępu do kursów dokształcających. Okazuje się, że najlepiej przeszkolone są… dzieci – głównie dzięki programom organizowanym w szkołach.

 

W Światowym Dniu Pierwszej Pomocy warto przypomnieć, że to co ofiarom wypadków może zaszkodzić najbardziej to po prostu… brak pomocy. Zwłaszcza że ich zdrowie i życie w ogromnej mierze zależy od świadków tychże zdarzeń.

 

Udzielenie pierwszej pomocy nie jest skomplikowane! Podstawą jest to, by systematycznie jej zasady sobie przypominać, powtarzać i oswajać. Taka wiedza może okazać się bezcenna.

 

Centrum Medyczne CMP chce pomagać w tym najważniejszym obszarze profilaktyki i edukacji. Dzięki szkoleniom prowadzonym przez profesjonalistów, którzy cierpliwie i spokojnie tłumaczą wszelkie zagadnienia; pracownicy i pracodawcy mogą oswoi swój strach i – idąc za przykładem najmłodszych – zostać superbohaterami, którzy ratują życie!

 

O czym szczególnie powinniśmy pamiętać, widząc niebezpieczne zdarzenie i udzielając wsparcia poszkodowanemu?

 

  • zadzwońmy pod numer alarmowy,
  • starajmy zachować się racjonalnie – oceńmy miejsce wypadku i bezpieczeństwo poszkodowanego,
  • pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie – jeśli to możliwe, używajmy jednorazowych rękawiczek i maseczki,
  • oceńmy przytomność osoby, która potrzebuje pomocy – w przypadku braku reakcji, ułóżmy ją w pozycji bocznej ustalonej,
  • udrożnijmy drogi oddechowe,
  • pamiętajmy o tym, że resuscytacja naprawdę ratuje życie.

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!