Światowy dzień otyłości

Od czego rozpoczyna się otyłość? Większość osób zapewne wymieniłaby teraz medyczne wskaźniki, podała określone parametry, proporcje, liczby… Patrząc jednak głębiej dojdziemy do wniosku, że tak naprawdę, swoje źródło może mieć znacznie dalej – w psychice człowieka.

Oczywiście bezpośrednie przyczyny są szeroko znane – złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej to główne powody, dla których już co drugi Polak boryka się z nadmierną masą ciała. Jedzenie to jednak bardzo często sposób radzenia sobie z emocjami, nieprzepracowanymi traumami, lękiem czy stresem. Sposób łatwy i dostępny – dlatego niestety tak popularny. Wśród takich zaburzeń wymienić można chociażby syndrom jedzenia nocnego (NES), zaburzenia odżywiania związane ze snem (SRED), zespół kompulsywnego jedzenia (BED), jedzenie pod wpływem stresu (EEB) czy bulimię.

 

O roli motywacji pacjenta w procesie zdrowienia organizmu wspominać nie trzeba – taką motywacją dla osób z otyłością są najczęściej dramatyczne skutki, jakie tej chorobie towarzyszą, m.in. cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, zmiany zwyrodnieniowe stawów i w konsekwencji, nierzadko, wcześniejsza śmierć.

 

Na szczęście równie konkretne są też doświadczenia medycyny w leczeniu otyłości – choroby ciała i psychiki. Punktem wyjścia jest uświadomienie sobie, że mamy problem. Zmiana stylu życia, modyfikacja sposobu odżywiania, wdrożenie aktywności fizycznej i terapii psychologicznej to kolejne etapy. Bywa, że zostaje także wdrożone leczenie farmakologiczne oraz operacyjne.

 

Grunt – to zacząć. Można to zrobić w CMP, korzystając z pomocy doświadczonych dietetyków, którzy pomogą, pokierują i wskażą sposób działania, najlepszy dla pacjenta. Olbrzymie znaczenie ma tu także diagnostyka laboratoryjna – pełen pakiet badań, zindywidualizowany i dopasowany do potrzeb, można znaleźć w Centrum Medycznym.

 

Pamiętaj, ze korzystając z naszej oferty, masz dostęp do spersonalizowanego programu dietetycznego i treningów dzięki współpracy z naszym partnerem JustBeFit.

 

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!