Światowy dzień okulistyki

9 maja 1836 r. w Lyonie urodził się Ferdinand Monoyer. Dlaczego co roku okuliści wspominają tę datę? Jest to wyraz uznania dla zasług wybitnego naukowca. To dzięki niemu zdanie “Proszę zasłonić oko i przeczytać litery, które wskażę…” słyszą pacjenci w tysiącach gabinetów na świecie. Ferdinand Monoyer stworzył doskonale wszystkim znaną “piramidę” – metodę badania wzroku, którą stosujemy do dzisiaj. Jest on także autorem pojęcia dioptrii.

Monoyer z pewnością nie byłby dumny z naszych rodaków – według ostatnich danych zebranych w ramach Wielkiego Badania Wzroku, “co czwarty Polak źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Odsetek osób, które mają stwierdzoną wadę lub chorobę oczu wynosi już 54 proc., a najwięcej z nich cierpi na krótkowzroczność”. Jakie są przyczyny? Przede wszystkim długotrwałe narażenie wzroku na światło komputera, telewizora i smartfona. Dodatkowo, zdecydowanie zbyt rzadkie odwiedzanie gabinetów okulistycznych i optometrycznych.

W profilaktyce bardzo istotna jest codzienna higiena oczu, między innymi nawilżanie (za pomocą odpowiednich preparatów), a także dokładny demakijaż. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem (używane nie tylko latem), odpowiednia dieta bogata w kwasy omega-3 oraz witaminy, przerwy w pracy komputerowej, kompresy z ziół, rezygnacja z używek – wszystko to z pewnością pomoże cieszyć się dobrym widzeniem.

Nie należy zapominać jednak o regularnych badaniach. Można je wykonać m.in. w gabinetach Centrum Medycznego CMP. Tego rodzaju kontrola pozwoli wykryć nie tylko choroby wzroku, ale także zdiagnozować wczesne stadium wielu innych schorzeń, m.in. cukrzycy.

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!