Światowy Dzień Mózgu

„W Polsce na różnego rodzaju choroby mózgu cierpi ok. 15 milionów osób. Największym obciążeniem zdrowotnym są zaburzenia afektywne, uzależnienia, w tym zaburzenia psychotyczne, choroba Alzheimera i inne otępienia, udar mózgu, bóle głowy, w tym migrena, oraz padaczka” – mówił w wywiadzie dla magazynu „Puls Medycyny” prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

 

Światowy Dzień Mózgu to też okazja do tego, by przestrzec nas i przypomnieć, jakie zagrożenia na niego czyhają. Jednym z (niestety) najbardziej popularnych jest wspomniany udar mózgu, będący trzecią przyczyną zgonu Polaków. Co roku dotyka on prawie 80 tysięcy osób. Objawami, po których wystąpieniu niezwłocznie powinniśmy wezwać pomoc, są m.in. porażenie mięśni twarzy, zaburzenia mowy, nagłe problemy z czytaniem, kłopoty z widzeniem oraz równowagą, a także mdłości i omdlenia. W przypadku udaru mózgu czas jest kluczowy.

 

Lekarze Centrum Medycznego CMP to specjaliści z doświadczeniem, którzy kompleksowo diagnozują, leczą i wspierają osoby cierpiące m.in. na choroby układu nerwowego. Apelują oni o ostrożność w związku z jeszcze jedną, bardzo poważną i podstępną chorobą, o której zwłaszcza latem powinniśmy pamiętać. Mowa o kleszczowym zapaleniu mózgu. Ukłucie zakażonego owada może wywołać objawy, które pojawiają się po kilku dniach. Wśród nich są gorączka, osłabienie, bóle głowy i mięśni oraz wymioty. Druga faza choroby objawia się zaburzeniami widzenia, utratą świadomości i niedowładami. Jeśli tylko zaobserwujemy u siebie lub bliskich takie symptomy, konieczna jest konsultacja lekarza. Najskuteczniejszym i jedynym sposobem ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie, dostępne w sieci placówek CMP. Po dwóch dawkach szczepionki oraz dawce przypominającej (po około roku) pacjent nabywa pełną odporność.

 

Pozostając w temacie profilaktyki – skutecznym sposobem na sprawdzenie stanu swojego „centrum dowodzenia” są badania, m.in. EEG (elektroencefalografia). Ta skomplikowana nazwa w praktyce wiąże się z nieinwazyjnym działaniem. W trakcie badania lekarz umieszcza na głowie pacjenta kilkanaście elektrod, podłącza je do specjalnego urządzenia i dzięki temu rejestruje aktywność mózgu. EEG oraz inne badania neurologiczne są dostępne w placówkach Centrum Medycznego CMP. Warto systematycznie, co jakiś czas sprawdzać jakość pracy tego niezwykłego organu w ramach diagnostyki, a jeśli chodzi o codzienną rutynę, polecamy…. mózgowy fitness, czyli tworzenie coraz to nowych komórek nerwowych oraz połączeń między nimi. Systematyczne treningi zapewnią doskonałą kondycję umysłową na długie lata. W jaki sposób to robić?

 

– rozwiązuj łamigłówki oraz krzyżówki,

– ćwicz gry zręcznościowe (żongluj przedmiotami, graj w bierki i inne),

– staraj się jak najwięcej zapamiętywać w ciągu dnia, bez posługiwania się kartką, np. numery telefonów, kody do domofonu, listę zakupów,

– uprawiaj sport – bieganie, pływanie czy fitness pobudzają tętno, co usprawnia nasze mózgowe komórki,

– otwórz się na wszystko, co nowe – wróć inną drogą do domu, naucz słówek języka obcego, graj na instrumencie, próbuj nowych smaków i sprawdzaj nietypowe zapachy – podejmuj działania, do których mózg nie jest przyzwyczajony,

– wizualizuj sobie (ze szczegółami) różne historie – marzenia również działają dobrze na pracę mózgu, a do tego są niesłychanie przyjemne!

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!