Światowy dzień chorych na osteoporozę

200 milionów – według WHO aż tyle osób na świecie cierpi na osteoporozę. W Polsce jest to ponad 2,1 miliona chorych, z czego 1,7 miliona to kobiety. Ryzyko zachorowania wzrasta po ukończeniu 60 lat. W grupie ryzyka znajdują się osoby z insulinoopornością, chorobami tarczycy, cukrzycą typu 1 i 2, ze skłonnościami genetycznymi do osteoporozy, z niedoborami witaminy D. Choroba, o której leczeniu mówi się więcej 24 czerwca, kojarzy się głównie ze złamaniami kończyn wśród seniorów. Tymczasem dotyka coraz więcej osób w różnym wieku, w tym także dzieci. Kondycja kości w wieku senioralnym jest powiązana z tym, ile tkanki nagrodzimy do 30 – 35 roku życia.  Mówiąc wprost – im większa jest “pula”, z jakiej zacznie ubywać kości (co jest naturalnym procesem), tym później będziemy doświadczać złamań. Warto pamiętać, że:

  1. Osteoporoza może dotknąć każdego – narażone są na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
  2. W profilaktyce ważne jest zachowanie odpowiedniej masy ciała – zbyt szczupłe osoby częściej chorują na osteoporozę.
  3. Aby dostarczyć kościom dobrze przyswajalnego wapnia, należy wybierać mleko i jego przetwory – również w dorosłym życiu.
  4. Substancjami, które niszczą kości, są kadm (zawarty w dymie papierosowym) oraz kofeina (w nadmiernych ilościach utrudnia wchłanianie wapnia).

Podstawowe badanie, które pozwala na trafną diagnozę osteoporozy, to densytometria (sprawdzenie gęstości kości). Do jednoznacznej oceny stanu naszego szkieletu niezbędne są także inne działania, które z powodzeniem można zrealizować w Centrum Medycznym CMP: sprawdzenie poziomu witaminy D, magnezu i wapnia oraz testy hormonalne.

Czy da się wyleczyć osteoporozę? Niestety do dziś medycyna nie znalazła lekarstwa na tę chorobę. Można jednak zapobiec ubytkom tkanki kostnej i wspomóc się odpowiednią dietą (jogurty, kefiry, produkty roślinne, kasze, zboża, dobre tłuszcze) oraz dostosowaną do możliwości pacjenta aktywnością fizyczną.

 

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!