Światowy Dzień Autoagresji

1 marca to dzień, który ma na celu propagowanie działań i zachowań uświadamiających istotę i wagę problemu fizycznej lub psychicznej autoagresji.  Najczęstsze przejawy to samookaleczenie, prowokowanie lub poddawanie się agresji innych osób. Taki ból pozwala zapomnieć o złych rzeczach, relacjach jakie mają miejsce w życiu młodego człowieka.

Źródłem problemu mogą być czynniki emocjonalne, depresja, zaburzenia osobowości czy niepowodzenia społeczne. Prowadzi to w efekcie do zaburzeń w sferze emocjonalnej i w konsekwencji do autoagresji. Osoby samookaleczające się nie czują najczęściej w trakcie tej czynności bólu ponieważ we krwi pojawia się hormon – endorfina – który eliminuje niemal całkowicie ból, poprawia samopoczucie, znosi napięcie.

Problem autoagresji dotyczy osób w różnym wieku, jednak najczęściej obserwowany jest u ludzi młodych. Niezwykle istotne jest zauważenie niepokojących symptomów i zidentyfikowanie ich. Już sama tendencja dziecka do poniżania samego siebie  powinna wzbudzić w nas czujność.

Pamiętaj, że w pakietach medycznych CMP masz nielimitowany dostęp do wsparcie psychologicznego poprzez platformę Mindgram.

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!