Międzynarodowy dzień zagrożenia hałasem

Czy da się żyć bez hałasu? Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście retoryczna. Zwiększony poziom uciążliwych dźwięków dotyka nas w różnych momentach. Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, to dobra okazja, by uświadomić sobie, że podwyższone decybele mogą doprowadzić do nieodwracalnych, zdrowotnych problemów. O ile jednorazowy start odrzutowca, gwar w autobusie czy prace drogowe z reguły nie są dla nas niebezpieczne, to długotrwały hałas może mieć bardzo niekorzystne skutki. Mowa tu między innymi o … korzystaniu ze słuchawek dokanałowych.

Niedosłuch, szumy uszne, a w skrajnych przypadkach utrata słuchu, to jedne z najpopularniejszych skutków uciążliwego, długotrwałego hałasu. Przebywanie w miejscach, gdzie dopuszczalna norma decybeli jest przekroczona, może też rzutować na inne obszary naszego zdrowia i powodować stres, niepokój, agresję, zaburzenia snu, problemy z układem krążenia, zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca, zaburzenia hormonalne, nerwicę i choroby psychiczne.

Hałas to ogromne zagrożenie w miejscu pracy – i wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie tylko osób pracujących w przemyśle, górnictwie czy transporcie. Zgodnie z przepisami BHP, najwyższe dopuszczalne natężenie głośności w ciągu 8-godzinnego dnia pracy wynosi 85 dB (w przypadku osób młodocianych jest to maksymalnie 80 dB, u kobiet w ciąży – do 65 dB).

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia swojemu zespołowi odpowiednio komfortowych, akustycznych warunków pracy, m.in.

  • regularnych pomiarów hałasu w zakładzie pracy
  • ochrony pracowników, jeśli normy są przekroczone (m.in. skrócenia czasu pracy, zapewnienia nauszników, ekranów akustycznych, zbudowania obudowy dźwiękochłonnej)

Ważne jest też zadbanie o badania profilaktyczne. W ramach pakietów medycznych CMP, pracownicy mogą liczyć na konsultacje otolaryngologiczne.

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!