Medycyna Pracy – prognozy

„Rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Praca zdalna i hybrydowa to dziś modele absolutnie powszechne i normalne. Dlatego najwyższy czas, aby prawo dostosowało się do nowej rzeczywistości, w której się znajdujemy” – tak komentowała tegoroczne badania rynku pracy Sandra Kolańczyk, HR Business Partner ClickMeeting. Dlaczego te wnioski pojawią się w tekście o prognozach medycyny pracy w 2023 roku?

Bo jedno ma na drugie ogromny wpływ.

Medycyna pracy powstała w konkretnych celach: ochrony zdrowia (w kontekście warunków i środowiska pracy), a także profilaktyki pracownika. Tę formułę znają i pracodawcy, i pracownicy firmowych kadr i lekarze medycyny pracy. Problem w tym, że nowe zjawiska – społeczne, ekonomiczne, technologiczne – sprawiają, że sytuacja się zmienia. Prognozy medycyny pracy w 2023 roku muszą te nowe zjawiska uwzględniać. Dlatego zadajmy sobie pytanie: co jest najważniejszym zagrożeniem dla zdrowia i dobrostanu pracownika w przyszłych miesiącach?

Jednym z najważniejszych doświadczeń ostatnich lat, które przekształciło rynek pracy i rynek pracownika, jest pandemia. Badania ClickMeeting wskazują, że ponad 1/3 Polaków uważa, że praca zdalna to dobre rozwiązanie (bit.ly/3DOpgC8). Rząd pracuje aktualnie nad nowelizacją Kodeksu pracy, gdzie mają znaleźć się podobno znormalizowane, nowe zasady pracy zdalnej. Jedno jest pewne – coraz więcej osób będzie pracowało w trybie zdalnym bądź w trybie hybrydowym.

Jak przekłada się to na prognozy medycyny pracy w 2023?

Profilaktyka zaufania

Praca zdalna jest trybem, który pozornie może zdejmować z pracodawcy odpowiedzialność za warunki pracy pracownika. Problemem jest na przykład brak kontroli nad odpowiednim sprzętem (dostosowane fotele, biurka) czy przestrzenią, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki. Przejrzysta komunikacja, oparta na zaufaniu i trosce, jest tutaj kluczowa. Trosce – czyli zadbaniu o potrzeby pracownika. Centrum Medyczne CMP wychodzi naprzeciw tym potrzebom, oferując pracodawcom bogate programy. Niezależnie od stanowiska pracy i czynników szkodliwych, pracownik otrzymuje dostęp do badań laboratoryjnych i diagnostycznych, konsultacji lekarza medycyny pracy, konsultacji specjalistycznych czy internistycznych. Dzięki naszej ofercie pracodawca może mieć pewność najwyższej jakości usług. A pracownik – mieć dostęp do profesjonalnej, wieloaspektowej opieki. Bazując na wieloletnim doświadczeniu w obszarze badań profilaktycznych pracowników, Centrum Medyczne CMP przygotowało kilka modeli obsługi.

Nadgodziny pracy, niedobory motywacji

„Polacy są trzecim najbardziej zapracowanym narodem w UE – wynika z danych Eurostatu. Liczne nadgodziny potwierdza także Państwowa Inspekcja Pracy, która w 2021 r. stwierdziła już ponad 2,3 tys. przypadków, kiedy pracownicy byli zmuszani do pracy w ramach nadgodzin (bit.ly/3Tkxojz) Prognozy medycyny pracy w 2023 roku nie zakładają, by sytuacja miała się poprawić. Pracujemy zbyt dużo, po godzinach. Zbyt często też przekłada się to na nasze zdrowie oraz spadek motywacji pracowników. Centrum Medyczne  CMP doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dbałość o dobrostan każdego pracownika. Programy, które w 2023 roku proponujemy naszym Kontrahentom, zakładają m.in. dostęp do platformy Mindgram. Jest to miejsce, gdzie pracownik może uzyskać wsparcie mentalne – porozmawiać ze specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, psychologiem dziecięco-młodzieżowym oraz psychodietetykiem. Warto dodać, że nasze programy umożliwiają też takie wsparcie zarówno pracownikowi, jak i jego najbliższym.

Holistycznie, indywidualnie

„Systematyczna kontrola zdrowia zatrudnionych pozwala na ocenę stanu ich zdrowia, a także wykrycie szkodliwych czynników, które wynikają z warunków pracy” – czytamy w opisie medycyny pracy na stronie www.gov.pl. O tym, jak szkodliwy jest stres, wspominać nie trzeba. Medycyna pracy w 2023 roku powinna mieć twarz pracownika. W Centrum Medycznym CMP stawiamy na ofertę spersonalizowaną – holistyczną. I właśnie holistycznie chcemy pomóc w walce ze szkodliwymi czynnikami, w tym w walce ze stresem. Jak to zrobić? Oprócz systematycznej kontroli, opieki specjalistów, dostępu do badań, proponujemy także plan dietetyczno-treningowy Just be FIT. Chcemy, by wspieranie w walce o lepszą wersję siebie, motywacja i dbałość o poprawę samopoczucia pracownika, również znalazły się w zakresie medycyny pracy. Oby w 2023 roku tak właśnie było.

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!