Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Bezpieczny kierowca to kierowca, który przestrzega zasad. I nie chodzi tu wyłącznie o reguły poruszania się na drodze, ale również odpowiednie wymogi związane ze zdrowiem kierowcy i jego psychofizycznym przygotowaniem. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w kontekście kierowców zawodowych. W ich przypadku przepisy są bardzo precyzyjne – ze względu na wysoki poziom odpowiedzialności, prowadzący pojazdy mogą pracować maksymalnie 9 godzin dziennie (dwa razy w tygodniu do 10 godzin). Równie ważne są przerwy na odpoczynek co 4,5 godziny jazdy (trwające co najmniej 45 minut).

 

Kobiety i mężczyźni, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z tym zawodem, muszą wcześniej wykonać szereg różnych badań. Każde z nich realizowane jest w Centrum Medycznym CMP – kompleksowo, szybko i profesjonalnie. Podczas badań psychotechnicznych lekarz sprawdzi stan zdrowia poszczególnych narządów: wzroku, słuchu, równowagi; zweryfikuje funkcjonowanie układu nerwowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego. Ważny jest tutaj przede wszystkim wzrok. Centrum Medyczne CMP dysponuje nowoczesnym sprzętem, który w specjalny sposób sprawdza szybkość reakcji, stopień widzenia w ciemności czy reakcji oczu na oślepienie zbyt jasnym światłem.

Istotne jest też sprawdzenie predyspozycji związanych z osobowością, koncentracją i sprawnością czyli badania psychologiczne (w formie kwestionariusza, rozmowy i testów). Służą one m.in. ocenie umiejętności reagowania w stresujących sytuacjach oraz sprawdzeniu koordynacji ruchowej.

 

Pracodawca powinien pamiętać o tym, by skierować swojego pracownika na badania okresowe co 5 lat. Chyba, że kierowca ukończył 60 lat – wtedy takie badania trzeba realizować co 2,5 roku.

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!