Dlaczego pracodawcy powinni oferować wsparcie psychologiczne swoim pracownikom?

Artykuł napisany przez Małgorzatę Ohme –cenioną psycholog, dziennikarkę i prezenterkę, współzałożycielkę Platformy Mindgram – do której w ramach programu Synergia  dla Zdrowia mają również dostęp nasi Pacjenci i Pracownicy CMP.

Platforma Mindgram to nielimitowany dostęp do wsparcia psychologicznego, rozwoju osobistego, zawodowego oraz tematycznych warsztatów rozwojowych. To wszystko W trosce o dobrostan psychologiczny, społęczny zawodowy i fizyczny naszych Pracowników i Pacjentów w ramach opieki medycznej Synergia Dla Zdrowia. Platforma zapewnia użytkownikom pełną dyskrecje i anonimowość.

Dlaczego pracodawcy powinni oferować wsparcie psychologiczne swoim pracownikom?

Coraz wyraźniej widzimy, że kwestia zdrowia psychicznego ludzkości nie napawa całkowitym optymizmem. Dane WHO alarmują – w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada i będzie zapadać na choroby psychiczne. Mówi się, że co czwarty Polak zmaga się z przynajmniej jednym zaburzeniem lub chorobą psychiczną. Ponad 300 milionów ludzi na świecie cierpi na depresję. Jest to prawdziwa zmora naszych czasów, która powoli wykańcza ludzi, atakując wszystkie sfery życia jednocześnie.

Czym jest pogorszenie się kondycji psychicznej?

Wpływ na pogorszenie się komfortu psychicznego pracowników na pewno miała pandemia COVID-19. Z raportu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2020. Wpływ pandemii koronawirusa na polski rynek pracy” wynika, że aż 33 proc. pracowników odczuwało niepokój oraz lęk, a co trzeci z nich zakomunikował, że stres jest jednym z pięciu najistotniejszych czynników, mających bezpośredni wpływ na wykonywaną przez niego pracę. Lęki te związane były z możliwością utraty pracy przez sytuację finansową pracodawcy, pogorszenie się stanu zdrowia czy też sytuację rodzinną. Organizacja obowiązków domowych i połączenie tego z pracą czy też nauką zdalną dzieci również generowało olbrzymi stres. Ponadto 75 proc. zatrudnionych zapadło na różnego rodzaju schorzenia.

Rok 2022 również nie był zbyt łaskawy pod względem sytuacji zawodowej oraz psychicznej dla Polaków. Wybuch konfliktu na Ukrainie spowodował powszechną panikę. Każdy pracownik bał się o swoją rodzinę, sytuację finansową i zawodową. Do tego nie pomagała sytuacja gospodarcza – stale rosnące ceny i galopująca inflacja. Nic dziwnego, że każdy zmaga się z nadmiarem stresu, który finalnie może przyczynić się do pogorszenia stanu psychicznego oraz powodować objawy fizyczne. Tak, jak wspominaliśmy,  każdy pracownik może zmagać się z:

  • sygnałami pochodzącymi z układu trawiennego: bólami, wzdęciami, wymiotami czy nudnościami,
  • kaszlem i uczuciem tzw. gula w gardle,
  • wybuchami niekontrolowanego gniewu,
  • bezsennością, bądź niezadowalającą jakością snu,
  • zmianami skórnymi, np. wysypką i swędzeniem skóry,
  • psychogennymi bólami głowy i krzyża,
  • drętwieniem i mrowieniem kończyn,
  • bólem mięśni,
  • dzwonieniem w uszach, zaburzeniami widzenia.

Ponadto pracownicy mogą mieć trudności w skupieniu uwagi, ogólny spadek motywacji i zaangażowania oraz przeciążenie informacjami. Pod wpływem intensywnego stresu pracownicy mogą mieć tendencję do pomijania niuansów docierających do nich komunikatów. Najczęściej jest to wynikiem trzech problemów:

  • nie słyszą w pełni wszystkich informacji z powodu niezdolności do operowania wieloma faktami podczas kryzysu.
  • Nie zapamiętują tak wielu informacji, jak zwykle.
  • Błędnie interpretują niejasne komunikaty.

Dlaczego warto wdrożyć w firmie strategię well-being?

Firmy powinny wspierać zdrowie psychiczne pracowników i uświadomić sobie, że jest to klucz do sukcesu. Model biopsychospołeczny zakłada, że różne obszary życia człowieka są ze sobą ściśle połączone i wzajemnie na siebie wpływają. To, jak się czujemy, warunkują czynniki psychologiczne, biologiczne oraz społeczne, a więc również wykonywana praca. Najważniejszy punkt do zapamiętania – zrelaksowany, radzący sobie ze stresem i usatysfakcjonowany pracownik z czystą głową to zysk dla pracodawcy.

Co tak naprawdę oznacza ten zysk dla pracodawcy? Po pierwsze – kwestia ekonomiczna. Pracownicy, którzy dobrze czują się w miejscu pracy, są zadowoleni z relacji z przełożonymi oraz ze współpracownikami i nie biorą tak często zwolnień od lekarza. Obowiązki wykonywane są na bieżąco, z zaangażowaniem. Dodatkowo firma minimalizuje ryzyko wystąpienia sytuacji, w której traci know-how pracownika i jest zmuszona do rekrutacji kolejnego specjalisty. Jest to szczególnie istotne w przypadku zatrudniania wysoko wykwalifikowanych osób, których rekrutacja jest czasochłonna. Koszty przedsiębiorstw to również koszty zatrudnienia każdego pracownika, jego ewentualnego odejścia, wypalenia zawodowego czy trudności emocjonalnych. Słaba kondycja psychiczna może kosztować pracodawców – wg. danych Deloitte –  nawet 6 miliardów rocznie.

To oczywiście też kwestia atmosfery w pracy, którą tworzą wszyscy pracownicy. Według respondentów jednego z badań głównym czynnikami sprzyjającym powstawaniu lub wzmacnianiu zaburzeń psychicznych wśród pracowników, jest brak integracji w zespole oraz niedocenianie wykonywanej pracy przez przełożonych. Jest to transakcja wymienna, ponieważ dbanie o komfort psychiczny pracowników wpływa na ich relacje z resztą zespołu i atmosferę pracy, a dbanie o integrację oddziałuje na samopoczucie osób zatrudnionych, o czym wspominaliśmy na blogu Mindgram w artykule pt. “Dlaczego warto inwestować w zdrowie psychiczne pracowników”.

Budowanie marki i pozycji na rynku dla pracodawcy musi oznaczać coś więcej niż tylko zapewnienie bezpiecznych warunków pracy czy też wysokiego wynagrodzenia. Niestety na rynku mamy do czynienia z wieloma firmami, które nie zwracają uwagi na tak istotne kwestie. Kultura organizacyjna powinna być silnie związana z kultywowanym systemem wartości oraz etyki, a w takie działania wpisuje się również dbanie o zdrowie pracowników. Pakiety medyczne są coraz częściej na porządku dziennym, jednak powinno się również zadbać o komfort psychiczny swoich kadr.

Jak firma może prawidłowo zadbać o dobrostan pracowników i wdrożyć strategię well-being?

Tak, jak opisywaliśmy w artykule dotyczącym korzystania z pomocy psychologa – pomoc w jej uzyskaniu powinna być dla przedsiębiorstw pierwszym krokiem oraz priorytetem. Zadbanie o pracowników, których dotyka wypalenie zawodowe, ataki paniki czy też objawy świadczące o początku depresji, jest ważne również dla pracodawcy. Stabilny oraz radzący sobie ze stresem pracownik to prawidłowo funkcjonująca firma. Przygotowanie działu HR na zaoferowanie i wdrożenie pomocy, zapewnienie pracownikom dostępu do porad psychologów – również zdalnie to skuteczne rozwiązanie. Pomoc psychologiczna dla firm może opierać się również na wirtualnych spotkaniach ze specjalistami, czatach czy nawet warsztatach prowadzonych on-line. Jest to najszybsza forma pomocy, która zachowuje poufność i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Taki zakres pomocy oferujemy w Mindgram. Skorzystanie z takiego kompleksowego i holistycznego rozwiązania pomoże pracownikom wzmocnić odporność i komfort psychiczny dzięki m.in.:

  • warsztatom online, w ramach których odbędą się sesje rozwojowe z wybitnymi psychologami i trenerami,
  • krótkim i inspirującym spotkaniom, dotyczącym zarządzania stresem oraz automotywacji,
  • czatowi z wykwalifikowanymi psychologami i specjalistami jak doradca finansowy czy prawny, dostępnymi o każdej porze,
  • przystępnym ankietom, pozwalającym szybko i skutecznie zdiagnozować problemy poszczególnych osób,
  • dostępności także dla członków rodziny pracownika,
  • spersonalizowaniu oferty pod konkretną firmę, tak aby mogła wybrać najdogodniejszą dla siebie ścieżkę pomocy.

Co możesz zyskać jako pracodawca?

Zadbanie o zdrowie i komfort psychiczny pracowników oraz ich bliskich zaprocentuje w szereg korzyści również dla przedsiębiorstwa. Osoby, które nie odczuwają przewlekłego stresu, są zadowolone z atmosfery panującej w pracy oraz nie zmagają się chociażby z bezsennością, są zasobem, którego warto ze świecą szukać. Wykonują swoją pracę z zaangażowaniem i zadowoleniem. Nie przynoszą problemów do pracy i tworzą dobry wizerunek wewnętrzny oraz zewnętrzny firmy. Jak możesz zauważyć – są to same korzyści dla obu stron. Warto zadbać o zorganizowanie i wdrożenie działań usprawniających zadbanie o zdrowie psychiczne jak najszybciej. Nie czekaj!

 

 

 

 

 

 

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!