05 marca – Ogólnopolski Dzień Dentysty

To ważne święto ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie zdrowia jamy ustnej dla ogólnego zdrowia człowieka oraz na potrzebę regularnych wizyt u stomatologa.

Mimo ogromnego postępu w dziedzinie stomatologii, gdzie nowoczesne metody leczenia zapewniają praktycznie bezbolesne leczenie, wizyta u dentysty wciąż budzi obawy wielu osób. Z usług stomatologicznych korzystamy rzadko i zazwyczaj tylko w sytuacjach naglących, często bagatelizując fakt, że problemy jamy ustnej mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak zawał serca, cukrzyca czy nawet nowotwory.

Najczęstszym powodem, dla którego wielu Polaków unika wizyt dentystycznych, jest uczucie strachu i silnego stresu. To zjawisko znane jest jako dentofobia, czyli uporczywy lęk przed wizytą u dentysty. Źródła dentofobii często tkwią w doświadczeniach z dzieciństwa, gdy leczenie bez znieczulenia, używanie słabej jakości materiałów do wypełnień i hałaśliwych, wolnoobrotowych narzędzi było powszechne. Mimo postępu technologicznego w dziedzinie stomatologii, nasze myślenie pozostaje silnie ukształtowane przez te nieprzyjemne przeżycia.

Lęk, nazywany dentofobią, łatwo przenosi się na osoby o zwiększonej wrażliwości emocjonalnej, szczególnie na dzieci. Dlatego jako rodzice warto zwracać uwagę na to, aby kształtować pozytywne nastawienie swojego dziecka do wizyt u dentysty oraz do lekarzy innych specjalizacji.

W CMP dbamy o to, aby każda wizyta u stomatologa była w pełni komfortowa.

Masz pytania? Zadzwoń lub zostaw nam swój numer oddzwonimy!