Koronawirus - Informacje dla Pacjentów

Post image

Pod koniec roku 2019 w chińskim mieście Wuhan pojawił się nowy wirus z rodziny koronawirusów 2019-nCoV, który przenosi się podobnie jak grypa (drogą kropelkową), powoduje również podobne objawy i może doprowadzić do zapalenia płuc, a także do ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej.Objawy zakażenia nowym koronawirusem to wysoka temperatura ciała – powyżej 38 stopni C, kaszel oraz duszności. Czas wylęgania infekcji wynosi do 30 dni. 

 

Informacja dla Pacjenta dotycząca postępowania w przypadku podejrzenia infekcji koronawirusem SARS-COV-2


W przypadku kontaktu z osobą, z potwierdzoną infekcją koronawirusem i jednocześnie wystąpieniem u Pacjenta objawów klinicznych infekcji (gorączka, kaszel, duszność) Pacjent nie powinien zgłaszać się do przychodni, lecz od razu na oddział zakaźny Szpitala Zakaźnego.

Pacjent CMP może również zasięgnąć porady telefonicznej u lekarzy CMP.


W przypadku, gdy Pacjent był w północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni powinien zastosować się do wytycznych PSSE (analogicznie przy powrocie z terenów Azji, na których odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem) tj. gdy:


Pacjent zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem powinien:

- bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić właściwą terenowo stację sanitarno-epidemiologiczną

- lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.


Pacjent nie zaobserwował u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluje swój stan zdrowia, czyli codziennie powinien mierzyć temperaturę ciała oraz powinien zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, Pacjent kończy kontrolę.


W przypadku gdy Pacjent miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powinien powiadomić właściwą terenowo stację sanitarno-epidemiologiczną.


Ważne!

Występują u Ciebie objawy: wysoka gorączka, kaszel, duszności?

Wróciłeś z Włoch w szczególności z regionów Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania lub z Chin?

Miałeś kontakt z osobą, która przebywała w regionach podwyższonego ryzyka?

Skontaktuj się z Centrum Rezerwacji Wizyt by porozmawiać z lekarzem Centrum Medycznego CMP lub udaj się do najbliższego Szpitala Zakaźnego.

Podaj w trakcie rozmowy z lekarzem niezbędne informacje na temat występujących objawów i historii Twoich podróży w okolice zagrożonych destynacji.


Ważne telefony!

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię w zakresie informacji dla ludności o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem dostępną pod numerem: 800-190-590 (czynna całą dobę).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie w celu ułatwienia kontaktu i dostępu do informacji w zakresie zakażeń koronawirusem udostępnił w ramach infolinii dwa numery telefonów: 223-107-936; 223-107-904, czynne od poniedziałku do piątku (w dni robocze) w godz. 8.15-15.15 oraz adres e-mail: koronawirus@pssewawa.pl 


Przydatne linki/informacje!

Lista stacji sanitarno-epidemiologicznych: Warszawa, Piaseczno, Łomianki

Bieżące informacje zamieszczane są na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

Lista szpitali zakaźnych w Polsce - pobierz dokument

Bieżące informacje na stronie WHO (ENG)

Instrukcja dezynfekcji rąk - pobierz dokument


AKTUALNOŚCI
Telekonsultacje w Centrum Medycznym CMP
koronawirus zalecenia centrum medyczne cmp