Kapsulotomia laserowa

[Slideshow "zakres_usług" not found]


Placówki CMP, w których usługa jest wykonywana: CMP Piaseczno, ul. Puławska 49
Opis usługi:

Kapsulotomia to laserowy zabieg przecięcia tzw. zaćmy wtórnej. W czasie zabiegu zaćmy usuwana jest zmętniała soczewka, a na jej miejsce do torebki soczewki chirurg wprowadza implant – soczewkę wewnątrzgałkową. Z czasem sama torebka soczewki może ulegać mętnieniu – mówimy, że rozwija się wtórna zaćma. Skłonność do jej powstania związana jest z typem soczewki wewnątrzgałkowej, która została wszczepiona (jej kształtu i tworzywa, z którego jest stworzona), ale też z osobniczymi skłonnościami. Jeśli zaćma wtórna zaczyna przeszkadzać w widzeniu, po 6 miesiącach od zabiegu usunięcia zaćmy można przeciąć mętniejącą torebkę laserem odsłaniając światłu drogę do siatkówki oka, co wiąże się z prawie natychmiastową poprawą widzenia.

Zabieg jest niebolesny, trwa kilka minut i nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Po miejscowym znieczuleniu powierzchni oka kroplami pacjent opiera brodę i czoło przy laserze,  lekarz zakłada na oko specjalną soczewkę i wykonuje kilka pulsów laserowych. W niedługim czasie po zdjęciu soczewki z oka pacjent opuszcza gabinet lekarski.

Po zabiegu przez 2-3 godziny nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych. Po około 10 dniach pacjent powinien zgłosić się na wyznaczoną wizytę kontrolną.

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas wcześniejszej konsultacji okulistycznej. Jeśli pacjent posiada skierowanie, może zapisać się bezpośrednio na zabieg.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne.

Po zabiegu indywidulane zalecania pacjent otrzymuje od lekarza wykonującego zabieg.