Inhalacja amsa (pod ciśnieniem)

[Slideshow "zakres_usług" not found]

 Placówki CMP, w których usługa jest wykonywana:
CMP Piaseczno-Puławska, CMP Ursynów, CMP Wola 2
Opis usługi:

AMSA to inhalator (nebulizator) monosomiczny, który znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzonej drożności trąbek słuchowych (Eustachiusza), chorób ucha środkowego i jego następstw, jak również leczeniu i profilaktyce ostrego, bądź przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. W otworach nosowych pacjenta umieszcza się specjalne końcówki, przez które podawany jest wibroaerozol, czyli aerozol, którego cząsteczki wprowadzono w drgania za pomocą inhalatora.   W aerozolu zawarty jest zlecony przez lekarza lek np. sól fizjologiczna, glikokortykosteroidy bądź leki mukolityczne. Aerozol poddawany jest cyklicznej fali ciśnienia, dzięki czemu zastosowany lek może dotrzeć do zatok przynosowych oraz do ucha środkowego. Inhalacje za pomocą nebulizatora AMSA są bezbolesne i nieinwazyjne. Zalecane są u osób dorosłych oraz u dzieci powyżej 3 roku życia.

Inhalacje wykonywane są przez personel pielęgniarski w gabinecie zabiegowym.

Inhalacje amsa to cykl najczęściej 10 zabiegów, zaleca się je wykonywać codziennie. Czas każdorazowej inhalacji to około 20 minut.

Wymagane jest skierowanie od lekarza.

Przygotowanie pacjenta: zalecane zabranie napoju ze słomką – w trakcie inhalacji w celu skutecznego otwarcia trąbek słuchowych pacjent kilkukrotnie przełyka ślinę, co powoduje suchość w ustach. W celu zwiększenia komfortu pacjenta istnieje możliwość popijania napoju przez słomkę, tj. bez konieczności odchylania głowy.