Blefaroplastyka

  • Data włączenia usługi do oferty CMP – 2022-03-01
  • Placówki CMP, w których usługa jest wykonywana – Piaseczno – Puławska
  • Opis usługi

Nadmiar skóry powiek („opadające powieki”)  oraz przepuklina tkanki tłuszczowej oczodołu stanowią nie tylko defekt estetyczny, przyczyniają się także do zmęczenia i uczucia ciężkości w okolicy oczu, a nawet do uogólnionego dyskomfortu. Czasem prowadzą do ograniczenia pola widzenia, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Wykonanie zabiegu korekty powiek, tak zwana blefaroplastyka, jest rozwiązaniem tego problemu zdrowotnego.

Na czym polega zabieg?

Zabieg plastyki powiek wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 120 minut. Przed zabiegiem chirurg oznacza na skórze pacjenta miejsca, w których będzie nacinał skórę. Następnie podaje znieczulenie i przystępuje do operacji. Operator wykonuje cięcia wzdłuż naturalnych załamań powiek, dzięki czemu blizny po zabiegu są mało widoczne. Następnie usuwa nadmiar skóry, a jeśli jest to konieczne, także nadmiar tłuszczu podskórnego. Na koniec zamyka ranę za pomocą delikatnych szwów i całość zabezpiecza opatrunkiem. Krótko po zabiegu pacjent, w obecności osoby towarzyszącej, może udać się do domu. Szwy – w przypadku użycia nici niewchłanialnych – usuwane są po około 7 dniach.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg poprzedzony jest konsultacją chirurga, oceni on zakres zabiegu, przedstawi Pacjentowi jego przebieg oraz spodziewane i oczekiwane efekty. Ewentualnie zlecone zostaną badania krwi (zazwyczaj jest to morfologia, oraz INR i APTT). Minimum 10 dni przed zabiegiem należy odstawić leki mogące wpływać na wydłużenie czasu krzepnięcia krwi (np. polopiryna, aspiryna), jeżeli trzeba – po konsultacji lekarza ogólnego będą one czasowo zmienione na inne, bezpieczne preparaty. Kobiety powinny dodatkowo dopasować termin zabiegu do fazy cyklu miesiączkowego – blefaroplastyka nie może być wykonana w trakcie miesiączki.

Bardzo ważnym aspektem konsultacji przed zabiegiem jest wykluczenie istnienia przeciwwskazań, do których należą między innymi:

  • ciąża oraz okres laktacji,
  • nawracające infekcje powiek,
  • ciężkie choroby ogólnoustrojowe,
  • stan po chemioterapii,
  • zaburzenia psychiczne

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z zaawansowaną cukrzycą oraz zaburzeniami gojenia ran.

Zalecenia pozabiegowe

Zabieg blefaroplastyki wykonywany jest ambulatoryjnie, jednak po zabiegu nie można samemu prowadzić samochodu, warto więc zgłosić się z osobą towarzyszącą, która będzie mogła zorganizować spokojny powrót do domu.

W następnych dniach należy unikać upicia alkoholu i palenia papierosów, a aktywność fizyczna powinna zostać ograniczona aż do 3 tygodni po zabiegu. W tym czasie należy też zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację okolicy oczu, a na dworze nosić okulary przeciwsłoneczne. Chronią one delikatną, gojącą się skórę powiek, jednocześnie stanowią zasłonę dla ewentualnych zasinień i obrzęków, które są zupełnie naturalne w pierwszych dniach po blefaroplastyce. Choć ustępują one samoistnie, można przyspieszyć ten proces stosując chłodne okłady. Po tygodniu od zdjęcia szwów panie mogą stosować delikatny makijaż powiek.

Oglądanie telewizji oraz czytanie książek możliwe jest już w pierwszej dobie po operacji, a większość pacjentów w ciągu 10 dni powraca do codziennych aktywności życiowych. Pełna rekonwalescencja trwa kilka tygodni i po tym dopiero okresie widoczne są ostateczne efekty. Można w pełni ocenić symetrię blizn pooperacyjnych, kształt oczu, czy wyraz twarzy. W większości przypadków zarówno pacjent, jak i lekarz są zadowoleni z efektów zabiegu.

Cena zabiegu – 4 200 zł

Zapisy:

  • Centrum Rezerwacji Wizyt: 22 737 50 50