Badanie bezdechu sennego

Bezdech senny – czym jest?

Zespół bezdechu sennego- to zaburzenie snu, w którym podczas cyklu wypoczynku nocnego występują powtarzające się przerwy w oddychaniu. Przyczyną takiego zaburzenia jest nadmierne rozluźnienie  mięśni kontrolujących górne drogi oddechowe. Konsekwencją jest zwężenie górnych dróg oddechowych – objawia się to chrapaniem. Natomiast duże zwężenie może być przyczyną poważnych problemów z oddychaniem. Niekiedy drogi oddechowe zostają całkowicie zablokowane, co powoduje chwilowe zatrzymanie oddychania. Może to trwać dziesięć sekund lub dłużej i występować bardzo często – nawet kilkaset razy w ciągu nocy.

Objawy bezdechu sennego:

 • Niespokojny sen
 • Głośne, utrzymujące się chrapanie
 • Poranny ból głowy
 • Zwiększona drażliwość w ciągu dnia
 • Uczucie ciągłego zmęczenia w ciągu dnia

Bezdech senny – zagrożenie dla zdrowia: 

Nieleczone chrapanie i bezdech podczas snu mogą przyczyniać się do występowania wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, udarów, cukrzycy i depresji. Nieleczony bezdech powoduje siedem razy większe ryzyko spowodowania wypadku samochodowego spowodowanego przez osoby cierpiące na tą przypadłość.

 

Diagnostyka- w CMP (trzy obowiązkowe kroki gwarantujące kompleksową opiekę medyczną): 

 1. Konsultacja lekarza prowadzącego (internisty, lekarza medycyny rodzinnej)
 2. Konsultacja laryngologiczna
 3. Badanie bezdechu- kontrola parametrów oddechowych, saturacji, HR, EKG, w sposób prosty, bezbolesny i w środowisku przyjaznym pacjentowi (badanie wykonane w domu pacjenta)

Leczenie- trzy poziomy: 

Podstawową leczenia jest objęcie pacjenta kompleksową opieką tak internistyczną jak i laryngologiczną (gdy wskazane) a także gdy są wskazania -zastosowanie CPAP.

 1. Internistyczny:

Ważna jest praca nad ogólnym stanem zdrowia, zaczynając od prawidłowej masy ciała, przestrzegania zaleceń dietetycznych, poprzez utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi.

 1. Laryngologiczny:

Podstawowe znaczenie w przypadku, zwężenia dróg oddechowych i występującego bezdechu sennego (postać obturacyjna) ma leczenie laryngologiczne, którego celem jest wyeliminowanie potencjalnych patologii w obrębie górnych dróg oddechowych, w tym głównie w zakresie podniebienia miękkiego, migdałków, nosa, czy nasady języka, a zabiegi takie wykonujemy również w CMP.

 1. CPAP-stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych:

Po wyeliminowaniu przyczyn laryngologicznych, lekarz na podstawie badania bezdechu, wskazuje na  celowość wykorzystania w terapii – CPAP-u.

To metoda wspomagania oddychania poprzez zastosowanie odpowiedniego urządzenia( jest to pompa powietrzna, podłączona do specjalnej maski na twarz, pokrywającej  nos albo nos i usta razem) z zastosowaniem ciągłego nadciśnienia. W ten sposób CPAP podtrzymuje (utrzymuje) drogi oddechowe otwarte i dzięki temu przeciwdziała bezdechowi podczas snu.

 

Co zyskasz korzystając z terapii CPAP : 

Leczenie bezdechu za pomocą terapii CPAP już w pierwszym okresie przyczynia się do poprawy pamięci, koncentracji i samopoczucia. Obniża poziom napięcia psychicznego, lęku i depresji.