Kryptoliza migdałków podniebiennych przy użyciu fali radiowej

Post image

Kryptoliza jest zabiegiem polegającym na spłyceniu i zamknięciu zagłębień migdałkowych, tzw. krypt. Jeśli krypty migdałków są otwarte, pojawić się w nich mogą „kamienie”, które sprzyjają reakcjom zapalnym skutkującym powiększeniem i bolesnością migdałków, przewlekłym stanem zapalnym, wrażeniem odczuwania obecności ciała obcego oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Aby pozbyć się kamieni migdałkowych, które mają tendencję do nawracania należy przeprowadzić zabieg zamknięcia krypt.

Informacje o zabiegu

Zabieg wykonuje się przy pomocy fal radiowych o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze. Dolegliwości bólowe po zabiegu są zwykle bardzo niewielkie a czas jego trwania wynosi 20 minut. Poprzedzony jest on koniecznością odbycia wizyty kwalifikacyjnej. Po zakończonym zabiegu pacjent pozostaje na terenie placówki 30 minut. Zwykle wskazane są u pacjenta dwie wizyty kontrolne.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu są zaburzenia rytmu serca, migotanie przedsionków, wszczepiony rozrusznik, aktualna choroba nowotworowa w okolicach operowanych.