Badania USG w Centrum Medycznym CMP

Post image

Badania USG, czyli ultrasonograficzne to najbardziej podstawowe badania obrazowe, z jakich korzysta współczesna medycyna. Są prowadzone w ramach diagnostyki wstępnej oraz kontrolnej pacjentów podczas konsultacji z lekarzami różnych specjalności. Badania USG - bez względu na cel, w jakim są przeprowadzane - wykonuje się z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych o odpowiedniej częstotliwości. Dzięki wykorzystaniu zjawisk falowych, a w szczególności zjawiska odbicia fali na granicy różnych ośrodków, uzyskuje się precyzyjny obraz tkanek w badanym obszarze. W efekcie badania USG specjalista może określić prawidłowość uzyskanego obrazu oraz zdiagnozować stan poszczególnych organów.

Czym wyróżniają się badania USG?

  Badania USG mają charakter nieinwazyjny, a także atraumatyczny, co oznacza, że ich przeprowadzenie jest dla Pacjenta bezbolesne i nie narusza struktury tkanek. Między innymi dlatego znajdują one tak szerokie zastosowanie w diagnostyce. Badania USG są przeprowadzane m.in. w takich dziedzinach medycyny jak:
 • kardiologia - mowa o badaniu UGK, nakierowanym na obrazowanie struktur serca oraz jego kurczliwości i wielkości,
 • gastroenterologia - najpopularniejsze są badania USG jamy brzusznej , ale także wątroby, nerek, jelit, itp.,
 • ginekologia - wykonuje się m.in. badania USG dopochwowe, a także te związane z diagnostyką płodu dla kobiet ciężarnych,
 • neurologia - popularne są m.in. badania USG Dopplera (powszechnie wykorzystywane również w chirurgii naczyniowej),
 • urologia,
 • pulmonologia,
 • ortopedia
  Lekarz może zlecić wykonanie badania USG po wstępnym wywiadzie medycznym oraz wykonaniu badania podmiotowego i badań laboratoryjnych, a także na dalszych etapach leczenia i kontroli stanu zdrowia Pacjenta.

Gdzie wykonać badania USG?

  Na terenie Warszawy, Łomianek oraz Piaseczna badanie ultrasonograficzne można wykonać w każdej z placówek Centrum Medycznego CMP. Są realizowane w szerokim zakresie - dostosowanym do zaleceń lekarza prowadzącego. Aby zapisać się na tego typu badanie, należy skontaktować się z Centrum Rezerwacji Wizyt CMP telefonicznie, nawiązać kontakt mailowo lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Wizytę można odbyć w dogodnym dla siebie terminie.

Jak przygotować się do badania USG?

  Badanie USG ma nieinwazyjny charakter. Jest wykonywane najczęściej na leżąco - pozycja Pacjenta jest uzależniona od typu badania oraz obszaru ciała, jaki jest mu poddawany. Pacjent odsłania diagnozowaną partię ciała, która jest pokrywana przez lekarza specjalnym żelem. Następnie specjalista przykłada do niej głowicę aparatu USG i rozpoczyna obrazowanie. Po zakończeniu badania Pacjent może powrócić do codziennych czynności - nie odczuwa żadnych dolegliwości. Przygotowanie do badania USG jest uzależnione od tego, jaki rodzaj diagnostyki jest realizowany. Przykładowo, badanie USG jamy brzusznej powinno być wykonane na czczo, a Pacjentom często zaleca się przyjmowanie środków odgazowujących na dzień przed jego realizacją. Za to w przypadku badania układu moczowego przed badaniem należy wypić ok. 1-1.5 l płynów dla lepszego obrazu pęcherza. Dlatego przed wizytą, na której odbędzie się USG, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym i uzyskać konkretne wskazówki.