Post image

Badania RTG czyli rentgenowskie, są jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej stosowanej w wielu dziedzinach medycyny . Dwuwymiarowy obraz jest uzyskiwany dzięki wykorzystaniu różnic w pochłanianiu promieni rentgenowskich przez różne tkanki ciała. Pozwala on efektywnie zdiagnozować różnego rodzaju schorzenia - m.in. z zakresu ortopedii, stomatologii, neurologii, pulmonologii czy kardiologii.

Czym wyróżniają się badania RTG?

  Badania RTG są zupełnie bezbolesne dla Pacjenta i mają charakter nieinwazyjny. Wykonuje je się na podstawie skierowania od lekarza medycyny w pracowni radiologicznej. Polegają na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego określonego obszaru ciała. Obecnie badania RTG są wykonywane zarówno metodą analogową, jak i cyfrową, która zapewnia jeszcze większą dokładność, jak również możliwość zapisania rezultatów wraz z opisem na płycie CD, a nie na tradycyjnej kliszy. Sposób wykonania badania RTG jest uzależniony od zaleceń lekarza, a co za tym idzie, objawów, jakich doświadcza pacjent. Wykonanie samego badania RTG zajmuje kilka- kilkanaście minut (wraz z przygotowaniem), a Pacjent po jego zakończeniu może powrócić do codziennych czynności.

Kiedy wykonuje się badania RTG?

  Badania RTG są wykonywane w ramach diagnostyki wstępnej oraz kontrolnej prowadzonej przez lekarzy specjalistów wielu dziedzin. Najczęściej zlecane są m.in.:
 • badania RTG klatki piersiowej - realizowane przede wszystkim w celu oceny stanu płuc,
 • badania pourazowe kości i stawów - niezbędne m.in. do oceny, czy doszło do złamania kończyny,
 • badania kręgosłupa - m.in. w celu diagnostyki skrzywień oraz urazów,
 • badania RTG jamy brzusznej - przy niedrożności przewodu pokarmowego bądź perforacji,
 • rentgen jamy ustnej - podczas leczenia stomatologicznego i ortodontycznego.
 • Badania tego typu są realizowane wyłącznie na skierowanie od lekarza - również wówczas, gdy są one opłacane bezpośrednio przez Pacjenta. Wynika to z ograniczeń związanych z ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie.

Jak przygotować się do badania RTG?

  W większości przypadków Pacjent nie musi się przygotowywać do wykonania takiego badania. Wystarczy umówić się na nie i stawić w pracowni radiologicznej o ustalonej porze. Pacjent zostanie poproszony o odsłonięcie obszaru, który ma zostać poddany badaniu oraz o przyjęcie określonej postawy (na stojąco, siedząco lub leżąco). Należy pozostać nieruchomym na czas wykonania zdjęcia. Samo naświetlenie niezbędne do wykonania obrazowania trwa mniej niż 1 sek., co minimalizuje jakiekolwiek ryzyko oraz sprawia, że diagnostyka nie wywołuje dyskomfortu.
  W przypadku planowanego badania USG jamy brzusznej lekarz może dodatkowo zalecić Pacjentowi trzymanie się diety lekkostrawnej dzień przed oraz przyjście na wykonanie zdjęcia „na czczo”. O szczegóły należy zapytać lekarza zlecającego tę formę diagnostyki. Dodatkowe informacje można również uzyskać w trakcie rejestrowania się na rentgen.
  Badanie rentgenowskie można wykonać w Centrum Medycznym CMP – w Piasecznie, Łomiankach oraz Warszawie. Rejestracji na badanie można dokonać m.in. telefonicznie oraz online.